Reklam
Reklam

DEMİR ATLI SÜVARİLER KEŞAN’A DÖNDÜ

DEMİR ATLI SÜVARİLER KEŞAN’A DÖNDÜ
  • 12.09.2022
Reklam

Keşan Belediye Başkanlığı ve Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS)’nin birlikte organize ettiği “Keşan 100. Yılda Zafer Yolunda” projesine katılan SARDOS üyesi bisikletçiler, Keşan’a döndü.

1 Eylül 2022 tarihinde, Akşehir Batı Cephesi Karargahından Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya‘dan teslim alınan Türk bayrağı 9 kişi ile, 9 günde, 650 km. pedal çevrilerek 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan‘a teslim edildi. Büyük taarruz zaferinin mutfağı Akşehir’den Türk bayrağını alarak yola çıkan SARDOS üyesi bisikletçiler, kutlu zaferin mimarı olan askeri birliklerin izinde şehitlik, anıt ve müzeleri de ziyaret ederek İzmir’e ulaştı. Görevini tamamlayarak 10 Eylül Cumartesi günü yola çıkan bisikletçiler, gece geç saatlerde Keşan’a döndü.


SARDOS Dernek başkanı Faruk Eker, 100. yıl projesi ile ilgili duygularını şu şekilde ifade etti: “Çanakkale Zaferi ve 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıldönümü projelerinden sonra, Büyük Taarruz Zaferinin 100. yılında da projemizi tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Keşan Belediyemizin de desteği ile tarihi ve milli değerlerimize dikkat çeken projeler yapmaya devam ediyoruz. 9 Eylül günü İzmir’de olmak üzere SARDOS dernek üyesi 9 kişi ile, 9 günde ulaşmak üzere çıktık bu kutlu yolculuğa. 9 Türk mitolojisinde kutlu rakamdır, Atatürk de birçok tarihi plan ve önemli günleri 9 ve katlarından oluşan tarihlerde yapmıştır.  Amacımız İzmir Vali konağında 100 yıl önce işgal kuvvetlerinin bayrağı sökülerek Türk bayrağımızın çekildiği direğe yüz yıl sonra tekrar Batı Cephesi Karargahından getirdiğimiz bayrağımızın göndere çekilmesiydi.  Sultandağları ve Akşehir gölü arasında kalan bölge bir boğaz ve geçişi zor olduğu için Büyük dahi Mustafa Kemal kutlu zaferin planlamasını bu geçilmez boğazın bitiminde yer alan Akşehir olarak belirlemiştir.

1 Eylül sabah bayrağımızla birlikte çıktık yola. Önceden araştırdığımızda Yerel Tarih araştırmacısı yazar Dursun Solmaz‘ın Mustafa Kemal’in kağnısını çeken Elif Ananın mezarının yerini tespit ettiğini öğrendik. Hani tiyatro, film ve edebiyat dünyamıza ilham olmuş, cepheye mermi taşırken öküzü ölünce, Mustafa Kemal’in kağnısı durmaz, deyip öküzün yerine kendisi geçip kağnıyı cepheye ulaştıran kahraman Elif…
Böyle duygusal bir başlangıçla çıktık yola. Sultandağ, Afyon, Şuhut, Kocatepe, Anıtkaya derken, Reşat Çiğiltepe dönüşünde her yere bir gelincik tarlası gibi yayılmış şehit mezarlarını görünce artık duyguları bastırmanın bir yolu olmadığını anladık ve bıraktık kendimizi. Dokuz kişi dağılmış etrafa, her biri ayrı ayrı şehidin mezarı başında, siz canınızı verdiniz bu vatanı kurtardınız da, biz size layık evlat olabildik mi sorusunu sorduk içtenlikle. İşte bu duygu yoğunluğu ile devam eden yolculuğumuzda, yaşlılarla konuştuk, anıları ve yaşanmışlıkları dinledik. Acı, gözyaşı ve zulmün tanıklarının anlattıkları karşısında eridik adeta.. Bazen hüzünlendik anlatılanlardan ama büyük kahramanlık ve fedakarlıkları görünce bu büyük milletin kanını taşımaktan da gurur duyduk, göğsümüzü kabartarak.

Büyük Taarruz Zaferimizin 100. yılı kutlu olsun, daim olsun kutlu günlerimiz.
Bize bu büyük zafer ile birlikte, bağımsızlığımızı ve güzel ülkemizi bahşeden başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm Büyük Taarruz kahramanlarımızı şükran ve minnet duyguları ile yad ederiz. Ruhunuz şad olsun.
Teşekkür; Kazasız sorunsuz bitirdiğimiz bu kutlu yolculukta çok destek gördük. Bazılarını her an yanımızda, bazıları da en kritik zamanda kilitli bir kapıyı açan altın anahtar gibi yanımızdaydı. Projenin başından itibaren desteğini esirgemeyen başta Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu olmak üzere, Başkan Yardımcımız Nuran Uslu, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Selim Ak, Keşan Kaymakamlığımız ve Yazı İşleri Müdürümüz Hasan Boz, Keşan İlçe Spor
Müdürümüz Vedat Çimen, Dr. Uğur Özdağlı ve Özel Keşan Hastanesine yürekten teşekkür ederiz. Bunun yanında Akşehir Belediye Başkanımız Dr. Salih Akkaya, Dereçine Belediye Başkanımız Ömer Yıldız, Yeşilçiftlik Belediye Bakanımız Mehmet Ali Sakal, Afyon Kılıçarslan Belediye Başkanımız Halil Çelebi, Kütahya Dumlupınar Belediye Başkanımız Şemsettin Akağaç, Uşak Ulubey Belediye Başkanımız Veli Koçlu, Eşme Takmak Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Ali Terziler, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, Yol üzerinde ve İzmir’de bizleri karşılayan, destek veren bisikletçi dostlarımıza yürekten teşekkür ederiz. Unuttuğumuz olabilir bu anlamlı projemizde her ne şekilde olursa olsun yüreği bizimle olan, az da olsa bir dokunuşla bize güç veren herkese en kalbi duygularımızla teşekkür ederiz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ