Reklam
Reklam

DEMİRKAN, EYT DÜZENLEMESİNE EK BİR MADDE İLAVE EDİLMESİNİ İSTEDİ

DEMİRKAN, EYT DÜZENLEMESİNE EK BİR MADDE İLAVE EDİLMESİNİ İSTEDİ
  • 10.04.2023
Reklam

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili yapılan düzenlemelerin çok sayıda vatandaşı sevindirse de esnaf ve sanatkârların bu düzenlemeden faydalanamamanın burukluğunu

En kısa zamanda EYT düzenlemesine ek bir madde ilave edilerek esnaf ve sanatkâr ile staj mağdurlarının EYT’den faydalanmasının önü açılması gerektiğini belirten Demirkan, “Emeklilik şartlarının düzenlenmesi için prim gün sayısı eşitlenerek norm birliği sağlanmalı. Çok sayıda kişi EYT ile gencecik yaşta emekli olmak için mücadele verirken esnafın aradaki prim farkını yatırabilmek için 7-8 sene çalışması gerekiyor.” dedi.

“GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA YAPILMAMASI MAĞDURİYETLERİ ARTIRDI”

Emeklilik hakkı kazananlara eşit muamele yapılması gerektiğinin altını çizen Mahmut Demirkan, “Günde 18 saat çalışan esnaf 9 bin prim gününde emekli olurken 8 saat çalışan SSK’lının 7 bin 200 günde emekli olması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Mağduriyetin ortadan kalkması için esnafımız da SSK’lılar gibi 7 bin 200 prim günü ile emekli olabilmeli. EYT düzenlemesi esnafımızın bu sorununu gidermediği gibi geriye dönük borçlanma hakkı verilmediği için mağduriyetleri artırdı. Oysa esnafa sağlanacak geriye dönük borçlanma hakkı ile devlete önemli bir gelir kaynağı sağlanır.” şeklinde konuştu.

“YAPILACAK DÜZENLEME İLE ARA ELEMAN SORUNU ÇÖZÜLEBİLİR”

Demirkan ayrıca, “Bölgemizde ve ülkemizde özellikle teknik beceri gerektiren çok sayıda meslek kolunda ciddi bir ara eleman sıkıntısı yaşanıyor. Staj mağduriyeti çözülmediği takdirde iş yerlerinde ara elaman bulma imkânımız olmaz. Bu yüzden staj süresi de mutlaka emekliliğe sayılmalı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmaları hızlandırılmalı.” diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ