Reklam
Reklam

DOÇ. DR. KAŞIKÇI, PARKİNSON HASTALIĞINI ANLATTI

DOÇ. DR. KAŞIKÇI, PARKİNSON HASTALIĞINI ANLATTI
  • 08.01.2024
Reklam

Özel Keşan Hastanesi Nöroloji Uzmanı Tayfun Kaşıkçı, Parkinson hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

 

Parkinson hastalığının; beyinde dopamin üreten, hücrelerde kayıp ile seyreden, yavaş ilerleyici bir beyin hastalığı olduğuna dikkat çeken Kaşıkçı, şunları söyledi: “Beyinde bulunan dopamin vücut hareketlerini kontrol eden diğer beyin bölgeleri arasında mesajlar ileten bir kimyasal olup ve insanların akıcı ve birbiri ile uyumlu hareketler yapmalarını sağlar. Bu hücreler kayba uğradığında Parkinson hastalığının belirtileri ortaya çıkar.

Genellikle ortaya çıkan ilk semptom bir elin hareketlerinde yavaşlama olması ve yürürken kol sallamanın azalmasıdır. Pek çok kişi dinlenme halindeyken fark edilen titremeler yaşar ve bu nedenle Nöroloji uzmanına başvurur. Titremeler genellikle eldedir ancak kollar ve bacaklar da etkilenebilir. Bununla birlikte, Parkinson hastalarının bir bölümü hiçbir zaman titreme yaşamaz.

Parkinson Hastalığı’nda ;

  • Yüz ifadesinin değişmesi (sabit bakma, gözleri kırpmama)
  • Yürürken bir kolun hareketinin azalması
  • Vücut duruşunda bozulma/kambur duruş
  • Omuzda donma ve ağrı
  • Bir bacağın aksaması veya sürüklenmesi
  • Denge sorunları ve muhtemel düşmeler ortaya çıkar.”

 

Doğru tedavi ve takip sayesinde, çoğu hastanın normal hayatını uzun yıllar boyunca sürdürebildiğine de işaret eden Kaşıkçı, şöyle dedi: “Bu nedenle, hastalığın, ilk belirtileri ve semptomları saptanır saptanmaz tıbbi görüş almak önemlidir; erken tedavi ile hastalığın gidişatını yavaşlatmak mümkün hale gelir. Ancak ilaçlar ile hastalık düzeltilemiyorsa veya ilaç kullanımı ile ilişkili yan etkiler ortaya çıkmış ise Parkinson cerrahisi veya Beyin pili (Derin beyin stimülasyonu) uygulanır.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ