Reklam
Reklam

DOÇEK EKİBİ, HİSARLI DAĞINA YÜRÜDÜ

DOÇEK EKİBİ, HİSARLI DAĞINA YÜRÜDÜ
  • 03.02.2020
Reklam

Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) üyeleri, Enez yakınlarındaki Hisarlı Dağında bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Bahardan kalma bir havada, yediden yetmişe, her yaştan 64 doğasever, Enez’in Çandır köyünden başladıkları yürüyüşlerini, Hisarlı köyünü ve dağını geçerek Yenice köyünde tamamladı.

DOÇEK ekibi, sabah erken saatte Çandır köyünden yürüyüşe başladı. Patikalar, dere çatakları ve meşeler arasındaki parkurlarını izleyerek Hisarlı Dağı’na adını veren Hisarlı köyüne varan yürüyüşçüler, dağın eteklerinde öğle yemeği için mola verdi ve yanlarında getirmiş oldukları kumanyaları yedi.

Piknik havasında geçen öğle molası sonrasında rüzgar türbinlerinin bulunduğu Hisarlı Dağı’na tırmanan yürüyüşçüler, bir yanda Gala Gölü diğer yanda Meriç Nehri, Ege Denizi ve Semadirek Adasının bulunduğu sırt hattı boyunca yürüyüşlerine devam etti. Havanın puslu olması nedeniyle Semadirek görüntüsü bulutlar arasında kaybolmuştu. Bu güzel hava ve çevre manzaralarının katılımcılar tarafından oldukça beğenildiği gözlendi.

Mitolojide Boreas’ın (Poyraz rüzgarının isim kaynağı) ülkesi de denen bölgeden patikaları kullanarak Çeşmecik mevkisine inen ekip, Yenice yakınlarındaki tarihi köprüler ve manastırında içinde bulunduğu güzergahlarını takip ederek Yenice köyüne vardı.

Yenice köyünde DOÇEK ailesini Enez Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü Derneği Başkanı Yalçın Bitikli karşıladı. Yenice Muhtarı İlhami Akgül’ün yürüyüş hakkında telefonla sürekli bilgi alması, yürüyüşçüler tarafından takdirle karşılandı.

Yenice kahvesinde Yalçın Bitikli ve köy halkıyla yapılan sohbetler ve içilen çaylar sonrası eki,  faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayarak Keşan’a döndü.

DOÇEK üyesi Gizem Konukçu, “DOÇEK’i  seviyorum. Doğa yürüyüşlerine her hafta mutlaka katılıyorum. Bu hafta sonu ise gidilecek olan keşif yürüyüşüne ilk kez katılacağım. Çok heyecanlıyım, hava soğuk olacak ancak DOÇEK ailesinin sımsıcak ortamı eminim içimizi ısıtacaktır.” dedi.

Keşan DOÇEK yöneticileri de yaptığı açıklamada, şunları ifade etti: “Yenice köyünde işleri nedeniyle kendi katılamasa bile tüm içtenliğiyle varlığını hissettiren Yenice Köyü Muhtarı İlhami Akgül’e ve sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi, bölgelerine konuk olarak gelen DOÇEK ailesine bir ‘Hoş geldiniz’ demenin duyarlı bir sivil toplum gereği olduğunu belirten Yalçın Bitikli’ye, evde oturmayıp küçük büyük her yaştan faaliyete katılan tüm ekibe teşekkür ediyoruz.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ