Reklam
Reklam

DOÇEK KADINLARI “YAVRULARIMIZ BİZ GELDİK” TÖRENİNE KATILDI

DOÇEK KADINLARI “YAVRULARIMIZ BİZ GELDİK” TÖRENİNE KATILDI
  • 26.04.2023
Reklam

Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) kadınları, 27. ve 57. Alayları Yaşatma ve Araştırma Gönüllüleri Derneği tarafından Seddülbahir Tekke Koyunda düzenlenen “Yavrularım Biz Geldik” töreninde Ege’nin mavi sularına şehitlerimiz anısına kırmızı karanfiller bıraktı.

Çanakkale Kara Muharebelerinin başladığı gün olan 25 Nisan 2023 Salı günü düzenlenen törende, savaşların en büyük acısını çeken anneler olduğundan hareketle şehit olan Mehmetçikler için “Yavrularım Biz Geldik” başlığında yapılan çağrıya Trakya’nın birçok il ve ilçesinden 1102 anne katılım sağladı.

Seddülbahir Tekke Koyunda düzenlenen anma töreninde Dernek Başkanı Hikmet Selim Yılmaz, şunları ifade etti:

“15 Nisan 1915’ten 25 Nisan 2023’e, Güney ve Kuzey cephesi, cehennem gibi yakıcı cehennem kadar ölümcül. Mehmet yüreğini siper etmiş. Can veriyor. Şehit oluyor ama bir karış toprak vermem diyor.
108 yıl sonra bir ilk yaşanıyor. Ülkenin 1102 koca yürekli annesi ‘Oğlum ben geldim. Sıcak yüreğimi yorgan yaptım üşüme sen.’ Anneler söz vermişlerdi. Oğlum seni oralarda yalnız koymayacağım. Kavurucu sıcakta sana gölge olacağım. Seni oralarda kurda kuşa yem etmem diyerek Mehmet’ini bağrına bastı.

27 – 57 Alayları Yaşatma Araştırma Gönüllüleri Derneğinin başlattığı ‘Yavrularım Biz Geldik’ Mehmet annesini çağırıyor, sesine anneler cevap verdi. 25 Nisan’da sel oldu Tekkekoy’a aktı. Dernek yönetimi olarak bizlere destek veren tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

Günlerce bu organizasyon için emek harcayan; il sorumlularımıza, ilçe temsilcilerimize saygılarımızı sunuyoruz.”

Konuşma sonrası Çanakkale Muharebelerinde şehit düşen askerlerimiz anısına “Yavrularım Biz Geldik” diyerek denize karanfiller bırakıldı. Anma töreninin ardından rehberler eşliğinde şehitlikler gezildi ve etkinlik sona erdi.

DOÇEK annelerinden etkinlik sorumlusu Halime Can ve Serap Yılmaz törende emeği geçenlere, törene katılanlara ve araç desteğinden dolayı Keşan Belediyesine teşekkür etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ