Reklam
Reklam

DOĞRU: “VATANDAŞLARIMIZIN REFAHI VE KALİTE STANDARDI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI ARTIRARAK SÜRDÜRÜYORUZ”

DOĞRU: “VATANDAŞLARIMIZIN REFAHI VE KALİTE STANDARDI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI ARTIRARAK SÜRDÜRÜYORUZ”
  • 27.06.2022
Reklam

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Serkan Doğru, müdürlüğün yürüttüğü vektör mücadelesi çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme yaptı ve Keşan ve mücavir alanlardaki vatandaşlarının refahı ve kalite standartlarını artırmak için çalışmalarını artırarak devam ettiklerini bildirdi.

Vektör mücadelesinde en önemli olan faktörün fiziksel mücadele olduğunun altını çizen Doğru, “Fiziksel mücadelelerin başında; dere ıslah çalışmaları, fosseptik, su patlamalarımızın giderilmesi, vahşi çöplük alanlarımızın ıslah edilmesi ve larva mücadelesidir. Bu mücadelenin asıl hedefi sivrisinek, karasinek gibi vektörlerin kaynağında kurutup üremesini engellemektir. Bu mücadelede 2022 kış sezonunda; Keşan merkez, Mecidiye, Erikli, Danişment ve Yayla sahillerinde dere ıslah çalışmaları yaptık.” dedi.

 

İLAÇLAMALAR SİVRİSİNEK LARVASINA ETKİLİ, ÇEVREYE VE DİĞER CANLILARA ZARAR VERMİYOR

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak yılbaşından bugüne kadar Keşan ve mücavir alanlarında ortalama 20 günde bir 10 periyot larva mücadelesi yaptıklarını kaydeden Serkan Doğru, kullandıkları biyosidal ürünlerin sivrisinek larvasına karşı etkili ürünler olduğunu diğer canlılara ve çevreye zarar vermediğini belirterek, “Larva mücadelesi sivrisineğin üreyebileceği durgun sular, fosseptik kuyuları, süs havuzları, kullanılmayan yüzme havuzları, bina altlarında biriken su kaynakları, çiçek altlıklarında biriken sular, atık durumdaki kullanılmayan taşıt lastikleri, dereler, çeltik tarlaları en önemli sivrisinek üreme alanlarıdır. Bu alanlar için 20 günde bir larva mücadelesine uygun larvasitler kullanılarak mücadele yapılmaktadır.” şeklinde konuştu.

KARASİNEK MÜCADELESİ DE ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Karasinek mücadelesi ortalama 25-30 günde bir 10 periyot olarak yapıldığını kaydeden Doğru, şunları söyledi: “Karasinek mücadelesi hayvan ağırları, gübrelikler, çöp bidonları, vahşi depolama sahalarını kapsamaktadır. Karasineğin oluşumundaki en önemli etken çöpe atılan poşetlerin ağzının açık olması, meyve ağaçlarının altındaki meyvelerin çürümesi ve çöp konteynerlerinin kapaklarının açık bırakılmasıdır. Bu konulara dikkat edildiği takdirde karasinek sorunu çözüme ulaşacaktır. Karasinek mücadelesi uçkun, çöplerin ve gübreliklerin toplandığı alanlarda uçkun ve larva mücadelesi aralıksız devam etmektedir.”

ARAÇ ÜSTÜ ULV ETKİN YÖNTEM DEĞİL ÖNEMLİ OLAN LARVA MÜCADELESİ

Araç üstü soğuk sisleme (ULV) mücadelesi etkin bir yöntem olmadığına vurgu yapan ve amaçlarının larva iken mücadele olduğunu bildiren Doğru, “Müdürlüğümüzce tüm yıl boyunca ayda bir olmak üzere;kemirgenler, sıçanlar, fareler için, rögarlar, kanalizasyon ve yaşayabilecekleri rodentsçalışmaları yapıyoruz. Keşan’ın bir diğer sorunu olan metruk binalar kontrolümüz altındalar. Halkımızın refahı için kalite standartlarımızı artırarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ