Reklam
Reklam

DÖNMEZ: “SİZLERE İMRENEN GÖZLERLE BAKIYORUZ”

DÖNMEZ: “SİZLERE İMRENEN GÖZLERLE BAKIYORUZ”
  • 19.09.2021
Reklam

19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi bugün, Keşan’da da düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen ve saat 11.00 sıralarında başlayan törene; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, siyasi partilerin ilçe başkanları ile temsilcileri, bazı STK’ların temsilcileri şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Yekta Baydar Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Tuğçe Büyükvarlık’ın sunumunda yapılan törende, Keşan Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından çelenklerinin, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam etti.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma, Garnizon Komutanlığı’ndan İkmal Binbaşı Tolga Yaylımateş tarafından yapıldı.

Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘e dünya harp tarihinin en çetin muharebelerinden biri olan Sakarya zaferinin ardından, TBMM tarafından gazilik unvanı verildiği 19 Eylül’ü tüm gazileri de onurlandıran Gaziler Günü olarak kutlamanın kıvanç ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Yaylımateş, “Türk ordusu bundan bir asır önce Sakarya’da düşmanı bozguna uğratarak Viyana’da bozguna uğratarak başlayan çekilmeye son vermiş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu büyük zafer sonrasında başkomutanına duyduğu şükranı O’na mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı vererek taçlandırmıştır. Üzerinde bulunduğumuz coğrafyanın, bu eşsiz toprakların vatan vasfını kazanabilmesi kolay olmamıştır. Anadolu’muzun vatanlaşması, Türk’ün mührünün vurulması, Malazgirt’ten Sakarya’ya uzanan tarih içerisindeki muharebeler, kahramanlıklar, fedakarlıklar ve Kuva-yi Milliye ruhu ile mümkün olmuştur. Türk Milleti ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışı ile tarihi boyunca hür ve bağımsız yaşamış, işgale ve esarete alışık olmayan bir millettir. Türk Milleti için bir başka devletin boyunduruğu altında yaşamak, ölümden de ağır bir durumdur. Kutsal vatan topraklarını istila etmek isteyen düşmana karşı, yurdunu kanının son damlasına kadar koruyan kahraman Türk Milleti, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkesinin bütünlüğüne kast edecek her türlü tehdidi ortadan kaldırma konusunda azim ve kararlılığı ile Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyacak güç ve kudrettedir.” diye konuştu.

Programda daha sonra Keşan Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ferhat Dönmez söz aldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşallik rütbesiyle birlikte gazilik unvanının veriliş günü olduğunu hatırlatarak, sözlerine başlayan Dönmez, şunları söyledi: “Vatanı ve milleti için canını hiçe sayıp, gazilik mertebesine ulaşmış kardeşlerimizin varlığını bir kez daha hatırlamak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Şehitlik ve gazilik unvanı, hiçbir maddi değer ve dünyevi değerlerle ölçülemeyecek derecede büyüktür. Gazilerimizin temsil ettikleri değerlerin bilinciyle onurlu, ağırbaşlı duruşuyla, vatan sevgileri ve kahramanlıklarıyla yeni nesillere rehberlik edeceklerdir. Kahraman askerlerimizin taşıdığı ‘gaza’ ruhu olduğu müddetçe, bütünlüğümüze ve milli birliğimize kastedenlerin kirli emelleri asla gerçekleşmeyecektir. Gazilerimiz, şanlı tarihimizin ebedi kahramanları, destansı tarihimizin yaşayan abideleri, milletimizin bağımsız olma şuurunu diri tutan efsaneleri ve Türk vatan severliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının ölümsüz destanlarıdır. Çanakkale ve İstiklal Savaşı’nda tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen, vatanına bayrağına ve İstiklaline sahip çıkmasını sağlayan ruha sahipsiniz. Sizler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimiz teminatı ve temel taşlarsınız. Sizler vatan için yaşayıp öldünüz. Siz toprağa değil kalplere gömüldünüz. Bu yurt baştan başa şehit ve gaziler diyarıdır. Gazilerimiz sadece yaşarken değil, bu aziz millet var olduğu müddetçe bu topraklarda yaşayan herkes için bir onur ve şeref kaynağıdır. Gazilik nesiller boyu taşınacak onurdur. Bacağım, kolum, gözüm olmadan yaşayabilirim ama Vatanım olmadan yaşayamam diyen gazilerimiz vatan size minnettardır.

Katillerin elleri acımadan kahpece arkadan uzanıyor gencecik bedenlere. Düşmanları bu güzel vatanın bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumak adına güvenlik güçlerimiz canı pahasına mücadelelerini sürdürmektedir. Eskiden olduğu gibi ülkenin ve milletin şerefini ve onurunu korumakta ve canı pahasına savaşmaktadır. Bundan dolayıdır ki, devletine ve milletine bağlı olan hiç bir Türk vatandaşı şehitlerini ve gazilerini görmezlikten gelemez. Ey şeref abidesi, bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim, gazim unutmayınız kalbimizde yeriniz apayrı. Sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz. Gözlerinizdeki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarına alıp götürüyor. Ve yine unutmayınız; Emanetiniz emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın. Sizlerin sahip çıktığı gibi bizlerde kanımızın son damlasına sahip çıkacağız. Bu vatanı namerdin elini dedirtmeyeceğiz. ‘Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz.’ diyerek yollarına devam eden gazilerimizin ebediyete kadar bu aşk ve azimle yürümelerini diliyor, Başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden demokrasi şehit ve gazilerini, ülkemizin sessiz kahramanları olan bütün şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı, anıyor, hürmetle bir kere daha yürükten selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından, Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören sona erdi. Tören sonrasında gazilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi. Törene katılanlar, daha sonra Asri Mezarlık’ta bulunan Şehitlik’e geçti. Buradaki törende, şehitlerin mezarları başında dualar okundu. Katılımcılar, duaların okunmasının ardından Şehitlik’ten ayrıldı.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ