Reklam
Reklam

EDİRNE KENT KONSEYİNİN ÇAĞRISIYLA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BİR ARAYA GELDİ

EDİRNE KENT KONSEYİNİN ÇAĞRISIYLA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BİR ARAYA GELDİ
  • 15.02.2023
Reklam

Edirne Kent Konseyi’nin çağrısıyla bir araya gelen sivil toplum örgütleri, bugün, deprem nedeniyle üniversitelerde uzaktan eğitim kararı alınmasını protesto etti.

Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi önünde toplanan sivil toplum örgütleri, uzaktan eğitim kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Örgütler adına açıklamayı Firdevs Selvili okudu.

“ONLİNE EĞİTİM AÇTIĞI GEDİKLER HEPİMİZİN DENEYİMLEDİĞİ SORUNLAR OLMUŞTUR”

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Umuyoruz ki hem bölgenin hem ülkemizin yaraları en kısa zamanda sarılır ve sorumlular cezalandırılır. Bu konuda tüm yetkililerin üstüne düşeni yapmalarını bekliyoruz. En çok ihtiyacımız olduğu dönemde üniversitelerin eğitim öğretime online devam etmesi son derece yanlış bir karardır ve hiç vakit kaybedilmeden bu karardan vazgeçilmelidir. Pandemi döneminde edinilen tecrübe göstermiştir ki, online eğitim hem şekil hem de esas açısından büyük tahribatlara yok açmıştır. Gerek olanaklar ve olanaksızlıklar gerekse öğrencilerin motivasyonu ve donanımı göz önünde bulundurulduğunda ne kadar olumsuz sonuçlar olduğu görülmüştür. Depremzedelerin barınma ihtiyacı gerekçesiyle ne yazık ki bazı yerlerde öğrencilerin eşyaları poşetlenip kapı önüne konarak KYK yurtlarının boşaltılması her şeyi yapmaya gücü yeten bir iktidarın sosyal tesisler, misafirhaneler, oteller, yazlıklar ve boş duran evler yerine üniversite öğrencilerinin yurtlarından yararlanmak istemesi anlaşılır bir durum değildir. Sadece barınma ihtiyacı nedeniyle üniversiteler online olamaz. Devlet kurumları, kamu yöneticileri bu sorunu çok daha gerçekçi bir çözümle ortadan kaldırabilir. Ancak yüz yüze eğitim öğretim olmadan donanımlı ve nitelikli öğrenci yetiştirmek mümkün değildir. Özellikle uygulama gerektiren atölye ve laboratuvar önceleyen alanlarda online eğitimin açtığı gedikler hepimizin deneyimlediği sorunlar olmuştur.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ