Reklam
Reklam

EDİRNE VALİLİĞİNE TEŞEKKÜR

EDİRNE VALİLİĞİNE TEŞEKKÜR
  • 29.12.2020
Reklam

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı

Derneğimizin 10’uncu yılında şeffaflık ve hesap verilebilirlik anlayışı içinde yaptığımız çalışmalara kurumları da katarak, Roman vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretme gayretinde yer almıştır. Kurumlarımız içinde bizlere en büyük desteği veren Edirne Valiliğimizdir. Bu nedenle Edirne Valiliğimize teşekkür ediyoruz.

Derneğimiz, temel haklar kapsamında; çingene/Romanlara yönelik ayrımcı söylem ve davranışlara her zaman karşı çıkmaktadır. Roman çocuklarının düzenli olarak okula gidemediği bilinmektedir. Bu kapsamda dönemin Edirne Valisi olan Hasan Duruer ile görüşülerek, devamsızlığa azaltmaya yönelik Fevzipaşa İlkokulunda müzik projesi başlattık. Valibey istediğimiz müzik aletlerini almamızı sağlamıştı. Müzik atölyeleri üç yıl sürmüş, okula devamsızlık oranında azalma başlamıştı. Bu çalışma ulusal basında da büyük bir ilgi yaratmıştı. İkinci büyük destek AB fonlarından yararlanmak suretiyle proje yazım desteği valiliğimizden geldi. Projemiz onaylanmış, başarı ile tamamlanmıştı. Bu çalışmalar kamu ile işbirliğinin önemini göstermektedir. Derneğimiz hak temelli çalışma olarak 2011 yılında 12 Roman ailenin metruk bir yaşam sürmemesi için basın yoluyla Roman ailelerin sesi olmuştur. Edirne Belediye Başkanlığı ile görüşülerek kapı aralanmıştır Sonuç itibariyle; Belediye konuyu valiliğe götürüp, bu ailelere ücretsiz evler yapılmıştır. Yapılan evlerde halen oturmaktadırlar.

Sosyal Sorumluluk projeleri:  2012 yılında ücretsiz olarak Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumunda yılbaşı eğlencesi düzenlemiş, Roman çocuk olmayanlar da olmak üzere 16 çocuğun sünnet edilmesini sağlamıştır.

Eğitim anlamında: Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile iki defa ücretsiz bilgisayar öğrenim kursu,

7 defa yetişkinlere yönelik okuma yazma kursları açılmıştır.

24 Roman çocuğa sosyal iletişim bilgileri verilmiştir.

32 Roman aileye deprem konusunda bilgilendirme eğitimi verilmiştir.

Sosyal kültürel faaliyetler: Roman çocukların sosyalleşmesi ve diğer çocuklarla kaynaşması bakımından Edirne Belediyesinin de desteğini alarak 4 defa farklı bölgelerde uçurtma şenliği düzenlemiştir. Edirne belediyesinin, bazı STK’ların desteği ile Roman çocuklara yönelik çok sayıda spor etkinlikleri, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemiştir. Roman ailelere yönelik il içi ve il dışı olmak üzere kültür gezileri düzenlenmiştir.

Fevzipaşa İlkokulunda ‘Alayım kızıma bir kutu boya” ile ‘güvenli yarınlar’ projelerini gerçekleştirmiştir.

Okul terkleri ve devamsızlığa yönelik Milli Eğitim Bakanlığına Ankara Başkent Öğretmen Evinde slay olarak anlatılmıştır.

Avrupa Birliği Projeleri: Sivil Düşün programlarından iki kez yararlanarak (nakdi yardım alınmamıştır) Devecihan Kültür Merkezinde ‘POROJMOS’ ( çingene/Roman soykırımı) ve ‘Demokrasi ve temel haklar’ konulu iki günlük çalışma yürütülmüştür

2019 yılında Erasta alışveriş merkezinde 8 ağustos Porojmos 1944 Roman soykırım fotoğraf sergisi düzenlemiştir.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ile ortaklaşa ‘Kakava ve kakavanın dünü bugünü’ konulu bir günlük panel düzenlenmiştir

Avrupa Birliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ‘Dezavantajlı gurupların sosyal entegrasyonu ve istihdamına erişebilirliği’ kapsamında bir yıl süren proje tamamlanmıştır. Bütçesi 55 bin EURO olan proje başarı ile tamamlanmış ancak, toplantıya katılım listesinde imza eksikliği nedeniyle 2020 EURO geri ödenmiştir.

Romanlarla ilgili yapılan proje çalışmalarına dahil olarak yurtiçi ve yurt dışında yapılan toplantılara katılım sağlanmıştır. Türkiye’de yüzlerce Roman Derneği olmasına rağmen Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kendilerinin isteği üzerine Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, Eşitlik Kurumun istişare kurul üyesi seçilmiştir. Romanlarla çıkan olumsuz haberlere karşı duyarlılık gösterip gereken yanıtlar verilmiştir. Basında Romanlara ilişkin bazı olumsuz haberler bizzat yerinde incelenmiş, ilgili kurumlarla görüşülmüştür. Derneğimiz güne kadar yaptığı çalışmaları ulusal basın ve yerel basınla paylaşmış, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesine önem vermiştir. Vermeye de devam edecektir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ