Reklam
Reklam

EDİRNE’DE “FATİH’İN DÜŞÜ” PROJESİYLE YENİ BİR TURİZM DESTİNASYONU OLUŞTURULACAK

EDİRNE’DE “FATİH’İN DÜŞÜ” PROJESİYLE YENİ BİR TURİZM DESTİNASYONU OLUŞTURULACAK
  • 31.08.2020
Reklam

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, Fatih Sultan Mehmet‘in Edirne’de doğduğunu, Edirneli Mehmet unvanını benimsediğini belirtti.

Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapmış Edirne’nin bugün İstanbul ve Antalya’dan sonra Türkiye’nin en çok turist çeken şehri olduğunu söyleyen Gürkan, bu nedenle Edirne’ye “Fatih’in Düşü” isimli yeni bir turistik destinasyon kazandırmak istediklerini ifade etti.

Fatih‘in en büyük düşünün, Peygamberin iltifatına mazhar olmak ve İstanbul’u fethetmek olduğunu belirten Gürkan, “Bütün bunlardan yola çıkarak belediyemizden şehit ressam Hasan Rıza’nın en ünlü tablolarından birisi olan Fatih’in İstanbul kuşatmasında gemileri Haliç’te karadan yürüttüğü tablodan esinlenerek ‘Fatih’in Düşü’ isimli bir proje yapıyoruz. Bu projede Edirne Sarayının kapısından girdikten sonra büyük bir padişah çadırı göreceksiniz. İçeri girdiğinizde bu tablonun bire bir canlandırması, bire bir replikası olacak.” dedi.

Projede Osmanlı yemeklerinin sunulduğu çadır ile Saray-ı Cedide-i Amire’nin giriş kapısının bir replikasının da yer alacağını kaydeden Başkan Gürkan, hafta sonları bölgede  şehzadelerin kılıç kuşanma töreni olan Gülbank merasimi yapılacağını bildirdi.

Bahar aylarında bitirilmesi planlanan proje, II. Bayezid Külliyesi karşısındaki otopark alanında gerçekleştirilecek. (A.A)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ