Reklam
Reklam

“ELİNİZDEN GELSE BÜTÜN ÜLKEYİ TÜGVA’YA KİRALAYACAKSINIZ”

“ELİNİZDEN GELSE BÜTÜN ÜLKEYİ TÜGVA’YA KİRALAYACAKSINIZ”
  • 01.08.2020
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Enez’e bağlı Vakıf Sahili’nde bulunan ve atıl durumda olan Köy Hizmetlerine ait tesislerin, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)’na kiralanmasını eleştirdi.

AK Parti’nin kamu mallarına yandaş  vakıf ve derneklere aktarmaya devam ettiğini belirten Gaytancıoğlu, bunun son örneğinin de Vakıf Sahili’nde İl Özel İdaresine bağlı Köy Hizmetlerine ait tesislerin TÜGVA’YA kiralanması olduğunu söyledi.

Kiralamadan kimsenin haberi olmadığına ve tepeden inme yapıldığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, Saros’un işgal altında olduğunu öne sürdü ve “Elinizden gelse bütün ülkeyi TÜGVA’ya kiralayacaksınız. TÜGVA hayırlı işler yapmak istiyorsa, bunu sıfırlanan paralarla yapsın.” şeklinde konuştu.

Gökçetepe’deki alanın da aynı vakfa devredildiğini ve bu konuda kimseye herhangi bir şey sorulmadığını belirten Okan Gaytancoğlu, “Gökçetepe’deki alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tepeden kiralanmıştı. Kimsenin onayı alınmadan, bölge halkına da sormadan tepeden kiralama yapılmıştı. Yine gündeme gelen konu da Vakıf Sahili’nde İl Özel İdresine ait olan dinlenme kampı. Burası da aynı şekilde kiraya verildi. Atıl durumda olan bir yer 13+7 yani 20 yıllığına TÜGVA’ya kiralanmış ve bunu yeni öğrendik. Kiralama koşulları nedir, ne kadara, nasıl ve kimden kiralama yapıldı bilmek için soru önergesi verdim ve cevabını bekliyorum.” dedi.

Kiralamalarla birlikte Saros Sahillerinin değişime uğradığını belirten Gaytancıoğlu, “Buradaki çekincemiz Saros’ta yerel dinamiklere sorulmadan kiralamaların tepeden yapılması, bunlardan kimsenin haberi yok. FSRU Limanı ile BOTAŞ tarafından başlatılan bir ihale söz konusu. 5 Ağustos’ta teklif verme süreci bitiyor. Buranın çevreye yaratacağı tahribatı herkes yeteri kadar açıkladı. MUÇEV geldi, Yayla ve Erikli’de kiralamalarda bulundu. Saros komple işgal altına alındı.” diye konuştu.

Vakıf Sahili’ndeki alanın yıllardır ücretsiz bir şekilde halk tarafından kullanıldığına ve doğal güzelliklerinden faydalanıldığına işaret eden Okan Gaytancıoğlu, sahilin kiralanması ve vakıfa devredilmesiyle sadece belli grup tarafından kullandırılmasının yanlışlığına dikkat çekti.

Vakıf’taki kamp alanının atıl kalması ve harabeye dönmesiyle ilgili de Gaytancoğlu, “Yenilenmedi ama devredildi. Neden bir vakfa devrediliyor? Amaç ne? Tel örgülerle çevriliyor ve kimin gelip gittiği belli değil. Dışarıdan bir sürü insan geliyor. Denetlenip denetlenmediğini de bilmiyoruz.” dedi ve kısa süre içinde bölgeye ziyarette bulunacağını bildirdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ