Reklam
Reklam

ERKAN: “ENGELLİLER OLARAK KEŞAN’DA TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANAMIYORUZ”

ERKAN: “ENGELLİLER OLARAK KEŞAN’DA TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANAMIYORUZ”
  • 17.08.2020
Reklam

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda bugün, ‘Engelliler açısından erişebilirlik ve şehirler’ konulu canlı yayın programı gerçekleştirildi.

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan’ın moderatörlüğünde düzenlenen ve partinin sosyal medya hesaplarından yapılan canlı yayının ilk konuğu Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Avukat Volkan Erkan oldu.

Saat 14.00 sıralarında başlayan program, CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlendi.

VOLKAN ERKAN…

Program öncesi basın mensuplarına bilgilendirmede bulunan Avukat Volkan Erkan şunları ifade etti: “2005 yılında engellilerle ilgili bir kanun çıkartıldı. O kanunda, bizim için çok önem gördüğümüz erişebilirlik ilkesi yer aldı. Bu çerçevede; binaların, yapıların, toplu taşıma araçlarının erişebilir hale getirilmesi ve o standartlara uygun yapılanması öngörülmüştü. Kamu kurumlarına ve özel kişilere, 7 yıllık bir zaman verilmişti. Fakat, uygulama 5 defa ötelendi. Süre, 2020 yılında sona erecekti ama 28 Temmuz’da sosyal medyayla ilgili çıkartılan torba yasanın içerisinde yer aldı ve süre 1 yıl daha uzatıldı. İşin tuhaf yanı ise Cumhurbaşkanlığı tarafından 2020 yılı erişebilirlik yılı ilan edildi. Ama erişebilirlik için önemli olan yasa, 1 yıl ertelendi. Engellilerin hizmetlere ulaşabileceği için bu yasa, köşe taşıdır ve ön koşuldur. Erişebilirlik sağlanamadığı sürece, engelliler, hamile insanlar, yaşlılar, geçici sakat olan kişilerin hizmetlere ulaşabilmesi çok zordur.

Türkiye’nin birçok yerinde erişebilirlik ilkesi konusunda herhangi bir gelişmenin olmadığını görmekteyiz. İl bazında izleme ve denetleme komisyonları oluşturulacaktı. Bu izleme ve denetleme komisyonları, yapılacak olan başvuruları ve yaptıkları çalışmalarla eksiklikleri görüp, gerekli durumlarda idari para cezaları kesebilecekti. Bu konuda, herhangi bir gelişme söz konusu değil.”

“ENGELLİLER OLARAK KEŞAN’DA TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANAMIYORUZ”

Volkan Erkan sözlerine şöyle devam etti: “Engelliler olarak Keşan’da toplu taşıma araçlarını kullanamıyoruz. Araçlar, kısmen kullanılabilir olsa dahi kaldırımlar uygun hale getirilmediği için kullanılabilirlik mümkün olmuyor. Keşan Adalet Sarayı’nı çok kullanıyorum ve engelli bir birey olarak, oradaki rampayı rahatça kullanabiliyorum. Ama oraya toplu taşıma aracıyla gitmediğimiz sürece, binanın erişebilir olmasının anlamı yoktur. Keşan’da yeni yapılan yapılar var ama rampaları kullanışlı değil.”

Erkan’ın basın mensuplarını bilgilendirmesinin ardından canlı yayın programına geçildi.

Öte yandan her hafta farklı konu ve konuklarla canlı yayın programının yapılacağı ifade edildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ