Reklam
Reklam

ESKİ TAŞ OCAĞI İLE İLGİLİ OLARAK ÇED SÜRECİ BAŞLATILDI

ESKİ TAŞ OCAĞI İLE İLGİLİ OLARAK ÇED SÜRECİ BAŞLATILDI
  • 05.03.2022
Reklam

Belkoop mevkisindeki Radyolink yolu üzerinde bulunan eski taş ocağının yeniden faal hale getirilmesiyle ilgili ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Proje raporu, 2 Mart 2022 tarihinde e-ÇED çevrim içi ÇED süreci yönetim sisteminde yayımlandı.

Keşan Kent Konseyi’nin gündeme getirdiği eski taş ocağı ile ilgili olarak ÇED süreci başlatıldı. ÇED Proje Raporunda Proje’nin Teknik Olmayan Özeti bölümünde Taş Ocağı’nın BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından Saros FSRU inşaatı için kullanacağı bildirildi. 5 yıl süre ile çalıştırılacak olan 8,35 ha’lık proje alanının kapasitesi ise yılda 27 bin ton olarak belirtildi. Günde 8 saat olarak çalışacak olan Taş Ocağının; saatte 13,50 ton= 5 m3, günde 108 ton = 40 m3 ve ayda 2.700 ton = 1.000 m3 taş üretiminin olması planlanıyor. ÇED Proje Raporunda Taş Ocağının ayda 25 gün yılda 10 ay olarak çalışacağı bilgisi de yerini alıyor. Buna göre 5 yıl süre ile çalışması planlanan taş ocağından 135 bin ton taş üretimi yapılması öngörülüyor.

Proje bedeli 3.650.000 TL olan Taş Ocağı’nda proje aşamasında 10, işletme aşamasında ise 8 personel görev alacak.

Projenin kurum görüşlerinde, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü, Keşan Belediye Başkanlığı Çevre Koruma Ve Kontrol Müdürlüğü, Edirne İl Özel İdaresi Çevre Koruma Ve Kontrol Birimlerine görüş sorulurken, Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yusuf Şamiloğlu, Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği İl Müdürü Engin Öztürk, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Edirne Valisi Ekrem Canalp’in projenin yapılmasıyla ilgili olarak 2 Mart 2022 tarihinde olumlu görüş verdiği görüldü.

NE OLMUŞTU?

18 Aralık 2021 tarihinde Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Belkoop mevkisindeki Radyolink yolu üzerinde bulunan eski taş ocağının yeniden faal hale getirildiğini belirterek, buradan çekilen taşların nereye götürüldüğü konusunu Keşan Kaymakamlığına soracaklarını söylemişti. Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, beraberinde Keşan Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Alaaddin Öztürk ve bir grup gönüllüyle birlikte Belkoop mevkisindeki Radyolink yolu üzerinde bulunan eski taş ocağında basın açıklaması yapmıştı. Hasan Karagöz, taş ocağının yeniden faal hale getirilerek, buradan taş alınacağını öğrendiklerini söylemişti.

18 Şubat 2022 tarihinde Belkoop mevkisindeji Radyolink yolu üzerinde bulunan eski taş ocağının yeniden faal hale getirilmesiyle ilgili Keşan Kaymakamlığı’ndan, Keşan Kent Konseyi’ne yanıt gelmiş Kaymakamlık, izinsiz taş çıkarttığı, tutanak tutularak çalışmaların durdurulduğu ve firmaya cezai işlem uygulanacağı belirtmişti.

Bu taşların Saros Körfezi’ne yapılmakta olan FSRU Limanı inşaatına taşındığını bildiklerini ifade eden Karagöz“Bu anlamda Edirne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünü görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Çünkü bu durum ÇED Yönetmeliği ile ilgili mevzuatlara aykırıdır. Mevzuatlara göre ÇED raporlarında açıkça ve detaylı bir şekilde belirtilmemiş hiç bir işlem ilgili inşaat alanına yapılamaz.” ifadelerini kullanmıştı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ