Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “AKP; SEÇİMDEN SEÇİME YURTTAŞI, HER ZAMAN YANDAŞI DÜŞÜNÜYOR!”

GAYTANCIOĞLU: “AKP; SEÇİMDEN SEÇİME YURTTAŞI, HER ZAMAN YANDAŞI DÜŞÜNÜYOR!”
  • 07.11.2019
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de çiğ süt destekleme primlerini gündeme getirdi.

Türkiye’de süt üretimi ve tüketiminin düştüğüne vurgu yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, bunun ekonomik kriz ile yaşanan yoksullaşma ve hayvancılıktaki gerilemenin en net göstergesi olduğunu belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığının yerel seçimlerde çiğ süt destekleme primlerini litre başına 10 kuruştan 25 kuruşa çıkardığını oysa şimdi tekrar 10 kuruşa, üstelik Mayıs ayından itibaren düşürdüğüne dikkat çeken CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “AKP; seçimden seçime yurttaşı, her zaman yandaşı düşünüyor.” dedi.

Üretmeyen, vatandaşını sağlıklı ve güvenilir bir şekilde besleyemeyen bir yönetim anlayışının kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Tarım Bakanlığı çiftçiyi üzmeye, alın terinin karşılığını vermemeye, çiftçiyi üretimden soğutmaya devam ediyor. Hatta çiftçiyi kandırıyor. Yerel seçimler öncesi çiğ süt destekleme primi litre başına 10 kuruştan 25 kuruşa çıkarıldı. Hatta bunu müjde diye açıkladılar. Şimdiyse bütçede para yok gerekçesiyle yeniden 10 kuruşa düşürdüler. Hükûmet yandaşı olan herkese para buluyor, çiftçiye gelince yok diyorlar. Büyük küçük bütün şirketlerin borçları erteleniyor, yapılandırılıyor; çiftçiye gelince borçlar ertelenmiyor, yapılandırılmıyor, destekler geç ödeniyor.”

Çiftçinin isyanını sağır sultanın duyduğunu ancak AK Parti’nin duymadığını öne süren Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Her gün söyleye söyleye öğrendik ki hele şükür 2018 buzağı ve tohumluk destekleri ödenecekmiş. Peki, geç ödeme için çiftçiye ekstra bir ödeme yapmayı düşünüyor musunuz? Artık iyice belli oldu. Çiftçinin üretmemesini ve köyünü terk edip göç etmesini istiyorlar. Hâlbuki süt üretiminde düşüş var, sütte daha fazla destekleme yapmanız gerekirken siz destekleri keserek çiftçinin üretmesini engelliyorsunuz.” dedi.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ