Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU, İMAR AFFINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

GAYTANCIOĞLU, İMAR AFFINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
  • 11.12.2019
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’ye verdiği önerge ile, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a imar affında en çok ödeme yapacak olan 100 kişiyi sordu.

Verdiği soru önergesi ile çıkarılan imar affından 10 milyon vatandaşımızın faydalandığının açıklandığını hatırlatan Gaytancıoğlu, en yüksek bedelleri ödeyen 100 kişinin açıklanmasını isteyerek bu durumda imar affının asıl kazananlarının kimler olduğunu bütün kamuoyunun göreceğini söyledi.

“İmar Affı kapsamında başvuruda bulunmuş ve en yüksek miktarda ödeme yapacak 100 gerçek ya da tüzel kişi kimlerdir ve bunların ödeyeceği toplam miktar nedir? ” diye soran Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Ülkemizde kanunlar kapalı kapılar ardında hazırlanıp, Meclis’ten iktidar çoğunluğuna dayanarak geçiriliyor. Daha sonra bir şekilde ortaya çıkıyor ki bu düzenlemelerin içine mutlaka yandaşları koruyan, yandaşların lehine bir madde konulmuş. Vatandaş için çıkarılıyor diye maske takılıp, maskenin altından yandaşlar çıkıyor.” dedi.

İmar affından yararlanan ve en yüksek bedelli ödeyecek olanların açıklanmasının şeffaf bir yönetimin şartı olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Türkiye’nin en değerli alanlarında kaçak yapı yapan, doğaya ve kente karşı suç işlemiş bu kişiler, köyünde her şeyden habersiz bir samanlık yapmış bundan dolayı ceza almış vatandaşlarımızla bir tutulamaz. AKP ve türevleri arasında yaşanan Şehir Üniversitesi tartışmalarında bir kez daha gördüğümüz gibi; imar, inşaat, af kelimeleri geçiyorsa mutlaka yandaşa rant vardır.” diyerek, imar affından yararlanarak en yüksek bedeli ödeyen 100 kişinin kimler olduğunun açıklanması gerektiğini ifade etti.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan şu soruları cevaplamasını istedi:

“1) İmar Barışı Kanunundan yararlanmak için kaç başvuru olmuştur?

2) 1 Aralık 2019 tarihi itibarıyla af kapsamında vatandaşlarımızdan toplanan para miktarı nedir?

3) Başvuruda bulunmuş fakat daha sonra taksitlerini yatırmadığı için bu aftan yararlanamayacak kaç vatandaşımız vardır?

4) İmar affı kapsamında başvuruda bulunmuş ve en yüksek miktarda ödeme yapacak 100 gerçek ya da tüzel kişi kimlerdir?

5) En yüksek miktarda ödeme yapacak 100 gerçek ya da tüzel kişinin toplam ödeyeceği miktar nedir?

6) En yüksek bedel ödeyecek bu kişilerin kaçı ödemelerini yapmadığı ya da geciktiği için imar affı kapsamından çıkmıştır?”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ