Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “İNSANIN İNEĞİ HACZEDİLİR Mİ?”

GAYTANCIOĞLU: “İNSANIN İNEĞİ HACZEDİLİR Mİ?”
  • 03.06.2021
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti tarafından TBMM’ne verilen “Tarım Sektörü ve Çiftçilerin Sorunlarının Araştırılması” önergesinde CHP Grubu adına bir konuşma yaptı.

AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedilen önerge üzerine yaptığı konuşmada Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 18 yıllık iktidarın ardından AKP’nin çiftçiyi hacizlerle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

‘ÇİFTÇİ HACİZ KISKACINDA’

Edirneli bir çiftçiden örnek veren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu kâğıtta, Lalapaşa Doğanköy’den Zafer Ergen’e ait, diyor ki: ‘Borcunu getirdin, getirdin; getirmedin kefiller emekli nasılsa, emekli maaşına bile haciz koyarız.’ Yani sizin özetiniz bu. Ne üretim var, ne kuraklığa karşı bir çözüm var, ne borçlara karşı bir çözüm var, ne yapılandırmalar var, hiçbir şey yok.

‘ÇİFTÇİDEN HİÇ HABERİNİZ YOK’

Ne gübre fiyatlarının artışından muzdaripsiniz; siz ilgilenmiyorsunuz, çiftçi ilgileniyor. Üre fiyatları bir yılda %100 artmış, ürün fiyatlarına %35 zam yapıyorsunuz diye övünüyorsunuz, piyasayı takip etmiyorsunuz.

Arpayı 1.750 lira açıkladı Genel Başkanınız geçen hafta. Piyasada arpa 2.600 lira, piyasalardan da haberiniz yok, çiftçiden hiç haberiniz yok. Hiçbir şeyi takip etmiyorsunuz, varsa yoksa yandaşlarınız.

Yem fiyatı ne olmuş? Ben söyleyeyim; 160 lira olmuş. Tarihte ilk defa, cumhuriyet tarihinde ilk defa sizin zamanınızda yem fiyatı süt fiyatını geçmiş. Hiç takip etmiyorsunuz.

‘İNSANIN İNEĞİ HACZEDİLİR Mİ?’

Yapılandırma konuşacağız biraz sonra Tarım Kredi Kooperatiflerinin borçlarını -hep söyledik- kapsama niye almıyorsunuz? Her şeyi kapsama almaya çalışıyorsunuz; trafik cezalarını, motorlu taşıtlar vergisini, araç muayenelerini; güzel destek veriyoruz. Çiftçi deyince niye aklınıza gelmiyor? Bu görüntülerle mi anılmak istiyorsunuz? Çok değil bir hafta, iki hafta sonra bu görüntüleri yeniden göreceksiniz, bakın, şimdiden uyarıyorum. Hazır yapılandırma yasasını konuşurken bunu yeniden düzeltin yoksa bu görüntülerle yeniden karşı karşıya kalacaksınız, bunları lütfen unutmayın. İnsanın ineği haczedilir mi ya? Ahırdaki inekten ne istiyorsunuz? Ya, birazcık anlayışlı olun.

‘MALİYETLER %100 ARTTI’

Mazota %50-60 zam yaptınız, gübreye %100 zam yaptınız, tohumlar artıyor sürekli, kuraklıktan ülke yanıyor, kuraklıkla ilgili hiçbir şey yok. Ya, dekar başına 200 lira, 300 lira para ödeyin diyoruz hepimiz. Niye ödeyin? Bu çiftçi bize lazım. Bu çiftçi ne zaman lazım? İki ay sonra yeniden tarlaya girecek, gübre alacak, mazot alacak, ilaç alacak.

İşte, sizin Türkiye tarımını getirdiğiniz durum bu, sular akıyor, siz sulama ekipmanları desteğini kesiyorsunuz. 2015’den beri her yıl sulama ekipmanlarında hibe desteği veriyordunuz; hibe desteğinin %50’sini devlet veriyordu, %50’sini çiftçi karşılıyordu, onu bile kestiniz. Nasıl kestiniz?”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ