Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU, PEKCAN VE PAÇAMAN, YAYLA İLE AKHOCA KÖYLERİNE ZİYARETTE BULUNDU

GAYTANCIOĞLU, PEKCAN VE PAÇAMAN, YAYLA İLE AKHOCA KÖYLERİNE ZİYARETTE BULUNDU
  • 29.05.2020
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Keşan Belediye Meclisi üyesi ve ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü, Yayla ve Akhoca köylerini ziyaret ederek, köy muhtarları ve vatandaşlarla fikir alışverişinde bulundu.

ilgi veren CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Akhoca köyünde yaşanan su sorunun çözümü üstünde durulduğunu belirterek, “Yayla köyünde de Köy Muhtarımız ve vatandaşlarımızla görüştük. Vatandaşlarımız, ödenmeyen desteklemelerin ödeneklerini dile getirdi. Bu sorunlar karşında nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiği konusunda vatandaşımızın her zaman, her koşulda yanındayız.” dedi.

Yayla Sahili’nde de 2007 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan Keşan Yayla Köyü Balıkçı Barınağı da ziyaret ettiklerinin bildiren Pekcan, şunları söyledi: “Balıkçı Barınağının tamamlanmasının ardından zamanla sahilin diğer kısmında, kıyı erozyonu baş göstermiş olup, biriken organik ve katı maddelerin, durgun suda çözünerek, su kalitesini düşürdüğü ve ayrıca çevre sakinlerini rahatsız eden bir koku yaydığı görülmüştür. İTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Laboratuvarı tarafından 2004 yılında hazırlanan raporda, bu ölü bölgelerden denize dönemeyip biriken atıkların neticesinde, kıyının hassas dengesinin tehlikede olduğu belirtilerek, çözüm olarak da kıyıdan açıkta, kıyıya paralel, batık ve 7 adet ayrık dalgakıran yapılması önerilmiştir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ÇED raporu alındıktan sonra 2014 yılı yatırım programına alınması planlanmış ve Bakanlığın belirlediği tarihe göre 2017 yılında projenin biteceği öngörülmüştür. Bölge halkı projenin ne aşamada olduğu ile ilgili kendilerine yetkililerin bilgi vermediğini ve daha hiçbir çalışmaya başlanmadığını belirtti. Bölge halkı ayrıca; denizden faydalanabilecek tek yer olan yayla Sahili’nde kalmış bir avuç kumun da  yakın bir zamanda özel bir vakfa kiralanmasıyla mağduriyetlerinin artığını belirtildi.

Bundan bir yıl önce Milletvekilimiz Sayın Okan Gaytancıoğlu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına konuyla ilgili bir soru önergesi vermiş olup, aldığı yanıt; Yayla’da yapılması planlanan ve kağıt üzerinde hazırlığı tamamlanan Dalgakıran Projesi, 2010 yılından bu yana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘sit alanı statüsü’ vermesi bekleniyormuş. Oysa ki aynı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir yılda saros FSRU Projesiyle ilgili gerekli statüleri kazandırmış, ÇED raporunu hazırlatmış ve imar planlarını sürekli askıya çıkarmış bulunuyor. Yayla Dalgakıran projesini ‘birilerinin’ istemesi sağlanmalıdır.”

Recep Pekcan, “Biz de bu projenin bir an önce faaliyete geçirilmesi için, valilik ve bölge milletvekillerini bölgeye davet eden Yaylalı hemşehrilerimizle görüştük, fikir alışverişinde bulunduk. Yayla Sahili’nin eski görünümüne kavuşması için, biz de sürecin takipçisi olacağız, bölge halkımız ve kamuoyu ile bundan sonraki gelişmeleri paylaşacağız.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ