Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU, SAROS İÇİN ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASINI TEKLİF ETTİ

GAYTANCIOĞLU, SAROS İÇİN ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASINI TEKLİF ETTİ
  • 02.07.2020
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Saros Körfezinin karşı karşıya kaldığı tehditler ve bu tehditlerin ortadan kaldırılarak, Körfezin gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde bırakılması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif etti.

TBMM Başkanlığına sunulan teklifte Saros Körfezinin ekolojik, doğal ve tarihi özellikleriyle ülkemizin en özel deniz alanlarından biri olduğu ve turistik özelliklerinin bozulmadan korunması amacıyla Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edildiği hatırlatıldı.

Teklif gerekçesinde “Saros Körfezi, 144 çeşit balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngere ev sahipliği yapan, su altı zenginlikleri ile dolu ve sualtı etkinlikleri ile ilgilenenler için oldukça önemli bir bölgedir. Körfez içinde barındırdığı zengin balık çeşitleri nedeniyle deniz biyologları ve dalış meraklıları arasında büyük ve doğal bir akvaryum olarak nitelendirilir.” Denilerek, bu duruma rağmen son yıllarda yaşanan gelişmeler nedeniyle Saros Körfezi ve kıyılarında hızlı bir bozulma görüldüğü ifade edildi.

Körfezde kıyılarda yaşanan yapılaşma, kaçak kum alımı, taş ocaklarının açılması, rüzgâr enerjisi projeleri, denizin doğal yapısını bozan yapılar, kıyıların o yörede yaşayan halka rağmen başka şirketlere kiralanması gibi sorunlar yaşanırken son olarak FSRU Doğalgaz Limanı yapılması gündeme geldiği vurgulandı.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Saros Körfezinin hızla doğal yapısını kaybettiğine dikkat çekti ve “Bütün bu sorunlar Türkiye’nin en özel deniz alanlarından birisi olan Saros Körfezi’ni nasıl koruyup gelecek kuşaklara bozulmadan aktaracağımız konusunda endişelere yol açmaktadır. Körfezin karşı karşıya kaldığı risklerin ve bu risklerin ortadan kaldırılarak, atalarımızdan aldığımız gibi gelecek kuşaklara aktarabilmemiz ve alınacak önlemlerin belirlenmesi gerekir.”  diyerek, Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ