Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “SIRA BÜLBÜR KORULUĞUNA MI GELDİ?”

GAYTANCIOĞLU: “SIRA BÜLBÜR KORULUĞUNA MI GELDİ?”
  • 09.02.2021
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Uzunköprü’nün ciğerleri olan Bülbül Koruluğunun Uzunköprü halkının olduğunu ve bir kısmının dahi özelleştirilmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

“18 yılda her şeyi bitirdiler sıra Bülbül Koruluğuna mı geldi?” diye soran CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde Uzunköprü’nün ciğerleri olarak tabir edilen Bülbül Koruluğunun, ‘özel ağaçlandırma’ statüsünde kullanılmak amacıyla üç ayrı şirket tarafından Edirne Orman İşletme Müdürlüğüne başvuru yapıldığı ortaya çıktı. Söz konusu alan on yıllardır süre gelen dallık etkinliklerine ev sahipliği yapan, eşsiz ağaç ve bitki türleri ile Uzunköprü’nün ciğerleridir. AKP, özelleştire özelleştire satacak şey bırakmadığı için şimdi vatandaşın nefes aldığı ormanlara, denizlere, dağlara göz koydu.

4560 dönümlük mera ve orman Uzunköprü halkının kadim varlığıdır. Uzunköprü halkının doğal varlıkları hiçbir şirkete kiralanamaz. Bu kadar doğa talanını, yeşile düşman olmayı anlayamıyoruz. Bırakın vatandaş biraz nefes alsın. 

Kızılderili Şefi Seattle’ın dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanına gönderdiği mektupta söylediklerinin ve çok bilinen sözlerinin bir kısmını anımsatmak istiyorum ‘Beyaz adam Annesi toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar. Onun bu ihtirasıdır ki, toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir. Beyaz adamın kurduğu kentlerde huzur ve barış yoktur. Bu kentlerde bir çiçeğin taç yapraklarını açarken çıkardığı tatlı sesler ve bir kelebeğin kanat çırpınışları duyulamaz. Beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu, son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde anlayacak…’

Uzunköprü Bülbül Koruluğunun özelleştirilmek istenmesinden anlıyoruz ki AKP son ağaç yok olduğunda bile paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlamayacak.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ