Reklam
Reklam

GEÇİT TÖRENİNDE PROMOSYON COŞKUSU

GEÇİT TÖRENİNDE PROMOSYON COŞKUSU
  • 19.11.2023
Reklam

Keşan’ın düşman işgalinden kurutuluşunun 101. yıldönümü, bugün düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki yeni Atatürk Anıtı önünde düzenlenen ve saat 11.00 sıralarında başlayan Kurtuluş Bayramı törenine; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, siyasi parti temsilcileri, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri,  sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, gaziler, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kutlama programı; Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından Keşan Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlarken, günün anlam ve önemini belirten konuşma ise Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından yapıldı.

“19 KASIM İŞGALİN, KAN VE GÖZYAŞININ SONLANMASI, DUALARIN KABULÜ, ZAFERİN İLANIDIR”

101 yıl önce 19 Kasım’da Keşan’da özgürlüğümüzün haykırıldığını belirten Helvacıoğlu, şunları söyledi: “101 yıl önce bugün Keşan’da tutsaklığa ve zulme direndik. İstiklalimiz için çetin imtihanlardan geçtik. Hür ve egemen olduk. Hamdolsun kurtulduk. Atalarımızla gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz. Ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun. Bugün, Keşanlıların şahlandığı gün. Bugün Keşanlıların, kahramanlıklarını tarihe armağan ettikleri gün. 19 Kasım bizim için sıradan bir gün değil. Bin bir acının ardından gelen bir saadet, kutlu bir vuslat günüdür. İşgalin, kan ve gözyaşının sonlanması, duaların kabulü, zaferin ilanıdır. 19 Kasım, azmimiz, vatan, millet, din ve bayrak aşkımızdır.

Biz Keşanlılar bir oldukça, iri oldukça, diri oldukça, kardeş oldukça, hedeflerimize ulaşmamızı engellemeye kimsenin gücü yetmez. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi kardeşliğimizi daim etsin.”

Program; Keşan’ın kurtuluşu ile ilgili düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Doruk Deniz’in eserini okumasıyla devam etti.

Daha sonra Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı nedeniyle düzenlenen resim yarışmasında derece giren Doruk İşlek, Mert Cengiz, Birsen Keçici, şiir yarışmasında dereceye giren Doruk Deniz, Asya Irmak Kayan, Belinay Suvariler ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren Şevin Alparslan, Neslihan Topçu ve Derya Karaduman’a ödülleri takdim edildi.

Program; Keşan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları ve Folklor, Yenimuhacir Kültür ve Dayanışma Derneği Halk Oyunları, Anadolu Folklor Vakfı Halk Oyunları, Keşan Gençlik Merkezi Halk Oyunları ve Havsa Belediyesi Halk Oyunları ekipleri ile Keşan Belediyespor Karate ekibinin gösterileriyle sürdü.

Atatürk Anıtı önündeki program halk oyunlarıyla sona erken, resmi geçit töreni ise Keşan Kaymakamlığı önündeki alanda yapıldı.

Öğrenciler, halk oyunları ekipleri ve Keşan Belediyesi ile diğer kurum ve ticari araçların katıldığı geçit töreninde, esnaf odaları ve firma araçlarından vatandaşlara hediye atıldı.

Zaman zaman küçük çaplı izdihamların yaşandığı tören sorunsuz bir şekilde sona erdi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ