Reklam
Reklam

GÖKÇETEPE’DEKİ YIKIM ALANI İL ÖZEL İDARESİNİN YETKİSİ VE SORUMLULUĞUNDA DEĞİL

GÖKÇETEPE’DEKİ YIKIM ALANI İL ÖZEL İDARESİNİN YETKİSİ VE SORUMLULUĞUNDA DEĞİL
  • 21.06.2019
Reklam

KÖYDES’TEN KEŞAN’A 2.586.321 TL AYRILDI

KEŞAN’A BAĞLI KÖYLERİN TARLA YOLLARINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

GÖKÇETEPE’DEKİ YIKIM ALANI İL ÖZEL İDARESİNİN YETKİSİ VE SORUMLULUĞUNDA DEĞİL

Keşan İlçe Başkanı Heves Bayır ve İl Genel Meclisinin CHP’li üyeleri Sezgin Gündoğdu, Erdinç Can ve Erdoğan Gümülcineli, bugün düzenledikleri ortak basın açıklamasında; Gökçetepe Sahilindeki 3 işletmenin yakımı, KÖYDES programı ve yollarla ilgili bilgi verdi.

Cennettepe Binbay Restaurant’ta düzenlenen kahvaltılı toplantıya, basın mensupları katıldı.

KÖYDES’TEN KEŞAN’A 2.586.321 TL AYRILDI

KÖYDES ödeneği hakkında bilgi veren İl Genel Meclisi üyesi Sezgin Gündoğdu, KÖYDES’ten Keşan için ayrılan payın 2.586.321 TL olduğunu bildirerek, hayırlı olması dileğinde bulundu.

Bu ayrılan ödenekle; Sultanköy-İbriktepe arasındaki 2044 metrelik boru değişimi gerçekleştirileceğini belirten Gündoğdu, “Önceki boruların demir olması ve çürümesi nedeniyle sağlıklı su verilemiyor ve su kayıpları yaşanıyordu. Bu nedenle Sultanköy içme suyu borularının 394 metresi yapılmıştı. En son 250 metresi de İl Özel İdaresi tarafından geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Geriye kalan 1.400 metrelik bölüm için KÖYDES’ten 1.425 TL tahsis edilerek, 2044 metrelik boruların tamamı PVC EDP yapıştırma boru ile döşenerek bu hattan su alan Maltepe, Karacaali, Altıntaş, Karasatı, Çobançeşme, Paşayiğit, Pazardere, Küçükdoğanca, Lalacık ve Kozköy yaşayan vatandaşlarımızın daha sağlıklı su içmesi sağlanacak ve su kayıpları önlenecektir.” dedi.

Sezgin Gündoğdu ayrıca ödenekten; 350.000 TL Korucuköy içme suyu boru değişimi, 69.000 TL Lalacık köyü depo bakım ve onarımı, 45.000 TL Suluca köyü depo bakım onarımı, 180.056,80 TL Türkmen köyü terfi hattı yapımı gerçekleştirileceğini belirtti.

TARLA YOLLARINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

İl Genel Meclisi üyesi Erdinç Can da, Keşan’a bağlı 45 köyün tarla yolları bakımı ve düzenlenmesi ile ilgili bilgi aktardı.

Can, “45 köyümüzün tarla yollarının bakım ve düzenlenmesi için İl Özel İdaresi tarafından 2 adet grayder kiralanmış olup, 1 tanesi İpsala bölgesinde 1 tanesi de Keşan’da çalışmalara devam etmektedir. Bugüne kadar köylerimizde tarla yolu çalışması biten köyler; Mahmutköy, Çamlıca, Sazlıdere, Gökçetepe, Pırnarköy, Bahçeköy, Şükrüköy, Seydiköy, Kadıköy, Kozköy, Karacaali, Altıntaş, Çobançeşme ve dün itibarı ile Maltepe köyünde tarla yolları bakımı bitmiştir. Bugün Lalacık, Karasatı ve Küçükdoğanca’da çalışmalar devam etmektedir.

İlerleyen günlerde sırasıyla kalan köylerimizdeki tarla yolları bakım çalışmaları tüm hızıyla devam edecektir.” şeklinde konuştu.

GÖKÇETEPE’DEKİ YIKIM ALANI İL ÖZEL İDARESİNİN YETKİSİ VE SORUMLULUĞUNDA DEĞİL

İl Genel Meclisi üyesi Erdoğan Gümülcineli de, hafta başında yıkımı gerçekleşen Gökçetepe Sahilindeki 3 işletme hakkında bilgi paylaştı.

Gökçetepe Sahilinde 30 yıldır işletmecilik yapan 3 işyerinin Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığı yetkisinde ve sorumluluk alanlarında olduğunu vurgulayan Gümülcineli, bu alanlarda İl Özel İdaresinin yetki ve sorumluluğu bulunmadığına dikkat çekti.

30 yıldır mülkiyeti Milli Emlak’a ait olan yerlerde turizm amaçlı işyeri işletmekte olan işyeri sahiplerinin mağduriyet yaşadığına işaret eden Erdoğan Gümülcineli, “Sonuç olarak yasaları uygulamak değil, kamu vicdanını rahatsız etmeyecek uygulamalar yapılması gerekmektedir.

6306 sayılı kanun çerçevesinde yönetmelik hükümlerine göre en az 60 gün önceden yıkımla ilgili süre verilmesi gerekmektedir. 60 günlük süre dikkate alınmadan yıkım gerçekleşmiş ve işyeri sahipleri mağduriyet yaşamıştır, taraflar hukuk yolu ile haklarını aramalıdır.

Yıkımı gerçekleştirilen binaların hemen karşısında kıyı kenar çizgisi içinde bulunan kaçak yapı içinde aynı işlemlerin yapılıp yapılmadığını bilmek isteriz. Söz konusu sahillerin 2006 yılından beri imar planları iki bakanlık tarafından yapılmamıştır. İmar planları yapılmadan bu tip mağduriyetler yaşanmaya devam edecektir. Söz konusu yıkım için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yazılı tebligatı ile İl Özel İdaresinden iş makineleri talep edilmiştir.” şeklinde konuştu.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ