Reklam
Reklam

GÜNDOĞDU: “ŞÜKRÜPAŞA TABYASI RESTORASYON BEKLİYOR”

GÜNDOĞDU: “ŞÜKRÜPAŞA TABYASI RESTORASYON BEKLİYOR”
  • 02.03.2022
Reklam

İl Genel Meclisinin Mart ayı toplantıları 1 Mart Salı günü itibarıyla başladı.

Toplantıda, Edirne merkez Kıyık semtinde bulunan Şükrüpaşa Tabyası’nın 2018’den bu yana beklenen restorasyonu masaya yatırıldı.

İl Genel Meclisi Şehitlikler ve Şehit Aileleri Koruma Komisyonu’nu Raporu nu sunan Komisyon Başkanı Sezgin Gündoğdu şunları kaydetti: “2 Ekim 2017 tarihinde Edirne Valiliği, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile Şükrüpaşa Anıtı ve Kıyık Tabyası’nın bulunduğu parseller ve taşınmazların kullanımı ve restorasyonu amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim edildi. 10 Nisan 2018 tarihli kurul kararında güncel rölöve detayları ile birlikte hazırlanması kararı alındı ve projelerin bir an önce hazırlanması gerekiyor.

Şükrüpaşa Anıtı, Nizamiye, Koğuş Karargâh, Menfez yapıları ile 7 topçu odası, 5 pusu odası ve yeşil alandan oluşan tabyanın restorasyonunun 2022 yılı yatırım programına alınması için teklif de yapıldı. Ancak bugüne kadar rölövelerin ve projelerin hazırlanması uzun sürdü, çalışmalar devam ediyor. Kapalı kalan bu yerin Kültür ve Turizm Bakanlığınca ivedilikle işlemlerinin yapılarak restorasyon işlerinin bitirilip, Edirne tarihi ve turizmi açısından çok önemli bir yeri olan bu anıtın turizme kazandırılarak ziyarete açılması önem arz etmektedir.”

Gündoğdu’nun komisyon raporunu okumasının ardından CHP ve AK Partili İl Genel Meclis üyeleri yaptıkları konuşmalarda bu tabyanın Edirne turizmi için önemli olduğunu vurgulayarak, “Bizler İl Genel Meclisi olarak kentte çok sayıda müze açıyoruz. Ama buranın atıl olarak durması üzücü.” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş ise “Kültür ve Turizm Bakanlığının Edirne’deki temsilcisi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’dür. Bende buradan onlara sesleniyorum, buranın restoresi için 2022 yılına ödenek çıkartılarak bitirilmesi için girişimlerde bulunun.” şeklinde konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ