Reklam
Reklam

GÜNEKAB, MEKANİK AYIRMA VE KOMPOST TESİSİ’NDE SONA YAKLAŞTI.

GÜNEKAB, MEKANİK AYIRMA VE KOMPOST TESİSİ’NDE SONA YAKLAŞTI.
  • 02.06.2021
Reklam

Güney Edirne Katı Atık Birliği Başkanı Erhan Engin ve yüklenici firma Atık Çevre Teknolojileri Tic. ve San. A.Ş.’nin patronlarından Raif Öztürk, düzenli depolama sahasında gerçekleştirilen toplantı sonrasında yapılan çalışmaları yerinde incelemek amacıyla saha keşfinde bulundu.

Birlik Başkanı Erhan Engin, “Yüklenici firmamız ile 2018 yılında imzalanan 25 yıllık ihalemizin ilk aşaması depo gazından enerji üretimiydi ve bu aşamayı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. 2020 yılının Ekim ayından itibaren lisanslı bir şekilde depo gazından enerji üretimini gerçekleştirmekteyiz. Sorunsuz bir şekilde enerji üretimine devam eden tesisimi, şu ana kadar 2200 saatin üzerinde çalışarak 2 milyon kilowatt üzerinde elektrik üretmiştir. Daha çok enerji üretimi elde etmemiz için daha çok atığa ihtiyaç duymaktayız. Bunun için hem Saros bölgesinin atıklarının daha etkin toplanması hem de atıkların vahşi depolanması sonucu doğaya karşı yaratacağı olumsuz etkilerin önüne geçebilmek için Koruklu köyü bölgesinde geçici aktarma istasyonu projesi çalışmamız bulunmakta ve projemiz ihale aşamasındadır.” dedi.

Engin, şöyle devam etti: “GÜNEKAB olarak, atıkların doğaya ve canlı sağlığına olumsuz etkilerinin önüne geçilmiş, düzenli depolamayla bölgemiz tanıştırılmıştır. Düzenli depolama içerisinde yer alan Tıbbı atık sterilizasyon ünitemizin de pandemi döneminde oluşan tıbbi atıkların bertarafında kullanılması, bulaşıcı hastalığın çevreye en az etkiyle yok edilmesini sağlamış ve salgının kontrolünde önemli bir rol oynamıştır. Bölge atıklarının çevreye zarar vermesinin önüne geçilerek toplanan çöplerden enerji üretilmeye başlanmış ve ardından sıra mekanik ayrıştırma ve kompost üretim tesisine gelmiştir. Bu tesisimizde bölgedeki çöplerin içerisinde doğaya yavaş karışan ve geri dönüşümü mümkün olan cam, kağıt, plastik gibi ürünlerin ayrıştırılması sağlanacak ve hem ülke ekonomimize hem de doğaya katkı sunacaktır. Hayırlısı ile Temmuz ayı içerisinde bölgemizde bu tesisimizin de faaliyete geçmesini bekliyoruz. Günekab olarak tesisimizin entegre hale gelmesi için tüm çalışmalarımız devam etmektedir.”

25 yıllık ihalenin ikinci aşaması olan mekanik ayırma ve kompost tesisinde sona gelindiği de kaydeden Erhan Engin, yüklenici firma Atık Çevre Teknolojileri Tic. ve San. A.Ş’ye,  taahhütlerini yerine getirdiklerinden dolayı teşekkür etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ