Reklam
Reklam

HATİCE ÖCAL, 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

HATİCE ÖCAL, 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI
  • 05.12.2019
Reklam

Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hatice Öcal, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesi nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak, Dünya Kadın Hakları Gününü kutladı.

Öcal, açıklamasında şunları ifade etti: 5 Aralık 1934’de Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı sağlandı. 1 Mart 1935’de 18 kadınımız milletvekili olarak meclise girdi. O günlerde Avrupa ülkelerinde parlamentoda kadına yer verilmemişti. Örneğin; İtalya’da 1944,

Yunanistan’da 1952’de. Uygarlık örneği olarak tanınan İsviçre’de bile 1980’den sonra mecliste yer verilebilmiştir. İsmet İnönü ‘Kadına Siyasal Hakların tümünü tanımakla Türkiye’nin ona, eski yetkilerini vermekten başka bir şey yapmadığını Türk kadınının bir süs gibi memleket işine karışmaz bir varlık gibi köşeye konması Türk töre ve anlayışına uymayan bir usuldür. Türk kadınları, sizin için mutluluğun yolu açılmıştır çünkü başımızda Atatürk vardır.’ diye ifade etmiştir.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan sonra Atatürk’ün girişimi ile kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak 1930’da Belediye seçimlerinde seçme, 1933’de ise muhtar ve köy heyetini seçme hakkı tanınmıştır.

5 Aralık 1934’de Anayasa’da yapılan değişiklikle seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur.

Eski Türk Devletlerinde aile hayatında, devlet yönetiminde ve miras hukukunda eşit haklara sahip olan Türk Kadını Osmanlı döneminde bu haklarından mahrum kalmıştır. Nüfus sayımına bile dahil edilmeyen Türk Kadını evlenme, boşanma, miras işlerinde 2. planda kalmıştır. Devlet memuru da olamayan Türk kadını ancak çağdaş, demokratik ve laik bir Türk toplumu hedefleyen Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan düzenlemelerle seçme ve seçilme başta olmak üzere birçok hakka sahip olmuştur.

Atatürk, 5 Aralık 1934 günü kadına yaptığı seslenişinde kadınların bu haklarını selahiyet ve liyakatla kullanılması gerektiğini söylemiştir.

Ancak uzun süre bu hak kağıt üzerinde kalmış kadın seçmiş ama seçilememiştir.

Kadının insan statüsünde algılanmasını sağlayan ona değer veren Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüze sonsuz minnet ve teşekkürlerimizle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günümüz Kutlu olsun.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ