Reklam
Reklam

HELVACIOĞLU: “BU DÜNYA SADECE BİZİM DEĞİLDİR”

HELVACIOĞLU: “BU DÜNYA SADECE BİZİM DEĞİLDİR”
  • 04.10.2023
Reklam

Keşan Sokak Hayvanlarını Korum Derneği (KE-HAYKO) tarafından Mehmet Gemici Cennet Bahçesi karşısındaki alana hazırlanan ‘Canevi’ (sokak hayvanları barınağı)’nin açılışı bugün gerçekleştirildi.

Saat 13.00’te başlayan açılışa; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, KE-HAYKO Başkanı ve Can Evi Kurucu üyesi Sevinç Cebeci, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Program, KE-HAYKO Başkanı ve Can Evi Kurucu üyesi Sevinç Cebeci’nin açış konuşmasıyla başladı.

CEBECİ: “LÜTFEN HERKES KENDİ SOKAĞINDAKİ KEDİSİNE KÖPEĞİNE SAHİP ÇIKSIN”

Cebeci şunları söyledi: “Hepiniz hoş geldiniz. Bugün tüm dünyada kutlanan 4 Ekim Sokak Hayvanlarını Koruma Günü. Fakat şunu söylemek istiyorum; elimizden geldiğince ne kadar koruyabiliyoruz. İlk önce bu soruyu sormamız gerekiyor. Biz dernek olarak elimizden geleni yapıyoruz. Belediyemiz de elinden geleni yapıyor ama biz sadece hayvan severlerden şunu istiyoruz; arkadaşlar lütfen herkes kendi sokağındaki kedisine köpeğine sahip çıksın. Tek istediğimiz budur. O yüzden de hepinizin ayağına sağlık, hoş geldiniz, çok teşekkür ederim.”

MUSTAFA HELVACIOĞLU…

Daha sonra konuşma yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da şunları ifade etti: “Gelin, biran için empati yapalım lütfen. İnsansınız. Sizi sokağa atmışlar. Sokaklarda yatıp kalkıyorsunuz. Her an bir tekme yiyebilirsiniz. Çöplerden bir umutla artık topluyorsunuz. Bulup bulamayacağınız belli değil. Susamışsınız, ama anlatamıyorsunuz. Her an bir tekme, her an bir taş, sopa yeme ihtimaliniz var. Hastalansanız, doktor yok. Öleceksiniz, duyan yok. Bu feci bir yaşam.”

“BU DÜNYA SADECE BİZİM DEĞİLDİR”

“Bu dünya sadece bizim değildir.” diyen Helvacıoğlu, “Hayvanlar insanlığın ilk çağlarından beri insanın kadim dostudur. Hatta, hayvanlar insanlardan alacaklıdır. Çünkü hep onla doyurmuştur, onlar beslemiştir, onlar korumuştur. Onlar kollamıştır. Afedersiniz ama nankör olan kedi değildir. Bazı insanlardır. Unutmayalım, sizi köpekler ısırmaz. Ama bazı insanlar ısırabilir.

Unutmayalım. Tüm canlılar birlikte ve birbirleri için vardır. Canlarımızı yaşatalım. Farkındalık ve bilinç için elimizden ne gelirse yapalım. Çocuklarımıza can dostlarımıza sevgiyi öğretelim. Unutmayalım, sokaklarımızda ürken, korkan her canlı bizim utancımızdır. Can dostlarına huzur vermeyen toplum huzur bulmaz. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun. Can dostlarımızı koruyan, kollayan, seven, kader birlikteliği yapan tüm Keşanlılara şükranlarımı sunuyorum.”

Program, Canevi’nin yapımında emeği geçenlere plaket verildi.

Plaket alan isimler şöyle:

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevinç Cebeci, Aydın İstek / BENDİS AVM, Aysel Ay / PİNK GÜZELLİK SALONU, Bahar Aydemir / NİŞANTAŞI BUTİK, Ayşe Akdiş, Cemile Nişancı, Demirhan Çoroğlu / BONCUK PETSHOP

Emre Bölük / ATACAN PLASTİK, Ethem Yazıcı / HACIKÖYLÜ MOBİLYA, Eylem Gürel,

İrem Kaykı / İREM ECZANESİ, Levent Pekol / PEYNİR DURAĞI, Nazan Dönmez, Sencan Dikçe / CAN EVİ GÖREVLİ PERSONELİ, Zafer Sıvacı / ZAFER SİGORTA, Hazel Çolak ve Alaaddin Mısırlı.

Plaketlerin verilmesinden sonra programa katılan öğrencilerle birlikte açılış kurdelesi kesildi.

Program, Canevi’nin ziyaret edilmesiyle sürdü.

CHP ve İYİ Parti Keşan İlçe yöneticileri de açılışı yapılan Canevi’ne ziyarette bulundu.

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır ve yönetimi ile İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ve ekibi Canevi’ndeki sokak hayvanlarını ziyaret etti.

Partililer, KE-HAYKO Başkanı Sevinç Cebeci‘den çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ