Reklam
Reklam

HELVACIOĞLU: “KIYMETLİ OLAN, BİR İNSANIN HAKKINI YAŞARKEN TESLİM ETMEKTİR”

HELVACIOĞLU: “KIYMETLİ OLAN, BİR İNSANIN HAKKINI YAŞARKEN TESLİM ETMEKTİR”
  • 19.11.2023
Reklam

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Ünlü Klarnet Virtüözü Keşanlı Serkan Çağrı, 19 Kasım 2023 Pazar günü, Keşan Belediyesi tarafından Kurtuluş Caddesi’nde yaptırılan ‘Serkan Çağrı Heykeli’nin önünde bir araya gelerek, heykelle ilgili basın açıklamasında bulundu.

Saat 13.30 sıralarında başlayan basın açıklamasına Serkan Çağrı’nın ailesi de katıldı.

“KIYMETLİ OLAN, BİR İNSANIN HAKKINI YAŞARKEN TESLİM ETMEKTİR”

Belediye Başkanı Helvacıoğlu, “Keşan’ın bağrından çıkan Dünyaca Meşhur Klarnet Virtiözü Serkan Çağrı ile gurur duyuyoruz. Bizler övgüleri hep uzaktan yaparız. Bir şeyin değerini yokken anlar, kıymetini gidince biliriz. Kıymetli olansa, bir insanın hakkını yaşarken teslim etmektir. İşte bugün bir hakkı teslim ediyoruz. Bu toprakların bir değeri olan Serkan Çağrı’yla gurur duyuyoruz, sanatıyla göğsümüzü kabarttığı için onu hepinizin huzurunda kutluyoruz.

Bugün burada buluşmamızın önemini size üç başlıkta anlatmak istiyorum. Birincisi kıymet bilmektir. Bizler övgüleri hep uzaktan yaparız. Övgüde mehter takımı gibi ağır ağır, eleştiride dörtnala gideriz. Bireyin değerini yokken anlar, kıymetini gidince biliriz. Vefa göstermeyi, maalesef çokça unuturuz. Hakkı teslim etmeyi, ne yazık ki pek ihmal ederiz. Anmalarımızı, göçüp gittikten sonra başlatırız. Heykelleri ise, öldükten sonra dikeriz. Kıymetli olansa, bir insanın hakkını yaşarken teslim etmektir. İşte bugün bu buluşma bir hakkı teslim etmektir. Bu toprakların bir değeri olan Serkan Çağrı’ya övgü, ona sunulan şükrandır. Onunla gurur duyuyoruz, sanatıyla göğsümüzü kabarttığı için onu hepinizin huzurunda kutluyoruz.” şeklinde konuştu.

“ŞEHRİYLE GURURLANACAK, ÖVÜNECEK, KENDİNİ DAHA DA AİT HİSSEDECEK”

Helvacığolu, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bakarsanız sadece burada bir heykel vardır. Görürseniz burada bir derinlik vardır. Bu heykeli gören bir çocuk, önünde durup belki de şöyle diyecek: ‘Benim şehrimden dünyaya ün salmış bir sanatçı çıkmış. Belki bende olabilirim.’ Belki bu ilhamla, kültürünün, sanatın, üretimin, girişimciliğin yeni Serkan Çağrıları çıkacak. Keşan’ın müziğe meraklı bir genci belki de sanatını bilimle pekiştirecek. Bu heykeli gören bir Keşanlı kim bilir belki de ne güzel değerler yetiştirmişiz. İyi ki Keşanlıyız diyecek. Ona bakınca bir akademisyeni, bir sanatçıyı görecek. Şehriyle gururlanacak, övünecek, kendini daha da ait hissedecek. Buradan geçen biri demek Keşan’dan böyle adamlar da çıkmış diyecek. Bir başka kişi, Keşan sadece satır etiyle değil, sanatıyla da meşhur bir yermiş diyecek. Keşan’ın sokaklarında büyümüş bir çocuğun dünyadan övgüler aldığını görecek. Keşan’ı anlayacak, Keşan’ı anlatacak. Sözlerimi daha fazla uzatmak istemiyorum. Serkan çağrı gibi bir değerimiz olduğu için hem kendisiyle hem şehrimle gurur duyuyorum. Bağrından çıktığı Keşanlı hemşerilerinin ona olan şükranlarını sunuyorum. Bu ülkede Serkan Çağrılar eksik olmasın. Bu ülkede ve Keşan’a müzikler susmasın. Sanatçılar bitmesin. Keşan müziğiyle öne çıksın. Allah Serkan Çağrı’nın nefesine, sanatına kuvvet versin. Müzikte Keşan’ın yeni değerler çıkarması dilerim. Seçilmeden önce Türkiye’nin müzisyenleri Keşan’dan çıkacak demiştim, bu sözümüzün arkasındayız. Sanat anlamında çok kıymetli işler çıkartmaya ant içtik.”

“NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZ KALIR”

Daha sonra söz alan Serkan Çağrı ise Mustafa Helvacıoğlu’na, Keşan Belediyesi’ne ve heykelin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek şöyle dedi: “Bir Keşanlının, Keşanlı bir sanatçıyı anlayabilmesi yaşanacak en güzel duygulardandır. Bizler yıllarca bir birimizin başarılarını uzaktan izledik. Başarılarımızın alkışını eksik tuttuk. Fakat Keşan bunu belediye başkanımızın ilk dönemi olmasına rağmen çok hızlı bir şekilde çözdü. Bu durumdan çok memnunuz. Buradaki sembol ile yaşayabileceğim en büyük gururu onuru yaşadım. Bunu yaşarken görmek büyük gurur verici. Bütün Keşan’a teşekkür ediyorum. Bu Keşan’ın sanata ve sanatçıya verdiği değerin tüm dünyada yankı bulacağı bir sembol. Aynı zamanda Keşan’ın çok kıymetli yaşayan ve vefat etmiş klarnetçilerinin bir sembolüdür. ‘Serkan Çağrı’ sembolünü bütün müzisyenlere armağan ediyorum. Yapılmasında emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Burada olmaktan gurur duyduk. Ne kadar teşekkür etsek az kalır. Keşan yetiştireceği sanatçıların arkasında duracak temelleri atıyor bugün. Daha çok Serkan Çağrıların çıkmasını istiyoruz. Dünya çapında müzisyenlerin yaşadığı bir yer olmasına rağmen Keşan, Keşan ismini dünyanın 4 bir yerinde duyurmaya çalışıyoruz. Keşanlı müzisyenlerin sanat yolunda emin adımlarla yürümesi adına verilen çabalar nedeniyle Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.”

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ