Reklam
Reklam

HELVACIOĞLU: “YEŞİLAY’A EV SAHİPLİĞİ YAPACAK İLK İLÇE OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

HELVACIOĞLU: “YEŞİLAY’A EV SAHİPLİĞİ YAPACAK İLK İLÇE OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”
  • 03.10.2023
Reklam

Yeşil Ay Danışmanlık Merkezi’nde dünyanın sorunu olan; teknoloji, tütün, alkol, madde ve kumar bağımlılıkları ile Keşan’da etkin mücadele edilecek.
Keşan Belediyesi ve Yeşil Ay işbirliğinde hazırlanan YEDAM (Yeşil Ay Danışmanlık Merkezi) Keşan Şubesi, bugün düzenlenen programla açıldı.

Saat 14.00 sıralarında başlayan programa; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, Yeşilay Edirne Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç,  AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP İlçe Başkanı Adnan İnan, Belediye Başkan yardımcıları Ali Ünal ve Tahir Özçınar, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan program Başkan Helvacıoğlu’nun konuşmasıyla sürdü.

“KEŞAN’DA BAĞIMLILIKTAN UZAK NESİLLER BÜYÜYECEK”

Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nin Keşan’a ve bağımlılıktan kurtulmak isteyen vatandaşlara hayırlı olmasını dileyen Mustafa Helvacıoğlu, “Bir zamanlar Edirne’de cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman yaşadı. Sultan Süleyman bir şiirinde şöyle dedi: ‘Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi. Şiirin anlamı şudur: Halkın gözünde devlet gibi değerli bir şey yoktur. Oysa şu dünyada bir nefes sıhhat gibi devlet olamaz. İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın anlayışından geliyoruz. Bu anlamda, Keşan’da, bugün sağlığımız adına bir ilke daha imza atıyoruz. Türkiye’de merkez ilçeler dışında, Yeşilay’a ev sahipliği yapacak ilk ilçe olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu gurura vesile olan herkese, Keşanlılar adına teşekkür ediyorum. Burada Yeşilay’ın varlığı çok anlamlıdır. Yeşilay bir asrı aşan misyonun sahibidir. 1920’de ‘Hilal-i Ahdar’ adıyla dikilen fidan, bugün asırlık bir çınara dönüşmüştür. Yeşilay’ın YEDAM Modeli ise takdire şayan bir hizmettir. YEDAM, ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak insanımızın yeniden hayata kazandırılmaları için çabalamaktadır.  Burada sağlığı bozan şeyler bırakılacak. Burada sağlığımız için arındırılacak. Burada sağlık için savaşılacak. Burada kazanılacak, burada kurtulunacak. Hatırlayınız lütfen! ‘Bağımlılıkla güçlü bir şekilde mücadele edeceğiz.’ diye söz vermiştik. Geçen 5 yılda, belediyemiz, birçok kurum ve STK ile güç birliği yaptık. Yeşilay’la birlikte farkındalık çalışmaları gerçekleştirdik. Bu yıl Keşanlı kadınlarımızla, farkındalık yürüyüş yaptık. Geçen yıl, yüzlerce bisikletli ile ‘Yeşilay Bisiklet Turu’ gerçekleştirdik. 2021 de bağımlılıkla mücadele konusunda çalıştay düzenledik. Sürekli gündemde tuttuğumuz bu konuyu bugün Danışmanlık Merkezimizle taçlandırdık. Bugün Yeşilay Danışmanlık Merkezimiz sayesinde; teknoloji, tütün, alkol, madde ve kumar bağımlılıkları ile mücadele edilecek, Keşan’da daha sağlıklı bireyler yetişecek, bağımlılıktan uzak nesiller büyüyecek, onlara ve ailelerine psikososyal destek verilecek. Keşan’ımızın bu noktada da örnek olacak. Bu vesileyle Valilerimize, Milletvekilimize, Kaymakamımıza, İl ve İlçe Başkanlarıma, Edirne Yeşilay’a, Yeşilay Marmara Bölge Koordinatörlüğümüze, Yeşilay Ailesi’nin Kıymetli Mensuplarına STK’larımıza, halkımıza ismini unuttuğum kurum, kuruluş ve kişilere en derin şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Keşan’da, ilklere, enlere, rekorlara hep birlikte imza attıklarını ifade eden Helvacıoğlu, “Keşan’ımızı son 5 yılda hep birlikte bir üst lige çıkardık. Keşan’ımızı model ve modern bir şehir haline getirdik. Şüphesiz yaptıklarımızı yeterli göremeyiz. Daha iyisi için var gücümüzle birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. İş birliğimizin hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Yeşilay’a bugüne kadar nasıl destek verdiysek, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.  Yeşilay bünyesinde her türlü bağımlılıkla mücadele yürüten kardeşlerimize teşekkür ediyor, Allah gayretlerini ve başarılarını artırsın diyorum. Atılan bu adımın daha da güzel bir geleceğe vesile olmasını temenni ediyorum.”

Daha sonra konuşan Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, şöyle dedi: “Keşan bizim için çok kıymetli. YEDAM ve Yeşilay ülkemizin göz bebeği, 120 şubesi olan, 107 YEDAM’ı olan önemli bir kuruluş. İlk defa bir ilçede YEDAM açılmasıyla Belediye Başkanımızın heyecanına ortak olduk. Önemli bir gün. 107. YEDAM’ı hep birlikte açıyoruz. YEDAM bağımlılıkla mücadelenin etkin bir ayağı. Alkol bağımlılığından kumar bağımlılığına kadar bir çok alanda ücretsiz tedavi hizmeti sağlayan merkezlerimizden sadece bağımlı bireyler değil, bağımlı bireylerin aileleri de hizmet alabilir. Keşan YEDAM bölge halkına bağımlılıkla mücadele konusunda daha fazla kaynak ve destek sunma hedefimize bir adam daha yaklaşmamızı sağlayacak. Burada yerel yönetimlerin desteği kritik. Bugün Belediye Başkanımızı, mülki amirimizin, kurum amirlerimizin bir arada olması YEDAM’ın gücünü ortaya çıkaracak.”

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve Keşan İlçe Müftüsü Uğur Emiroğlu tarafından dua okundu.

Programa katılanlar daha sonra kurumu gezdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ