Reklam
Reklam

HELVACIOĞLU’NDAN RANDEVU ALIP, HEM ZİYARET EDECEK HEM DE UYGULANABİLİR PROJELERİNİ GÖTÜRECEK

HELVACIOĞLU’NDAN RANDEVU ALIP, HEM ZİYARET EDECEK HEM DE UYGULANABİLİR PROJELERİNİ GÖTÜRECEK
  • 29.07.2019
Reklam

2019 31 Mart seçimlerinde Keşan’dan CHP’den belediye başkan adayı gösterilen ve az bir oy farkı ile kaybeden Şenol Yalı, bugün saat 13.00’te, CHP İlçe Başkanlığı Toplantı Salonu’nda basın açıklaması yaptı.

CHP İlçe Başkanı Heves Yıldız ve bazı partililerinin de katıldığı toplantıda Yalı, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu da eleştirirken, en kısa sürede randevu alıp, ziyaretine gideceğini ve uygulanabilir nitelikteki projelerini vereceğini belirtti.

Şenol Yalı, açıklamasına şöyle başladı: “31 Mart yerel seçimler sonrası halkımız Keşan’da Belediye Başkanlığı yetkisini az bir oy farkı ile Cumhur ittifakı adayı Mustafa Helvacıoğlu’na, Belediye meclisini temsil yetkisini ise 15 kişi Millet ittifakı, 10 kişi Cumhur ittifakına vermiştir.

Seçilen yeni Belediye yönetimi yaklaşık 100 gün önce mazbatalarını alarak görevlerine başlamışlardır. 5393 sayılı Belediye kanununda belirtilen çalışma, görev ve yetkiler ışığında 5 yıl süre ile Keşan’ımıza ve halkımıza hizmet üreteceklerdir.

Bugün burada Keşan’ımızda son günlerde yaşanan gündem konuları ve Belediye başkanımızın 100 günlük icraatları ile alakalı olarak kendi düşüncelerimi paylaşmak adına bir arada bulunmaktayız.

Öncelikle son günlerde Keşan gündeminde olan birkaç konu ile ilgili düşüncelerimi aktarayım.”

SAHİLLERİN KİRALANMASI…

Yalı, açıklamasına sahillerin kiralanması konusuyla devam etti ve şunları söyledi: “Olağanüstü Belediye meclis toplantısında ele alınan ve oy çokluğu ile reddedilen bu konu sahillerimizin, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 5 yıl süre ile kiralanmasını sağlıyor. 17 temmuz tarihinde muhammen bedelleri belirlenen ve ihaleye çıkacak olan 11 adet sahil kesimleri, sanki kişiye özel ve etüt projeleri hazır olan alanlar gibi geldi bana. Belediyemiz bunların 7 adedini ihaleye çıkmadan muhammen bedelleri üzerinden kiralamayı, sonrasında ise 3. şahıslara tekrar işletmesini vermeyi amaçlamaktadır. Dolayısı ile kullanımı tamamen 3621 sayılı Kıyı kanununda açıkça belirtilmiş olan kıyılar; ‘herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Üstelik buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel, örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.’ denmektedir. Yani yapılan uygulama açıkça Kıyı kanununa aykırı bir durum. Üstelik bu kiralanan yerlerde biri ise ¾’ü tamamen deniz suyu içinde kalmaktadır. Erikli Sahilinde 4.000 m2 alan olan bu yer Aquapark yapılmak suretiyle kiralanmak isteniyor. AKP İktidarı 17 yılın sonunda ormanlar, meralar, doğal varlıklardan sonra artık kıyılarımızı, sahillerimizi hatta deniz suyunu dahi satma noktasına gelmiştir. Belediyemizde bu hukuksuz uygulamaya adeta taşeronluk yaparak üçe alayım, beşe satayım tüccar mantığıyla hareket etmek istemekte idi. Meclis toplantısında bu düşünceye karşı Ret oyu veren Millet ittifakı meclis üyelerini Rantın değil halkın yanında yer aldıkları için kutluyorum.

Belediye yönetiminin, Meclis toplantısında alınan ret kararından sonra yapmış olduğu açıklamalar ise tehditvari ve çok şık bulmamaktayım. Erikli’de bundan sonra hizmet üretilemeyeceği, fosseptiklerin kokmaya devam edeceği, çeşmelerinden tuzlu su akmaya devam edeceği şeklindeki beyanlar duymaktayız.

Erikli’de yaşanan bu olumsuzlukların asıl sorumlularının kimler olduğu konusuna girersek çok ilginç noktalara hatta işin ucunun yıllardır EMİTT Turizm fuarlarında boy gösterenlerin kimler olduğuna bakmamız gerekir. İmar planı ikinci konut alanı olan ve tüm alt yapısı imar planında öngörülen nüfusa göre planlanan yerde turizm patlaması yaratmak isteyenleri tüm kamuoyu bilmekte.

Saroz’da turizm gelişsin diyenleri ilk önce Botaş’ın Sazlıdere’de gerçekleştireceği ve 100 bin tonluk yüzer LNG depolama ve gazlaştırma gemilerinin bağlanacağı ve Saros’umuzu tümden yok edebilecek olan liman projesine karşı çıkmaya imza vermeye davet ediyorum.”

KÖY GARAJI VE ESKİ BELEDİYE BİNASI…

Şenol Yalı, köy garajı ve eski belediye binası ile ilgili de şunları kaydetti:

“Köy garajımız, içerisinde yaşı 50-60 yıllık binaların bulunduğu belediyemize ait bir alan. Binaların ekonomik ömrünü tamamladıkları her hallerinden belli olmakta. Köy garajımızın şehir dışına otogarın yanındaki bir alana taşınması, yerine de park ile birleştirilerek bir yeni Cumhuriyet Meydanı projesi Belediye Başkanımızın seçim taahhütleri arasında bulunmakta. Sanıyorum bu proje sebebi ile bu arsa üzerindeki binalara riskli yapı tespit raporu düzenlemek amacı ile binalarda kazıtma yöntemi ve karot alma teknikleri ile bir takım çalışmalar yapılmakta.

Diğer benzer bir çalışma ise eski belediye hizmet binası olarak yaklaşık 35 yıl süre ile kullandığımız yapı üzerinde yapılmakta. Ancak burada Belediye Başkanımız ne tür bir tasarrufta bulunacağını açıklamadı ayrıca seçim taahhütleri arasında bu taşınmaz ile ilgili bir konu da bulunmamaktadır.

Belediye mülkleri üzerinde bu tür çalışmalar tabii ki yapılabilir. Ancak burada acele edilmekte sanki bir şeyler oldu bittiye getirilmek istenmekte. Neden; ilk önce bu binalar boş değil, içerilerinde kiracılar var, ticaret yapan esnaflık yapan insanlarımız, oda dernek ofisleri var. Ve bunların çoğu da köy garajına gelen kırsal bölgede yaşayan insanlarımızın alışveriş yaptığı türden malzeme temin eden ve satışını yapan esnaflarımız.

Bu iki taşınmaz üzerinde de gerçekleştirilmek istenen projeler hali hazırda projesi ile finansmanı ile hazır bir noktada, temelleri atılacak kazma vurulacak bir noktada olduklarını sanmıyorum.

Burada ki asıl sorun şu; tespit çalışması yapan firmalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı yetkilendirilmiş firmalar, 6306 sayılı Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi Kanunu kapsamında bu iki

bina ile ilgili raporlarda riskli, hasarlı veya ekonomik ömrünü tamamlamış yapı ibaresi olması durumunda, ki muhtemelen rapor olumsuz çıkacak, bakanlık 60 gün içerisinde yapı maliklerinin bu binaları boşaltmasını ve ek 15 gün içerisinde de yıkılmasını isteyecek.

Oysa ki köy garajında Atatürk Ortaokulu tarafına İndi bindi terminali yaparak, köy minibüslerinin otogarda bekleme yapmasını sağlayıp, mevcut esnafı da yeni indi bindi terminali etrafında toplayarak, yeni meydan projesini gerçekleştirmek daha doğru bir yöntem olacaktır. Benim oradaki esnafla seçim döneminde yapmış olduğum toplantıdaki ortak öneri bu yönde idi.

Yine, eski belediye hizmet binasındaki esnafa da 1-2 yıl gibi makul bir süre tanıyarak, boşaltmalarını istedikten sonra binada ne tür tasarrufta bulunacaksanız değerlendirirdiniz.

Ne yazık ki şimdi bu rapor olumsuz çıktıktan sonra bina ile ilgili tasarruf Belediye Başkanının ya da Meclisinin tasarrufunda olamayacaktır.”

ŞEHİR İÇİ TRAFİK DÜZENLEMESİ…

Yalı, şehir içi trafik düzenlemesi konusunda da şöyle dedi: “Bu uygulama ile sanıyorum daha çok Tekel Meydanına gelen araç sayısını azaltarak, şehir içinde trafik yoğunluğunun azaltılması düşünülmüş. Ancak çok faydası olacağını düşünmüyorum. Hatta bu uygulama ile bölgede bulunan esnafımız olumsuz olarak etkilenmekte.

Mevcut belediye yönetiminin açıklamalarından deneme yanılma yöntemi ile bu sorunu çözmeyi çalıştıklarını görmekteyiz. Keşan’ın bu trafik sorunu ile ilgili daha önceden somut bir çalışmaları ve hazırlığı olmadığını görmekteyiz.

Bu tür şehir merkezindeki düzenlemeler ile Keşan şehir merkezinin trafik yoğunluğu azaltılamaz. Çözümün merkezde değil. Alternatif kaçış noktaları yaratmakta olduğunu düşünüyorum.

Bu konu ile ilgili anketler yapıldığı ve halkın olumlu bulduğunu söylüyor Sayın Helvacıoğlu. Bu tür anketler nerede, nasıl yapılıyor bizi de bilgilendirirse, bizlerde oylarımızı kullanmak isteriz.

Keşan kuzey çevre yolunun acilen hayata geçirilmesi gerekmekte, Muammer Aksoy Caddesinin iyileştirilerek daha sık kullanılmasını sağlanmalı, hatta mümkünse etaplar halinde şehir merkezini araç trafiğinden arındırarak yerine yayalaştırma projelerini hayata geçirmemiz gerekmektedir.”

KEŞAN BELEDİYE BANDOSU…

Şenol Yalı, Keşan Belediye Bandosu ile ilgili ise şunları dile getirdi: “Keşan ölçeğindeki her kentin birtakım değerleri ve özellikleri vardır ve bu değerlere sahip çıkılması gerekmektedir. Keşan’ımızın bu değerlerinden bir tanesi de 1955 yılında kurulmuş olan Belediye Bandosudur. Keşan’ımızı bölgemizde uzun yıllardır temsil etme görevini sürdürmüş, markalaşmış, çocukluk anılarımızda önemli bir yeri olan Bandomuzun kapatılması tekrar düşünülmelidir. Bando üyelerinin yaşı, ya da maliyeti bir mazeret olamaz. Zaten bando dediğiniz bir ekip, her yaş gurubundan insanlar olmalıdır ki tarihi kent misyonu geçmişten geleceğe bu şekilde taşınabilir. Umarım asıl sebep, siyasi bir baskı ve seçim öncesi kişilere verilen sözler, vaatlerden kaynaklanmış olmasın.”

KEŞAN ŞEHİTLİK ANITI…

Keşan Şehitlik Anıtı ile ilgili de Yalı, şunları vurguladı: “15 Temmuz Şehitleri Anma Gününde Asri Mezarlık’ta bulunan şehitlikte söz alan Belediye Başkanımız ve Gaziler Derneği Başkanımızın yapmış oldukları açıklamalardan anlıyoruz ki, şehitliğin yerinin değiştirilmesi istenmekte.

Son günlerde gelişen bu konuda üzerinde tekrar düşünülmesi, değerlendirilmesi gereklidir. Keşan’ımızın gururu, onuru olan kahraman 21 tane şehidimizin 1957 yılından beri kent merkezinde bulunan ve her gün önlerinden geçerek birlikte gönlümüzde yaşattığımız kahramanlarımızın Anıtının buradan kaldırılması kabul edilemez. Asri Mezarlık’ta bulunan şehitliğe yeniden yapmak yerine şu anda bulunduğu aynı noktaya yenisini yapmak daha doğru bir düşünce olacaktır.

Gerçi Belediye Başkanımız yanlış anlaşıldığını mevcut yerin yıkılmayacağı yönünde bir beyanı oldu.”

BELEDİYE BAŞKANI HELVACIOĞLU’NUN İLK 100 GÜN İCRAATLARI…

Şenol Yalı, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun ilk 100 gününü de şöyle değerlendirdi: “Belediye Başkanımız mazbatasını alıp göreve başladıktan bu yana 100 günü geride bıraktı. Bu hizmet etme süresi anlamında çok kısa bir süre, tabii ki önünde yaklaşık daha 4,5 yıl gibi bir zaman var.

Biliyorsunuz seçim kampanyası dönemlerinde her iki aday olarak halkımıza Keşan’ımızda yapacağımız hizmetler, projeler, eksiklikleri gidermek adına gerçekleştireceğimiz birtakım taahhütlerde bulunduk. Bunları da kısa, orta ve uzun vade de yapılacaklar olarak sınıflandırdık.

Belediye Başkanımızın seçim dönemindeki ilk 100 gün içinde gerçekleştireceği vaatlerinden biri de Keşan Küçük Sanayi Sitesinin yollarının yapımı idi. Sanayi’deki anayolların, blok aralarının komple sıcak asfaltla kaplanacağı hatta bu konuda karayollarından söz aldığını bunu acilen gerçekleştireceği yönünde idi, ama ne yazık ki bunu şu ana kadar gerçekleştiremedi kendisi. Bunun sebebinin yollara dökülen asfalt bedeline sanayi sitesinin katılım bedeli ödemek istememesi olduğu yönünde ancak seçim döneminde sanayi sitesinde vaatlerde bulunurken herhangi bir katılım bedellinden bahsettiğini sanmıyorum. Sanayi sitesindeki toplantılarda da Altyapı düzenlemeleri olarak Efes Ticaret Merkezini örnek göstermesini, orada toplanan aidatlardan bahsetmesini de trajikomik bulmaktayım.

Yine Başkanımızın seçim döneminde sıkça dile getirdiği konulardan biride işsizliğe yoksulluğa çare, istihdamı arttırmak hatta 5.000 kişiye iş bulmak idi. Burada Gıda İhtisas Bölgesinin hayata geçmesi ile sağlanacak olan bu durum umarım ki görevi süresinde gerçekleşir ve yatırımcı gelir yatırımı yapar.

Ancak burada asıl konu Belediyede emek veren çalışan, işi aşı olan insanları sokağa çıkarıp işsiz bırakmak ekmeğinden etmek nedir, nedendir. Personel fazlalığı deseniz 11 kişiyi işten çıkarıp yerine yine işe almalar yapıyorsunuz. Yeniden bir işçi çıkarma durumuna karşı Belediye çalışanları şu anda huzursuz, tedirgin ve yarın kendisi ile ilgili bir tasarrufta bulunulmasından korkmakta. Son yapmış olduğu basın toplantısında da bu durumu ima eder birtakım söylemler içerisinde, bu söylentilere ve aba altından sopa göstermeye de acilen son verilmelidir. Hele ki Onun bunun çocuklarını işe almışlar söylemi hoş söylemler değildir. Bu dili kullanmaktan bir an önce vazgeçmelidir.

19-26 temmuz tarihlerinde Cuma günleri Belediye Başkanımız iki kez yapmış olduğu basın toplantılarını izledim. Toplantılar ile ilgili ilk söyleyeceğim ilk dikkatimi çeken şey Sayın Helvacıoğlu’nun agresifliği ve bilgilendirmelerde olsun, gazetecilerin sorularına vermiş olduğu cevaplarda olsun üslubu ve sinirli hali olmuştur. 100 günde yapılan icraatları ile ilgili basında yer alan ve bu eleştirilere karşı cevapları, telaşı ve agresif hali çok düşündürücü, üzücü. Çünkü önünde daha yaklaşık beş yıl gibi bir süre var, ki yaptığı işin fıtratında da maalesef eleştiri var sorgulama var.

Kaldı ki basını kendisi sıkça kullanmakta ancak esnaf olsun, halk olsun basını kullandığında, basını kendisi ile esnafın halkın arasına girmekle suçlaması da çok manidar bir durum.

Toplantıda Belediye Bandosunda, Belediye de kurumda çalışanlarda yaşlı insanların yerine gençleştirmeye verdiği önemi söylerken yanında yeni işe alıp görev verdiği TSK’dan emekli olmuş birisinin oturması hayli ilginç bir görüntü oluşturuyordu.

Bir taraftan çalışanları emekli olmaya zorlayarak diğer taraftan TSK’dan emekli olmuş bir kişiyi işe almak çok doğru bir iş gibi durmuyor.

Seçim meydanlarında Eski Belediye yönetimini sadece bordürleri boyayabiliyorlar, kaldırım yapamıyorlar, diyen yeni yönetimin de 100 günlük icraatları içerisinde en iyi yaptıkları işin bordür boyama olduğunu görmekteyiz.

Cuma günkü basın toplantısında yine önümüzdeki dönem yapılacak ihalelerden İller Bankasından alınabilecek kredilerden projelerden bahsediyor Belediye Başkanımız. Oysa ki seçim döneminde seçilmesi halinde Sarayın kapısının önünde 2.80 uzanacağından, Keşan’ın iktidardan yardım alması, iktidar nimetlerinden faydalanması için, pantolonun ayrı ceketin ayrı olmaması gerektiğini kendisine takım elbise giydirilmesinden bahsedip kendisine destek verilmesini, aksi takdirde borç batağındaki belediyenin daha da borçlanacağından bahsediyordu. İktidar milletvekilimiz Fatma Aksal’ın aynı zamanda AKP MKYK üyesi olduğunu Ankara da açamayacakları kapı olmadığından bahsediyordu.

Şimdi Keşan halkının kendisinden, takım elbisesini giyerek, Ankara’da Bankalar önünde değil, Bakanlıklar önünde fotoğraf ve iyi haberler vermesini istemektedir.

Hatta yine o dönemde yakın bölgemizdeki iktidar nimetlerinden faydalanan AKP belediyeleri olan Enez, İpsala ve Beyendik belediyelerini halkımıza örnek veriyordu. Oysaki seçimden sonra yeni seçilen Belediye Başkanlarının açıkladığı rakamlardan Enez’in 60, İpsala’nın 40, Beğendik belediyesin 20 milyon borçları olduğunu görmüş olduk. Enez de yeni doğan bir çocuk 14 bin lira borç ile dünyaya gözlerini açıyor.

Bu arada yine kendisi seçim öncesi Keşan Belediyesinin borç batağında olduğunu, 170 milyon borcu olduğundan bahsediyordu, ancak ne hikmetse 65 bin nüfuslu ilçemizin borcunu öğrenebilmiş değiliz henüz. Kendisinden hala diğer Belediyelerde olduğu gibi bina cephesine afiş asmasını beklemekteyiz.

‘Birilerinin değil, halkın menfaatine dokunacağız.’ diyor basın toplantısında Helvacıoğlu. Bunu diyen belediye başkanımızın ilk yol icraatı, Kipa, Nehir Hotel ve Gölpark AVM yollarını yapmak oldu.

Kipa yollarının yapımına karşı olmak gibi bir niyetim yok sadece öncelik sırasına itirazım bulunmakta. Yeni Hastane yolunun ve kaldırımlarının yapılması, Ferhat köprüsünün yıkılmadan, 30 metre güneyine yeni bir köprü yapmanın önceliği daha acil olduğuna inanmaktayım.

Kocadere Göletinin etrafına ayrı bir özen göstermesi ve yine o bölgede bulunan orman arazisinin, kent ormanı olarak düzenlemek istemesini umuyorum halkın menfaatine olması düşüncesiyle yapıyordur.

Yine basın toplantısından anladığım, Keşan’ın sorunlarının çözümü noktasında olsun, seçim öncesi verdiği vaatlerin ve projelerinin hiçbir somut altyapısı olmadığını görmüş olduk.

Seçim dönemindeki dağıtmış olduğu kalın cilt şeklindeki beyannamenin vermiş olduğu sözlerin yüzde kaçını yerine getirecek onu zaman gösterecektir.

Belediye Başkanımızın 100 günlük icraatları içerisinde tabii ki olumlu bulduğum sevindiğim işlerde bulunmakta. Bizim Millet İttifakı projelerimiz arasında da bulunan, en son müftülüğe tahsisi yapılmış eski hastane binasının kendilerinin müracaatı ile Kent Müzesine dönüştürülmesi amacı ile Belediyeye devredilmiş, verilmiş olması sevindirici bir gelişme.

Yine bizim projelerimiz arasındaki, Keşan Huzurevi ve Rehabilitasyon merkezi içinde Aşağı Zaferiye Mahallesinde bulunan Eski DSİ hizmet alanının halkımıza kazandırılması, iktidar mensubu bir Belediye için yine zor olmayacağını düşünüyorum. 17 dönüm arazisi olan bu alan konumu ve içerisindeki yapılar ve oluşmuş peyzajı ile birlikte bu merkez için biçilmiş bir kaftan.

Pazaryeri için kendisini, yine bizlerin taslak projesini örnek almasını, yaş sebze meyve pazarının üstünü asma germe sistemle kapatmasını, manifaturacı ve ayakkabıcı esnafımızı da yolda pazar kurmaktan kurtararak eski itfaiye alanını gerekirse iki kat olarak düzenleyerek oraya taşıyıp aynı alanın haftanın diğer günleri otopark olarak kullanılmasını önermekteyim.”

RANDEVU ALIP, ZİYARET EDECEK…

Şenol Yalı, en kısa sürede Helvacıoğlu’nu ziyarete gideceğini de belirterek, “Seçim döneminde her ne kadar bana ‘Nasıl mimarsın, muhtar adayı kadar bile projen yok!’ diyen Belediye Başkanımızdan önümüzdeki günlerde randevu alarak kendisine Keşan için uygulanabilir nitelikte projelerimi sunarak hayırlı olsun ziyareti gerçekleştireceğim. Kendisine bir takım görüş, öneri ve tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Keşan için her türlü katkıyı ve özveride bulunmayı kendimize görev kabul ederiz.

Benim taahhütlerim arasında bulunan projelere yönelmesini memnuniyetle karşılamaktayım. Çünkü bu projeler fizibilitesi yapılmış uygulanabilir, gerçekçi, hayal ürünü olmayan projelerdir.

Büyük Cami Mahallesi meydan parkı düzenlemesi ve Cumhuriyet Meydanında bulunan bakımsız durumdaki su havuzunun çiçek havuzuna dönüşümü de güzel uygulama örnekleri olarak sıralayabiliriz.

Belediye Meclisimizin Millet ittifakı üyelerinin Keşan’a yapılacak olan olumlu ve yararlı icraatlar da Belediye Başkanı ile birlikte hareket edeceklerinden hiç bir şüphem yoktur.

Bu kent hepimizin, çok eksikleri, sorunları var, burada yapılacak olan her olumlu güzel şeyler hepimizi mutlu eder, olumsuz uygulamalar, eksiklikler ve aksaklıklardan bu şehirde yaşadığımız için hepimiz etkileniyoruz.”

DANIŞMA KURULU TOPLANTISI İÇİN İLDEN HABER BEKLENİYOR

Şenol Yalı açıklamasının sonunda, genişletilmiş danışma kurulu toplantısının İstanbul seçimlerinin tekrarlanmasından dolayı yapılamadığını, ancak İl yönetiminden konuyla ilgili talepte bulunduklarını ve cevap beklediklerini söyleyerek, kısa süre içinde partilileriyle birlikte bu toplantının gerçekleşeceğini kaydetti.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ