Reklam
Reklam

HEM HELVACIOĞLU HEM DE KILINÇ ELEŞTİRİLDİ

HEM HELVACIOĞLU HEM DE KILINÇ ELEŞTİRİLDİ
  • 11.09.2019
Reklam

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç eleştirildi.

5 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilen Keşan Belediye Meclisi toplantısında, Başkan Helvacıoğlu’nun yol, kaldırım ve asfalt yapımı işi için istediği krediye CHP ve İYİ Parti’nin red vermesi tartışmalara neden olmuştu.

Konuyla ilgili olarak önce AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ardından da Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, yaptıkları açıklamalarda CHP ve İYİ Parti’li meclis üyelerini eleştirmişti.

Yapılan eleştiriler üzerine İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığı da basına yazılı açıklamada bulundu.

Açıklama şöyle: “Değerli Keşan kamuoyu, 5 Eylül 2019 tarihinde gayet uyum içerisinde gerçekleştirilen Keşan Belediye Meclisi toplantısı sonrası AKP İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın Belediye Meclisi’nin ve onun değerli üyelerini suçlayan ve zan altında bırakan açıklamalarına bir de Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu eklenince kamuoyunu aydınlatmak amacıyla basın açıklaması yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Kamuoyunun da yakın takip ettiği Keşan Belediyesi Meclisi toplantısının 5. ve 6. maddeleri ile Keşan Belediyesinin açacağı su kuyusu ve parçalı yollar yapımı ile ilgili borçlanma için yetki talep edilmiştir. Meclisçe yapılan görüşmelerde su kuyularının açılması için borçlanma yetkisi verilmiş fakat parçalı şekilde yolların yapımı için borçlanma yetkisi verilmemiştir.

Mecliste yapılan görüşmeler içerisinde iller bankasından yüksek faiz ile borçlanmak suretiyle yapılmak istenen yol yapım çalışmasının maliyetinin çok yüksek olduğu, ekonomik sıkıntılar yaşandığı maaşları ödemekte bile zorlandığı bizzat Helvacıoğlu’nun kendisi tarafından kamuoyuna defatle söylenen Keşan Belediyesini bir de yüksek faiz yükü altına sokulmaması gerektiği, mevsimin yol yapımı için uygun olmadığı, boş yere faiz ödenmemesi gerektiği, bu işin bahar döneminde tekrar meclis gündemine getirilmesi gerektiği kendisine meclis üyeleri tarafından anlatılmıştır. Yapılan canlı yayında bütün kamu oyununda izlediği üzere bu madde üzerinde yapılan açıklamalara kendisi de ikna olmuş olacak ki bir daha açıklama yapma gereği bile duymamış ve bu şekilde borçlanma ile ilgili madde Meclis tarafından reddedilmiştir. AKP İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın bir gün sonra basın yolu ile yaptığı çıkıştan sonra sanırız mağduriyet yaratma amacıyla sayın başkanında iftiralara varan açıklamaları hepimizi şaşırtmıştır.

Sayın Belediye Başkanı ve AKP İlçe Başkanı unutmamalıdır ki belediye meclisleri belediye başkanlarının çalışmalarını denetlemek ve belediyeyi zarara uğratacak işlemlere engel olmak için vardır ve bu amaçla milletin verdiği oyla seçilmiş en yetkili organdır. Zira beş yıl iktidar partisi belediyeleri tarafından yönetilen Enez ve İpsala belediyelerinin hesapsızca yaptıkları popülizm amaçlı borçlanmalarının getirdiği sonuç hepimizce bilinmektedir. İYİ Parti tarafından kazanılan İpsala Belediyesi seçimler sonrasında iller bankasına ödemesi gereken para bütün gelirlerinden daha yüksekti. Orada da borçlanma limitleri iktidar eliyle yükseltilmiş ve sonunda alacak borcu ödeyemez noktasına gelmişti.

Sayın kamuoyu; Belediye Meclisi, Başkana yol yapılması konusunda red oyu vermemiştir. Başkanın hesapsız kitapsız iş bilmez şekilde yapmaya çalıştığı borçlanma isteği reddedilmiştir. Sayın Belediye Başkanı yaptığı açıklamada Keşan Belediyesinin 5 ayda kendi çabaları ile 10 km yol yaptığı, artı çarşıyı kendi çabaları ile yaptığı belirtilmiştir. Mecliste kendisine belirtilen yolların zaten parçalı olarak 11 noktada yapılmak istendiği, bunların belediye bünyesinde yapılmasının daha ekonomik olacağı olmuyorsa bahar döneminde asfalt sezonunda tekrar meclis gündemine getirilmesi gerektiği söylenmiş ve red kararı verilmiştir. Bu gün bu konu aynı şartlarda tekrar gündeme gelse tekrar aynı kararı vereceğimize kimsenin şüphesi olasın. Zira Keşan Belediye bütçesi Mustafa Helvacıoğlu’nun savurganlık yapacağı yer değildir. Helvacıoğlu’nun dediği gibi amacımız bağcı dövmek değil, üzümü zamanında yemek. Aksi takdir de üzüm ya ekşi olur ya da geçmiş olur lezzet vermez. 

Sayın kamuoyu; hepinizin huzurunda belediye başkanına temsil ettiği makamın eski adının sehr-i emini olduğu ve temsil ettiği yere sehr emaneti dendiğin hatırlatırız. Bulunduğunuz makam canlı yayınlar eliyle siyasi partileri ve onların meclis üyelerini töhmet altında bırakma ve kamuoyunu yanıltıcı yalan bilgiler verme yeri değildir. Mecliste kendisine asfalt çalışmasının 22 derecenin altında yapıldığında sağlıksız olduğu söylendiğinde tasdikleyen başkan canlı yayında 10 derece de asfalt olur diye yanlış bilgiyi kasten vererek yalan söylüyorsunuz. 11 parça yapılacak yolun içinde olmamasına rağmen sanayi sitesinin yollarının da yapılacaklar içerisinde bulunduğu bilgisini kasten veriyorsunuz ve yalan söylüyorsunuz. Sayın Başkan seçimde zamanı oy istemek için 100 günde sanayinin yol sorunu kalmayacak beyanınıza güldük lakin yapamadığınız yolların vebalini yalan ve yanlışlar ile bize yüklemenize gülmüyoruz. Bu tutumlarınızdan vazgeçin. Yalan yanlış açıklamalarda bulunmak sizin için sorun olmayabilir fakat bizim için şehr-i emine yalan söylediğini hatırlatmak rahatsızlık verici oluyor.

3500 metre yol ve 7000 metre kaldırımı 2.124.000 TL ye iki yıl ödemeli olarak ihaleden Helvacıoğlu bu ihaleyi verirken yeni sistemin beton yol olduğunu, asfaltın eskidiğini ve bunun yerli ve milli olduğu, asfalt malzemesinin ithal olduğu için çok pahalı olduğunu ve bu yüzden betonu tercih ettiklerini beyan etmişti. Aynı Helvacıoğlu’nun Meclis’e 7500 metre yol ve 15000 metre kaldırımı 5.500.000 TL’ye ( faizi ile birlikte 7.500.000 TL) yerli ve milli olmayan asfalt yol yapmak istediğini dile getirmesi hem hesap bilmediği savurganlık yaptığı, hem de açıklamalarında ne denli tutarsız olduğunun ve yalan, yanlış bilgiler içerdiğinin kanıtıdır. 

Sayın Başkan canlı yayında tasarruf ederek 15 yılda yapılmayan 10 km yolu kendi imkânlarımız ile yaptık yapmaya da devam edeceğiz dediniz. Bu konuda sizi tebrik ediyoruz. Tasarruf yapmaya devam etmeniz konusunda ve Keşan Belediyesini lüzumsuz yere borçlandırmama konusunda her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz. Bu beyanınız ile de bir daha yol yapımı için belediye meclisinden borçlanma yetkisi talebinde bulunmayacağınızı anlıyoruz ve sizi kutluyoruz. 

Ayrıca takım elbise giydireceğini söylediğiniz Keşan’ı artık takım elbiseli, borçlandırmadan, iktidar nimetleri tarafından gerekirse kapılardan yatmak suretiyle uçurulan bir Keşan’ın bizim olduğu kadar sizin partilileriniz tarafından dört gözle beklendiğini bilmenizi isteriz. Kendi kaynakları ile idare edilemez diye meydanlarda konuştuğunuz Keşan’ı artık büyük belediyeler ve sarayın önünde  yatarak şaha kaldırmanızın vakti gelmiştir artık. Aksi durum da borçlanma yoluyla yol yapmanın nimet diye adlandırılan bir yerinin olmadığını aynı yönetimin daha önce Mehmet Özcan tarafından da yapıldığını bilmelisiniz.

Sayın Başkan şunu unutmayın ki; bu millet sizi ancak iktidar eliyle yapıla bilir dediklerinizi yapmanız, 100 başvurusu hazır dediğiniz organize sanayi bölgesini ve fabrikaları açmanız, kara yolları ile yapacağım dediğiniz yolları yapmanız için seçti. Meclisi de sizin popülizm yapmanızı engellemesi sizi doğru yolda tutması ve denetlemesi için seçti.

Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nu bu gerçekleri kabullenmesini, ben yaptım oldu, ne olursa olsun yaparım, aldım dedim aldım, verdim dedim verdim türünde beyanlardan kaçınmasını, sosyal medya fenomenliğini bırakıp işine bakmasını tavsiye eder, makul ve mantıklı işler yapmanız kaydı ile beraber çalışma azmi içerisinde olduğumuzun bir kez daha Keşan kamuyu nezdinde bilinmesini isteriz.”

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ