Reklam
Reklam

HEVES YILDIZ: “ORTAK AKIL İLE KEŞAN’I YÖNETECEKSİNİZ”

HEVES YILDIZ: “ORTAK AKIL İLE KEŞAN’I YÖNETECEKSİNİZ”
  • 22.07.2019
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Heves Yıldız, bugün parti binasında, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun 19 Temmuz 2019 Cuma günkü yaptığı basın toplantısı ile ilgili açıklama yaparak, toplantıda anlatılanlara karşılık verdi.

Açıklamasında, “Kendi özel şirketinin değil de bir kurumun başında olduğunun, mevkiye seçilerek geldiğini, seçildikten sonra tüm Keşan’ın Başkanı olduğunu, daha fazla ayrıştırıcı dil kullanması ya da hemşerilik hukukunun içerisinde tüm halkı kucaklaması gerektiğini hatırlatma ihtiyacı doğmuştur.” diyen Yıldız, Helvacıoğlu’nun toplantıda gündeme getirdiği bütün konulara değindi.

SAHİLLERİN KİRALANMASI…

Helvacıoğlu’nun, sahillerin kiraya verilmesi ile ilgili çelişkili bilgiler verdiğini ve mecliste olağanüstü toplantı yapmadan önce hiçbir bilgi vermediğini kaydeden Yıldız, şunları ifade etti: “Niyetinin ne olduğunun herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığı bu yerin neye göre belirlendiği, ihalenin ne zaman ve ne şekilde olacağı ile ilgili hiçbir bilgilendirme yapılmamıştır. Olağanüstü toplantıda da ayrıntılı hiçbir bilgilendirme yapılmamış olup, sadece sahillerin yeri metrekaresi ve muamman bedeli belirtilmiştir. Biz de sahillerin özelleştirilmesine karşı olduğumuzu, eğer kiralanacaksa halk plajı yapılarak hizmet verilmesini veya Bakanlıkla görüşme yapılarak kuruma ücretsiz tahsis edilmesi hususunda mücadele verilmesi taraftarı olduğumuzu belirtiriz. Israrla bunun kamu zararına yol açacağını ve düşüncelerinin 3. şahıslara kiralama olduğunun söylediklerinden dolayı biz CHP ve İYİ Parti grubu olarak red verdik. Şimdi ‘Tekrar ihaleye çıkacak.’ diyor. ‘Türkiye’nin neresinden gelirse gelsin alacaklar.’ diyor. ‘Biz alıp paylaştıracaktık.’ diyor. Şimdi soruyoruz; sayın Başkan bu yerleri kimlere paylaştıracaktınız neye göre paylaştıracaktınız, ihaleye çıkarmayacak mıydınız? Çıkararırsanız Türkiye’nin neresinden gelirse gelsin en yüksek teklifi verene vermeyecek miydiniz? Bizi bu özelleştirmenin önünü açmakla suçlayamazsınız. Halkın sahillerini hem de doğal sit alanı olan bir bölgede ihaleye çıkarmak ancak her şeyi ranta çevirmeye çalışan zihniyetin ürünüdür. Bu ihalelerin derhal iptali ile ilgili mücadele vermek için en çok da siz sorumluluk hissetmelisiniz. Bu halk sizi hizmet için ve haklarını korumak için seçti. Bu güne kadar halkın olan plajlarını özelleştirmesine göz yummanız için değil. İktidarın gücünü  arkasına almış biri olarak halkımız bu konuda sizden umutludur. Verilecek hukuki mücadelenizde de her zaman arkanızdayız.”

“Turizmin gelişmesi için ile rant kapısı mı açmak gerekiyor?” diyen Heves Yıldız, şöyle devam etti: “Bahsettiğimiz bölgeler zaten turizm bölgesi değil, konut alanı. İnsanlar evlerinin önünde 60-70 senedir denize giriyor.

Şimdi Erikli’li Yayla’lı düşünsün diyerek tehdit edeceğinize, buralar mücavir alanımız zaten Belediyenin her türlü kontrol ve denetleme yetkisi var. Buyursunlar düzeltsinler, mevcut karmaşaya son versinler, bu onların görevi zaten. Halkın plajlarda ücretsiz yararlanamayacak olması kendilerini rahatsız etmiyor mu?”

“EMEKÇİLERE ‘HARÇLIĞI GİTTİ DİYE BAĞIRIYORLAR’ DEMESİNİ KINIYORUM”

Mustafa Helvacıoğlu’nun Keşan Belediye Bandosu ile ilgili tasarrufu konusunda da Yıldız, şunları dile getirdi: “’Bandoyu kapatmadık ara verdik.’ diyor. Plaket veriliyor, emekli olacaklar var deniyor, gençleştirilecek deniyor, büyüteceğiz deniyor. Hepsi tamam da Keşan’a yakışan bando geliyor ne demek? 1955 yılında kurulan bando Keşan’a çok da yakışıyordu. Zaten Bando Belediyenin de, ilçenin de sembolüdür. Civar İlçelerde gıpta ile bakılan bandomuz hem ilçemizdeki hem de civar il ve ilçelerde verilen görevleri her zaman yerine layığıyla getirmiştir. Geliştirilebilir, büyütülebilir ama özgün yapısıyla oynanırsa Keşan halkının tepkisini alırsınız. Oturup bando çalışanları ile tartışarak bu kararın ortak alınması gerekirdi. Kendileri senelerdir ilçemize hizmet etmişlerdir. Ayrıca yetenek ve sürekli çalışma gerektiren, sanat icra eden emekçilere ‘Harçlığı gitti diye mi bağırıyorlar, gazetelere çıkıyorlar.’ demesini de kınıyorum. Kendileri ilçemizi temsil etmenin gururun önemseyen, bunu da maddiyatla ölçmeyen kişilerdir.”

“TABİ Kİ MAĞDUR OLAN BAĞIRACAK”

Helvacıoğlu’nun köy garajı ile ilgili paylaştığı düşüncelerine karşılık da Yıldız, şöyle dedi: “’Köy garajı için zaten yıkılmış, 10-15 kişi bağırıyor.’ diyor. Oturup, tartışıp, ortak karar üretmek zorunda olduğu kişileri provokatörlük yapmakla suçluyor. Esnafı mağdur etmeyecek şekilde anlaşmak, geçici yer göstermekte sizin göreviniz. Zaten zor olan kısmı da budur. ‘Halkımız değil, işine gelmeyenler bağırıyor.’ diyor. Tabi ki mağdur olan bağıracak! Bu kriz ortamında iş yeri yıkılacak esnaf bağırmasında, kim bağırsın!”

“ENDİŞELİ BEKLEYİŞ DEVAM EDİYOR”

Heves Yıldız, eski belediye binası ile ilgili de şu ifadeleri kullandı: “Eski Belediye binası hâlâ bir netliğe kavuşmadı. Oradaki esnaf arkadaşlarımızda endişeli bekleyişi devam ediyor. Başkanımız orayla ilgili tasarrufun ne ise açık yüreklilikle halkımızla paylaşsın, esnaf mağdur edilmesin. Orası yıkılırsa nasıl değerlendirilecek herkes merak ediyor.”

“BU, ORADAKİ ESNAFIN PARASINA GÖZ DİKMEKTİR”

Keşan Küçük Sanayi Sitesindeki yolların asfaltlanması ile ilgili de Yıldız, “Sanayi yönetimine ‘Parasını verin, yolunuzu asfaltlayalım.’ diyor. Peki sayın Helvacıoğlu’na soruyoruz; seçimlerden önce vaatlerde bulunurken sanayi esnafına yolu 100 gün içerisinde yapacağız sözünü vermediniz mi? Sanayinin ana yolları Belediyenin tasarrufunda değil mi? Niye para versinler? Verecek olsalar kendi yollarını, kendi paraları ile bugüne kadar yaptırırlardı. Ya da geçmiş dönemde ki yönetimle anlaşıp ortak yaptırırlardı. Ancak bu, oradaki esnafın parasına göz dikmektir. Esnaf belediyeye tabela, bina, çevre vergisini nasıl ödüyorsa, Belediye de yolları yaparak hizmetini oraya götürmekle yükümlüdür.” şeklinde konuştu.

Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nun Erikli Turizm Geliştirme Kooperatifi ile ilgili de çelişkili açıklamalar yaptığını öne süren Heves Yıldız, “’Siz karar verin.’ Diyor. Sanki burada da bir tehdit var, öyle hissettiriyor bize. Neyin pazarlığı yapılıyorsa, kooperatif ortakları ile birlikte karar verilmeli.” dedi.

“BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR”

Keşan halk pazarı ile ilgili de rahatsızlıklar bulunduğuna dikkat çeken Yıldız, “Belirsizlikler sürüyor. Taşınacak mı, nereye? Kimseyle istişare edilmeden karar verilecek gibi gözüküyor. Oda Başkanı fikirleri söylüyor, suçlu oluyor. Esnaf, çarşı merkezinden uzaklaşmak istemiyor. Çarşı esnafı da pazar yerinin taşınmasını istemiyor. Bu isteklere kulak tıkamanın, inatlaşmanın bir anlamının olmadığını düşünüyorum. Üyelerine iyi görünmeye çalışmakla suçlandığın oda başkanı da, sizin gibi seçilerek, üyelerinin oyunu alarak o koltuğa oturmuş bir kişidir. Tabi ki üyelerinin hakkını koruyacak,  iyi görünecek size değil!” diye konuştu.

“ORTAK AKIL İLE KEŞAN’I YÖNETECEKSİNİZ”

Heves Yıldız, açıklamasına şöyle devam etti: “Sayın Helvacıoğlu geçmiş yönetim, siyasi partiler, esnaflar, pazarcılar, sendika, bando takımı, oda başkanları hepsi de suçlu. Hepsinin gazetelerden demeç verip, çözümü o şekilde aramakla suçluyor. ‘Çözüm böyle bulunmaz, masaya oturacağız.’ Diyorsunuz. Verdiğiniz kararların muhatapları ile toplantı yapıyor musunuz? diye sorduklarında, ‘Kararı almadık daha, hazırlayıp önlerine koyacağız, aceleye gerek yok.’ diyorsanız, mağdur olan insanların seslerini basın aracılığıyla duyurmaktan başka seçenek bırakmıyorsunuz ki. Ortak akıl ile Keşan’ı  yöneteceksiniz. Kararları almadan önce masaya oturacaksınız, konunun muhataplarıyla beraber en az zarar görecekleri şekilde alacaksınız. Ayrıca kendisi  basını ve sosyal medyayı çok etkili biçimde kullanıyorsa, çoğu kararı buradan duyuruyorsa, gelen tepkilerinde buradan aynı şekilde basın aracılığıyla gelmesi kaçınılmaz oluyor.”

“BİR AN EVVEL SÖYLEMLERİNİZDEN VAZGEÇİN”

Helvacıoğlu’nun “15 yıldır halkın çocukları değil, CHP’lilerin çocukları işe alındı.” şeklinde açıklamasına ise Yıldız, şu karşılığı verdi: “Bu ne demek? Onlar halkın çocuğu değil mi? Eş, dost alınan 70 kişiyi gözden geçireceğiz ne demek? Belediyede başka partilerin çocukları yok mu? Bir an evvel bu söylemlerinizden vazgeçin. Keşan Belediyesi, çalışanlarını; sen-ben, siz-biz, onun-bunun diye bugüne kadar kimse bölmedi, ayırmadı ve ayırmayacak.

Kimseyi bu söylemlerinizle korkutamazsınız, yıldıramazsınız. Başında bulunduğunuz bir kurumdur, kendi ticari işletmeniz değildir. Belediyenin esas unsurlarda olan personelle uğraşmayı bırakıp Keşan’ın sorunlarına çözüm bulmaya bakın.

Geldiğiniz günden beri personel sayısının fazlalığından bahsediyorsunuz, aile şirketi olmuş diyorsunuz ama karı-koca memur personeli belediyede işe alıyorsunuz. Şirket üzerinden yevmiye ile işçi çalıştırıyorsunuz.

Seçimden önce de söz verdiğiniz gibi ekmekle uğraşmayı bırakın. Personelin kazanılmış hakları vardır, daha çok Belediyeyi zarara uğratırsınız. Bizleri de bununla tehdit etmeyin. Kurumda barışı bozarsak, hepimiz kaybederiz.

Biz sizlerin tabiriyle sizi ‘topal ördek’ durumunuza düşürmeyi hiç düşünmedik, ilçemizin yararına olan projelerinizde yanınızdayız. Sizde iktidarın gücünü kullanacağınızı  idida ettiniz,bu halkta size o yetkiyi verdi. Öyle bir güç varsa hâlâ bunu Keşan’a hissettirin diyoruz. Ama sakıncalı gördüğümüz hiçbir kararın altına imza atmayacağımızıda tekrarlıyoruz!”

“ZEFER BAYRAMI HERKESİ İLGİLENDİREN BİR BAYRAM DEĞİLDİR DİYEN BİR BELEDİYE İLE ORTAK PROJE YAPMAYI  DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

Son olarak da Heves Yıldız, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun Bursa Büyükşehir Belediyesi ile yapacağını belirttiği ortak projeler ile ilgili de, “Cuma günkü açıklamanızda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştüğünüzü, ortak projeler yapacağınızı belirtmiştiniz.

‘Zafer Bayramı herkesi ilgilendiren bir bayram değildir!’ diyen bir Belediye Başkanı ile hâlâ ortak projeler yapmayı düşünüyor musunuz, kardeş belediye olmayı Keşan’ımıza  yakıştırıyor musunuz ? Bunun takdirini de Keşan halkına bırakıyorum.” şeklinde konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Tevfik Kavaklı dedi ki:

    SayınCHP parti başkanı doğru ve akılcı teşhisleri tebrikler. İktidardan aldığı güçle tek adamlık partisini de zor bırakacak kararlara imza atmaya çalışıyor. Kendisini oda başkanı zannediyor. Belediye başkanlığı bir numara büyük geldi. Ben yaptım oldu ile yönetim olmaz. Sosyal medyayı iyi kullanıyor akşam hayal kurup sabahı basın önüne çıkıyor. Belediye başkanlığı sünnet düğünlerinde ve sosyal medyada halka sarılıp gönül belediyeciliği pozu vermek değildir. Vali böyle istiyor savcıya vereceğim tehditleri ile hemşehrilerime korku vermeyi bıraksın. Ortak akıl ile yönetim gerek. Dönüşte o insanlarla bir arada yaşıyacak.

YORUM YAZ