Reklam
Reklam

HÜSMEN AGA İLE ‘DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ’ ÜZERİNE

HÜSMEN AGA İLE ‘DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ’ ÜZERİNE
  • 05.12.2020
Reklam

– Aloo!  Üsmen Agam, nassın beyaa? Sukaa çıkma yasaandan ötürü evde apis kaldık. Anım da küstü bana bugünün annamını atırlamadım diye. A bire ‘Ay akkımı duuru kullanaydım da senin gibi ayvanı seçmeyeydim’ der durur. Nedir bu günün manası be Üsmen agam?

– Eyva eyva! Naaptın, nası büüle tufaya düştün be İbraam? Annat tam ularak nooldu?

– Sen de ele neymiş bu gün de soona annatayım be Üsmen agam. Meraklandım valla.

– Bugün ‘Dünya Kadın Akları Günü’dür be kızanım. 5 Aralık 1934’te Türk kadınının seçme ve seçilme akkını kazandıı gündür. Gerçi 1930 yılı yerel seçimlerinde kadınlar ilk kez oy kullandıydılar ama eşit şartlarda seçme ve seçilme üzgürlüü bu tarihte uldu. Em de bir çok Avrupa ülkesinden ünce. Bu yüzden Atamıza minnettarız.

– Eşit ulmuşuz işte, bütün acanslarda devlet büükleri de ep bunu derler, bu benim Atce niçi bana atarlanır u zaman?

– Seçme seçilme akkı tamam da nirde eşitlik be kızanım? Bak sana  bazı gelişmelerden baasedeyim. 1934 seçimlerinde 18 kadın milletvekili meclise girmişti. U tarih için bu büük bir adımdı. Dedim ya Avrupa’da Fransa, İtalya, İsviçre, Yunanistan gibi ülkelerde bu aklar enüz verilmemişti. Bu kanuda dünyada üncülerden ulmamıza raamen maalesef soonaki yıllarda kadın akları konusunda dünyaya ayak uyduramadık be kızanım.

– Ne dersin be Üsmen agam? Bizim kadınların er bişeycikleri var. Niçi süülenirler üüle?

– Bilip bilmeden konuşma be kızanım. Süüdürtçen şincik kendine. Bak sana bazı rakamlar vercem. İi dinne. Kadınlarımıza ilk seçme seçilme akkı veren ülkelerden ulmamıza raamen bugün kadın milletvekili sayısında 192 ülke arasında 112. sıradayız. Avrupada en sonlarda, atta bir çok Afrika ve Urta Duu ülkelerinden bile geriyiz. Birleşmiş Milletler ‘Siyasette Kadın 2017’ aritasına güre mecliste kadın vekil uranımız %17.2. Bu uran Arap ülkelerinde 18.2, Afrika ülkelerinde 23.8. Aalancak aldeyiz.

– Peki siyasi partilerimiz ep kadını üver de niye bu duruma çüzüm bulmazlar be agam?

– Al sana kadını üven partilerin rakamları. Mecliste AKP’nin kadın uranı %18,7. Çok şişinen CHP’nin 12,3. Bir tek HDP alkışı akeder %41,1 ile. Yerel seçimlerde  durum daa da vahim. 1389 belediye başkanından sadece 45’i kadın. Annaycan binde üç. Ve bu başkanların 8 tanesi AKP, 10 tanesi CHP, 24 tanesi HDP’den seçilmiş. Görevden alınan HDP’liler de düşünce sayı daa da azaldı tabi. Mııtar seçimlerinde de kadın mııtar oranı %2,1. Gürdüün gibi bu vahim tabloyu bugün kadın aklarından, seçme ve seçilme üzgürlüünden baaseden, nutuk atıp mesaj yayınlayan tüm siyasilererin gütüne pardon güzüne sukup aazına aazına vurmak gerekir. Tabikim şaka yullu. Seçilmişlerde durum bu da atanmışlarda farklı mı? Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneğinin raporu bürokraside de tıpkısının aynısı eşitsizliklerin ulduunu güsterir beyaa. Ürneen, 81 ilin sadece 2’sinde kadın vali var. 943 irkek kaymakama karşın 14 kadın kaymakam var. Kadın savcı uranı %10, büyükelçi uranı ise %1,7, kadın pulis %6, kadın rektör uranı ise %3. Kadınları bu kadar dışlayan bir toplumun kalkınması mucize ütesidir beyaa. Bi de şincik çouu irkek ulan bu susaklar mesajlar yayınlayıp günün mana ve ünemine dair süslü süzler süülecekler.

– Güzel dersin de agam, adi seçilme kunusu biraz geri kalmış ama seçme üzgürlüü var kadınların. Bak ürneen benim Atçe, ben unu er seçimde sandaa gütürür atta kime uy verceeni bilem süülerim. Daa ne ossun?

– Ay Alla belacını versin be İbraam. Bu kadan laftan soona bu bu annadığın. Ay aklına tüküreyim senin kapçık aazlı.Adi süüle Atçeyle poroblemini de nooldu annayayım.

– Üsmen agam be, ben Atçeme ep balım, baklavam, su büreem der iltifat aderim. Allaa var, çok güzel su büree yapar, baklava açar. U da bana ep ayvan der. Bugün de baktım bir afra tafra. Bana bugünün annamını surdu. Ben de düşündüm evlilik ya da süz yıldönümü diil, atırlamadım dedim. O da ulan ayvan sen zaten o günleri de atırlamıyon iç, bu günü nerden bilcen dedi. O süüledi. Bugün Atam Türk kadınına seçme seçilme akkı vermiş. Ben de ne güzel işte Atçem, er seçim uyunu kullanıyon ya dedim. O da duuru, ama bazen yannış yaptıımı görüyom dedi. Ne yannışı deyince de senin gibi öküzü kuca diye seçerek yapmışım dedi. Aarıma gitti valla

– Eh aksız da diil bana surarsan. Benim bildiim kadıncaaza iç yardımın dokunmaz. Yan gelir yatarsın ep. İzmet ayaana gelsin diye beklersin. Adi şinçik gidip al gönlünü emencecik, yoksa alin araptır valla. Adi kal saalıcakla.

Sözün özü: Üsmen aga der ki;

‘Kadın erkek ayrımı ne demek

Yaşamda eşit bireyler olmak gerek

Amaç zorluklara birlikte göğüs germek

Hakça ve adil olarak bölüşmek

Sevgisizlik en yanlış seçenek

En kötüsü ise kul hakkı yemek’

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ