Reklam
Reklam

İL GENEL MECLİSİNİN CHP’Lİ ÜYELERİ, SAROS FSRU GEMI İSKELESI VE BORU HATTI PROJESININ IPTAL EDILMESINI ISTEDI

İL GENEL MECLİSİNİN CHP’Lİ ÜYELERİ, SAROS FSRU GEMI İSKELESI VE BORU HATTI PROJESININ IPTAL EDILMESINI ISTEDI
  • 07.11.2019
Reklam

İl Genel Meclisi toplantısında, CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde, BOTAŞ – Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi ve Boru Hattı projesinin iptal edilmesini istedi.

Bu projenin bölgede telafisi olmayacak tahribata yol açacağını kaydeden Gümülcineli, grubu adına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

Saros Körfezi’nin biyoçeşitliliği ülkemizi çevreleyen tüm denizlerimizden çok daha zengindir. Kuzey Ege’nin bu bakir sularına 1970’li yıllarda gelen Kaptan Cousteau, yaptığı dalışların sonunda Saros Körfezi’ne hayran kalmış ve Saros Körfezi için Kızıldeniz’in kuzey versiyonu tanımını yapmıştır. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar da bunu doğrular niteliktedir.

Saros Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı hazırlanmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce 22.01.2018 tarihinde onaylanmıştır. Saros Körfezini de kapsayan, 1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı ve 1/25.000 ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planı onaylanmıştır. Bu plan hükümlerine göre Saros Körfezinin kuzey kıyıları Kültür ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi/Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

Danıştay 6.Dairesi Başkanlığının verdiği karara göre ‘Enez Dalyan Gölünden Evreşe Ovası kıyısına kadar uzanan kuzey Saros Körfezi kıyı kuşağının doğal yapısı  ve içerdiği ekolojik çeşitliliğin korunması’ gerekmektedir. Aynı zamanda proje alanı bizim de altında imzamız bulunan uluslar arası anlaşmalar ile çok sıkı şekilde korunan deniz çayırlarının yoğun olarak bulunduğu alandır.

Edirne ili Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında, BOTAŞ – Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi ve 17 Kilometrelik Boru Hattı projesi ilerlemeden durdurulmalıdır. Aşağıda sunduğumuz gerekçeler nedeniyle ilgili Bakanlıklar Saros Körfezini tümüyle Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan etmeli ve koruma görevlerini yerine getirmelidirler.

Trakya’nın, Saroz Körfezi’nin doğal ekolojik yapısına geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar verecek, denizi yok edecek bu proje kapsamında Mahmutköy Botaş Doğalgaz Ana Dağıtım Hattına kadar yapılacak orman kesimleri, tarım arazi tahribatı, bölgenin fauna ve florasını da çok olumsuz etkileyecektir. Hem deniz hem kara canlıları öncelikle inşaat ve sonraki gemi faaliyetleriyle sayı ve tür olarak nesilleri tehlike altına girecektir.

1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planında ve 1/25.000 Edirne İl Çevre Düzeni Planında proje alanı Enerji Depolama Alanı ve Boru Alanı değildir.

12 ay sürekli gelecek olan 100.000 tonluk dev kargo gemilerinin sığ körfez sularında karaya oturması ve kış koşullarında yaşanacak gemi kazalarında körfezde ciddi kirlilik ve ekolojide ciddi tahribat oluşacaktır. Saros Körfezi 1. Derece Deprem Bölgesidir. Saros Körfezi aktif fay hattı üzerindedir. Liman ve boru hattının olası bir depremde zarar göreceği ve bu sebeple Saros Körfez’ine de zarar vereceği açıktır.

Bölge halkının 50.000 imza ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına itiraz ettiği, Anayasa’nın 17. Maddesi, 45. Maddesi, 56.maddesi, 169.maddelerine, Çevre Kanununa tamamen aykırı olan Trakya’nın ve tüm Saros Körfezi’nin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek, doğal yaşamı ortadan kaldıracak Edirne ili Keşan ilçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde, BOTAŞ – Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi ve Boru Hattı projesinin derhal iptal edilmesini bölgede yaşayanların yerel temsilcileri, Cumhuriyet Halk Partisi, İl Genel Meclisi üyeleri olarak talep ediyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ