Reklam
Reklam

İŞ İNSANI ZIPKINKURT’TAN EDİRNE CHP BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI SÜRECİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA…

İŞ İNSANI ZIPKINKURT’TAN EDİRNE CHP BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI SÜRECİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA…
  • 14.12.2023
Reklam

Önceki dönem Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı, iş insanı Recep Zıpkınkurt, Belediye Başkanlığı aday adaylığı sürecine ilişkin açıklamada bulundu.
İş insanı Zıpkınkurt, CHP Edirne Belediye Başkanlığı aday adaylığı sürecine ilişkin bir mesaj yayımladı.

Zıpkınkurt, aday adaylığının iptal edildiği hakkında algı yaratılmaya çalışıldığını belirterek, ilçe ve il teşkilatlarının adaylığı reddetme yetkisi bulunmadığını, adaylık sürecinin olağan akışında devam ettiğini ve tek yetkili mercinin Genel Merkez olduğunu ifade etti.

CHP GENEL MERKEZİ’NE BAŞVURUDA BULUNDU
Yaşanan gelişmelerin ardından CHP Genel Merkezi’ne başvuruda bulunduğunu belirten Zıpkınkurt, “Yaşananlar sonrasında hakkımı aramak için CHP Genel Merkezi’nde Hukuk ve Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcılığı ile Örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına itiraz dilekçemi sunarak görüşmelerde bulundum. Sonucun bir an önce açıklanarak bu hukuksuz uygulamanın ortadan kaldırılmasını bekliyorum.” dedi.
İş insanı Recep Zıpkınkurt’un mesajında şu ifadelere yer verdi: “Tarihe Başkent olarak adını yazdırmış Serhat Şehri Edirne’de doğup büyümenin onur ve gururunu taşıyan biri olarak, bu şehrin ve halkının hizmetkârı olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Aynı zamanda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde ve ilkeleri doğrultusunda bu topraklara daha fazla katkıda bulunma sorumluluğunu hissediyorum. Edirne’nin tarihi mirasıyla büyüyen bir birey olarak, Atamızın bıraktığı bu eşsiz emanetlere sonsuz bir bağlılıkla sahip çıkmak bizim için bir görevdir.
Doğduğum günden itibaren ailemden aldığım terbiye ve edeple yaşamayı ilke edinmiş bir Edirneli olarak, Şehrime minnet ile borcumu ödemek için var gücümle çalıştım istihdam yarattım. Bundan sonra da Edirne’nin gelişmesi ve hak ettiği yere gelmesi için bilgimi, becerimi, vizyonumu ortaya koyarak Cumhuriyet Halk Partisi aday adayı oldum.
Cumhuriyet Halk Partisi’nden Edirne Belediye Başkanlığı için aday adayı olmam sonrasında, yaşananlarla ilgili kamuoyuna bilgi vermem zorunlu hale gelmiştir; Doğup büyüdüğüm Serhat Şehri Edirne’ye çeşitli görevlerde hizmet ettim ve ömrüm boyunca etmeye devam edeceğim. Babamın gururla taşıdığı CHP rozetini ve evimin başköşesinde duran neredeyse 100 yıllık parti bayrağını taçlandırmak isteğiyle, Edirne’de CHP üyesi olmak istedim fakat bu isteğim geçmişte farklı şekillerde ve bilinçli olarak engellendi. İl Başkanı olduğu dönemde Fevzi Pekcanlı ile yaşadığımız tartışma kasıtlı bir şekilde büyütülerek, mevcut Belediye Başkanı Recep Gürkan‘ın da baskısı sonucu şahsıma karşı bir husumet haline dönüştürüldü.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini 10 yıl boyunca gururla sürdürdüm. Bu dönemde, 2022 yılında gerçekleşen Oda seçimlerinde Recep Gürkan’ın üyelere çeşitli şekillerde baskı kurduğu ve seçim sonucuna etki ettiği hepimiz tarafından bilinmektedir. Ayrıca Oda Başkanlığı seçimi öncesinde İl Başkanı Fevzi Pekcanlı şahsıma ve başkanı olduğum Ticaret ve Sanayi Odası’na kamuoyu önünde ağır hakaretler ve haksız ithamlarda bulunma hadsizliği de göstermiştir.
CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu‘nun şehrimizi ziyaret ettiği bir dönemde, Milletvekilleri ile birlikte odamızı da ziyaret etmek istemiş ve bu talepleri dönemin Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından şahsıma iletilmişti. Sayın Genel Başkan’ın ve Milletvekillerimizin ziyaretlerini memnuniyetle karşılayacağımı ve çok mutlu olduğumu ifade etmiş, ancak şahsıma ve başkanı olduğum odaya hakaretlerde bulunan Fevzi Pekcanlı‘nın ziyaret sırasında bulunmaması için tasarrufumu dile getirmiştim. Bu rica, CHP heyetini kabul etmediğim şeklinde bilinçli olarak polemiğe dönüştürülmüştür.

Beni tanıyanların bildiği gibi, iş yerimin ve görev yaptığım sürede Ticaret ve Sanayi Odası’nın kapısı herkese her daim açık olmuştur. Kişilere yapılanları insanlar zamanla unutabilir ve affedebilir, ancak Edirne iş dünyasını temsil ettiğim kuruma yapılan saygısızlık beni ve üyelerimizi derinden üzmüştür. Bu nedenle, hiçbir şey olmamış gibi davranmam beklenmemelidir.
300 kişinin emeği ve desteğiyle, birlikte çalışarak büyüttüğüm şirketlerimin yönetimini çocuklarıma bırakarak daha sakin bir yaşam sürmeyi düşünürken, Edirneli hemşehrilerimin siyasete girmem konusundaki ısrarlı istekleriyle karşılaştım. Edirne’yi ve sorunlarını iyi bilen birisi olarak, hemşehrilerimin bu isteğine kayıtsız kalamadım. Ankara seyahatim esnasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’ni ziyaret ederek görüşmelerde bulundum. Daha sonra Edirne’ye dönerek İlçe binamızda Belediye Başkan aday adaylığı müracaatımı yaptım ve İlçe Başkanımızla birlikte fotoğraf çektirdim.

Aday adaylığımın duyulması üzerine çok sayıda kutlama ve tebrik mesajları aldım. Ertesi gün Ankara’ya giderek CHP Genel Merkezi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temaslarda bulundum. Edirne için projelerimi anlattım. Bu esnada İlçe Başkanımız tarafından telefonla aranarak Aday Adaylığı başvurumun kabul edilmediği söylendi. Bunun mümkün olmadığını, tüm işlemlerin sonuçlandığını, adaylık ücreti ve bağış ücreti makbuzlarıyla müracaatımın teslim alınarak fotoğraf dahi çektirildiğini belirttim. Adaylık başvurumun kabul edilip alınmasından bir gün sonra mesnetsiz gerekçelerle iptal edilmek istenmesinin arkasında Merkez İlçe Başkanımıza yapılan baskı olduğu ve bu baskıyı kimlerin ve neden yaptığını görmek zor değil. Ancak İlçe Başkanımıza bu süreçte zarar vermemek adına detaya girmeyi uygun bulmuyorum.
Yaşananlar sonrasında hakkımı aramak için CHP Genel Merkezi’nde Hukuk ve Seçim İşleri Genel Başkan Başkan Yardımcılığı ile Örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına itiraz dilekçemi sunarak görüşmelerde bulundum. Sonucun bir an önce açıklanarak bu hukuksuz uygulamanın ortadan kaldırılmasını bekliyorum.
Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olan her birey, kişisel hırslardan öte, partimize duyduğu bağlılık ve sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir. Ancak, üzücü bir şekilde, birkaç kişinin husumet odaklı inisiyatifiyle, parti içindeki adaylık süreçleri parti çıkarlarının önüne geçmemelidir. Parti içi demokratik değerlere saygı göstererek, CHP’nin birlik ve beraberliği için çaba sarf edilmelidir.
Sayın Özgür Özel‘in Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olmasıyla başlayan bu süreç, umutlarımızı yeşertmiş ve inancımızı arttırmıştır. Geçmişte parti üyesi yapılmayarak ötekileştirilmeye çalışan ancak kalbinde hala CHP sevgisi olan bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir.
Bizim Edirne sevdamız ve hizmet etme aşkımız dışında bir beklentimiz yoktur. CHP’nin kalesi olan Edirne’mizde partimizin oylarındaki düşüş apaçık ortadadır. Sayın Özgür Özel‘in ve yönetiminin Genel Başkanlığı sonrasında birleştirici, bütünleştirici, çoğunluğu kapsayan ve kucaklayan siyaset anlayışı Genel Merkezimizden başlayarak tüm ülkeye yayılmalıdır. Küçük olsun benim olsun anlayışı yerini kol kola, omuz omuza yürümeye bırakmalıdır.
Edirneli hemşehrilerimin şahsıma gösterdiği teveccüh ve iradesine ipotek koyulmayacağı inancıyla, haklı davamızda yanımızda olan Edirne Halkına teşekkür ediyor, en kalbi duygularımla sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Birleşe Birleşe Kazanacağız…”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ