Reklam
Reklam

İŞ KADINI GÜLCAN KALE TARAFINDAN HAZIRLANAN KEŞAN SANAT VE CAFE SANAT’IN KAPILARINI KEŞANLILARA AÇTI

İŞ KADINI GÜLCAN KALE TARAFINDAN HAZIRLANAN KEŞAN SANAT VE CAFE SANAT’IN KAPILARINI KEŞANLILARA AÇTI
  • 17.09.2021
Reklam

Keşanlı iş kadını Gülcan Kale tarafından hazırlanan, Keşan’ın restore edilmiş ilk tarihi eser evi unvanı kazanan Keşan Sanat ve Cafe Sanat, hizmete girdi.

Uğur Mumcu Caddesi (Eski Gelibolu Caddesi)’nde bulunan, 1920 yıllarında Ermeni bir aile tarafından inşa edilen ve 1950 yıllarında Keşanlı Abdül Kerim Üner tarafından satın alınan tarihi evde, Üner ailesi uzun yıllar ikamet etti. Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından ‘tarihi eser’ olarak tescillenen bina, 2018 yılında iş kadını Gülcan Kale tarafından satın alınarak, aslına uygun bir şekilde restore edildi.

Keşan’ın ilk ve tek tescilli binasında hazırlanan Keşan Sanat’ta, çocuk ve yetişkinlerin sanatla iç içe olacağı ve farklı etkinliklerin yapılabileceği bölümler bulunuyor. Keşan Sanat’ta 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek bölümler hazırlandı. Keşan Sanat’ta 1950 ve 1980 yılları arasında orijinal basım olan kitaplar da yer alıyor. Binanın bahçesi ise Cafe Sanat olarak hizmet verecek. Ev yapımı ve doğal kahvaltı, zengin kahve menüsü ve pasta çeşitlerinin bulunduğu Cafe Sanat’ta, görsellik de ön plana çıkıyor. Bahçede bulunan ve bina ile birlikte 1920‘lerin başında tarihi bina ile birlikte inşa edilen 17  metre derinliğindeki kuyu da, Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescillendi. Kuyunun üzerine hazırlanan dilek ağacı da Cafe Sanat’a ayrı bir görsellik kazandırıyor.

Keşan Sanat ve Cafe Sanat, bugün düzenlenen kahvaltılı toplantı ile basına tanıtıldı.

İş kadını Gülcan Kale ve eşi iş insanı Evrim Kale ile iş insanı Ali Osman Kale’nin de katıldığı toplantıda, önce restore edilen tarihi bina gezdirildi, daha sonra ise binanın bahçesinde hazırlanan cafede tamamen doğal ürünlerden hazırlanan kahvaltı ikram edildi.

Toplantı öncesi basına bilgi aktaran Gülcan Kale, Keşanlıların nefes alacağı ve keyifli zaman geçirebileceği bir ortam hazırladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi: “Cafemiz ve kahvaltı ikramımız var. Güzel kahvelerimiz var. Tarihi ve tescilli bir bina. Restorasyonunu aslına uygun bir biçimde gerçekleştirdik. Keşan’ın ilk restorasyonu tamamlanan tescilli binasıyız. Böyle bir bina da sanat merkezine yakışır diye düşündük. Sevgili eşimde bu konuda beni çok destekledi ve inşaat kısmıyla kendisi ilgilendi. Aşama aşama bir süreç yaşandı. Rölövenin tasdiklenmesi uzun ve sabır gerektiren bir süreçti. Yaklaşık 3 sene sürdü projelendirilip onaylanması. 3 farklı proje şeklinde ilerledi süreç. Bu projeler Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandıktan sonra biz inşaata başladık. İnşaatı da projeye ve aslına uygun bir şekilde gerçekleştirdik. Sonrasında onayımızı aldık.”

Keşan’ın ilk ve tek tescilli eser binasını kazandırdıklarına kayıt düşen Kale, “Bütün Keşan’a kapılarımız açık. Herkes gelsin, görsün, burada keyifli zaman geçirsin istiyoruz. Güzel sanatsal etkinliklerimiz var. Keşan Sanat Merkezinin bulunduğu tarihi konak kapılarını hem çocuk hem yetişkin tüm sanatseverler için açıyor. Sanata duyduğumuz sevginin temel değerimiz olduğu merkezimizde, yaratıcı ve keyifli atölyeler yapıyoruz. Eğitmenler eşliğinde kendi eserlerini yaratmak isteyen sanatseverlerin önceden hiçbir tecrübesi olmasına gerek yok. Atölye için gerekli tüm malzemeleri ve hoş sohbetimize eşlik edecek kahvemizi sizler için biz hazırlıyoruz. Sizlerden istediğimiz tek şey bol kahkaha ile gelmeniz!

Bahçemizdeki cafede sabah kahvaltısı, zengin kahve menüsü ve leziz pastalarımız ile sizlerle buluşmayı bekliyoruz. Özel günler, kutlamalar ve toplantılar için size özel mekanlar sunuyoruz. Kapımız herkese açık.” şeklinde konuştu.

Keşan Sanat ve Cafe Sanat’ı hazırlayan iş kadını Gülcan Kale’yi tebrik eder; hayırlı işler ve kazançlar dileriz.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ