Reklam
Reklam

İSMAİL ŞAPÇI’DAN YEREL ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI

İSMAİL ŞAPÇI’DAN YEREL ESNAFA DESTEK ÇAĞRISI
  • 07.10.2020
Reklam

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, pandemi döneminin ekonomi anlamında normalleşme süreci içerisine girmeye başladığını belirtti ve zor günlerden yeni yeni çıkmaya çalışan yerel esnafa yönelik, vatandaşlara çağrıda bulundu.

Pandemi döneminde küçük ve orta ölçekli yerel işletmelerin zor günler geçirdiğini dile getiren Keşan TSO Başkanı Şapçı, “Ülkemizin ve Dünya’nın içinde bulunduğu COVİD-19 Pandemi döneminde en çok etkilenen işletmelerimiz şüphesiz küçük ve orta ölçekli yerel esnaflarımız olmuştur. Günlerce işletmelerini kapalı tutmak durumunda kalmış çoğu zamanda günlük ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak şekilde işyerlerini kapatmak zorunda kalmışlardır. Devletimizin 1 Haziran’da normalleşme sürecini başlatması ile birlikte iş yerlerini yeniden açmaya başlayan yerel esnafımızı desteklememizin en anlamlı olabilecek günler  içinde bulunduğumuzu unutmayalım. Her ne kadar ülkemiz normalleşme dönemine geçmiş olsa da, günlük vaka sayıları ister istemez insanlar üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. Bu yüzden Keşan İş Dünyasının temsilcisi Ticaret ve Sanayi Odası olarak vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu günlerde Keşan’da ki yerel esnaflarımızdan alışverişlerimizi yaparak onların zor günlerde yaşadığı sıkıntılarının bir nebze olsun önüne geçelim. Trakya insanının en güzel temsili olan Keşan halkı bugüne kadar hem devletine hem de şehrine her daim desteğini esirgememiştir. Bu günlerde bizlerden destek bekleyen ve bizlere hasret kalan yerel esnaflarımızın yüzlerini güldürmek adına her türlü ihtiyaçlarımızın tedarikini yerel esnaflarımızdan yaparak onların yanında olduğumuzu göstermeliyiz.”

Mülk sahibi olan kurumların kiralamalarda sadece parasal değil yerel ekonomi dinamiklerini düşünmekle mükellef bulundukları inancında olduklarını da vurgulayan Şapçı, “Parasal getirisini düşünüp bölgede bulunan kurumlara ait stratejik lokasyonlarda bulunan mülklerin zincir mağazalara kiralanması diğer yerel esnaflara tamiri olmayacak seviyede zarar vermeye devam ediyor. Bu tarz kararlarda vicdan ile de hareket edilmesi görüşendeyiz. Daha önce de Ticaret Bakanlığına birçok kez ilettiğimiz zincir mağazalara karşı yerel esnafın korunması ile ilgili mevzuat çalışmalarının da bu dönemde hızlandırılmasını ve zorluk yaşayan yerel esnaflarımızın daha fazla mağdur olmamasını umuyoruz.” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZI YEREL ESNAFTAN ALIŞVERİŞ YAPMAYA ÖZEN GÖSTERMELERİNE DAVET EDİYORUZ”

Pandemi sürecinde yerel esnaflarımız ile ekonomimizin döngüsünün sağlandığını ve tekrar kazanılan paranın burada harcandığının altını çizen İsmail Şapçı, “Yerel esnafın bu konuda desteklenmesi ve ayakta kalması için Keşan halkının daha fazla yerel esnaftan alışveriş yapması gerekmektedir. Kazancının tamamını merkezlerine transfer eden ve 2-3 kişilik istihdamdan başka bölgemize katkısı olmayan dev zincir marketlerin ve mağazaların karşısında, her kazandığı kuruşu Keşan’da harcayan yerel esnafın yaşatılması gerekmektedir. Böylece yerel esnaftan yapılan alışverişten elde edilen kazanç ilçemiz ekonomisi içinde kalmış olacaktır. Yerel esnaftan yapılan satın alımlarla, yereldeki büyümeye katkı sağlamış olacağız. Bu kapsamda vatandaşlarımızı yerel esnaftan alışveriş yapmaya özen göstermelerine davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ