Reklam
Reklam

“KAÇAK YAPILAŞMA DOĞAL DENGEYİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEMEKTEDİR”

“KAÇAK YAPILAŞMA DOĞAL DENGEYİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEMEKTEDİR”
  • 30.05.2024
Reklam

Keşan’da muhtarlar ve üreticiler, tarım arazileri üzerine konulan ‘tiny house’ların kaldırılmasına destek verdi.

Saros Körfezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarında tarım arazisi niteliğindeki tarla vasıflı taşınmazlarda ‘tiny house’ adlı yapıların koyulması üzerine, Edirne Valiliği çalışma başlatmıştı. Tiny houseların bir kısmı sahipleri tarafından kaldırılırken bir kısmı da iş makineleri ile yıkılmaya devam ediliyor.

Keşan’daki muhtarlar, ziraat odaları, çiftçi kuruluşları ve üreticiler de Edirne Valiliği’nin yaptığı çalışmalara Cumhuriyet Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklamasıyla destek verdi.

“KAÇAK YAPILAŞMA DOĞAL DENGEYİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEMEKTEDİR”

Saat 11.00’de başlayan basın açıklamasını Keşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Abdullah Kemik, şunları ifade etti: “Kaçak yapılaşma, tarımsal üretim ve doğal dengeyi olumsuz yönde etkilemektedir. İlimiz, ülkemiz çeltik üretiminde 1’inci, ayçiçeği üretiminde 1’inci, buğday üretiminde 4’üncü sırada yer alarak, stratejik ürünlerin üretildiği verimli topraklarıyla ön plana çıkmaktadır. Son günlerde hem ilimiz Edirne’de hem diğer illerimizde tarım arazilerinin amaç dışı kullanıldığını görmekteyiz. İlimizde tüzel kişiler veya şahısların kooperatif kurarak veya kişisel olarak tarım arazilerini satın aldığı ve bu arazilerde ‘5403 sayılı toprak koruma ve arazi kullanımı kanunu’ kapsamında tarım dışı kullanım izni alınmadan ve ‘3494 sayılı imar kanunu’ gereği, imar planı yapılmadan kooperatif yönetimler tarafından tapu tescili olmayacak şekilde fiili hisseler oluşturulduğu kooperatif üyesi olarak hisse satın alınması durumunda her bir hisse içinde geçici veya kalıcı yapılar (konteyner, tiny house ve benzeri) konulduğu gözlenmiştir. Ayrıca bu alanların tel, çit, tahta gibi malzemelerle bölündüğü, aralarına yollar yapıldığı, kanalizasyon, su ve elektrik hattı döşendiği, imarlı parseller gibi pazarladığı tespit edilmiştir. Tarım arazilerinin bütünlüğünün bozulduğunun ve bitkisel, hayvansal üretimden tamamen çıktığı gözlemlenmiştir.”

“TARIMSAL ALANLARI VE ÇEVREYİ TEHDİT ETTİĞİ GÖZLEMLENMİŞTİR”

Özellikle pandemi döneminden sonra ‘tiny house’ ve benzeri yapıların hızla çoğaldığını ve tarımsal alanlar ile çevreyi tehdit ettiğinin gözlemlendiğini ifade eden Kemik, “Salgın hastalıklar ve savaşlar yaşadığımız bu dönemde gıdaya erişimin ne kadar zor ve önemli olduğu bir kez daha görülmüştür. Bu koşullar göstermiştir ki dünyada en önemli şey gıda ve bu gıdaya sağlıklı bir şekilde ulaşmaktır. Özellikle pandemi döneminden sonra ‘tiny house’ ve böyle yapıların hızla çoğaldığı, tarımsal alanları ve çevreyi tehdit ettiği gözlemlenmiştir. Tarım arazilerinde yapılaşma konusunda toprak ve arazi kullanımı kanunu göz önünde bulundurularak tarım arazilerindeki yapılaşmanın izinli ve kontrol altında gerçekleşmesini sağlayarak tarımın devamlılığını korumak zorundayız. Bu kapsamda ilimizdeki ilgili kurum ve mercilere Edirne’de tarım arazilerinin korunmasına yönelik olarak ‘tiny house’ ve kaçak yapılaşmaya izin verilmemesi konusunda yaptıkları çalışmalar için desteklerimizi sunar ve teşekkür ederiz.”

Saros Körfezi’nde kıyısı bulunan Keşan’a bağlı Danişment ve Korucu köyleri arasında, tarım arazilerine izinsiz konulan ‘tiny house’ adlı taşınabilir evler, valilik tarafından kaldırılma çalışmaları sürüyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ