Reklam
Reklam

MECLİS TOPLANTISINDA YİNE KAVGA!

MECLİS TOPLANTISINDA YİNE KAVGA!
  • 05.09.2022
Reklam

Keşan Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısı, bugün geçekleştirildi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu Başkanlığı’nda Keşan Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve saat 15.00’te başlayan toplantıda; Meclis üyeleri Nehir Gergin, İbrahim Dinç, Volkan Erkan, Şafak Uslu, Mehmet Selim Aras, Müslim Çekiç, Barbaros Tokgöz ve Mithat Bulut mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Geçtiğimiz günlerde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun kendilerine söz hakkı vermemesine tepki gösteren Millet İttifakı üyeleri, salonu terk etmiş ve yeterli çoğunluğun sağlanamaması üzerine oturum tekrar toplanmak üzere ertelenmişti.

“İNŞALLAH ALIŞKANLIK YAPMAZ BU TERK EDİŞLER”

Bugün gerçekleşen meclis toplantısın da Helvacıoğlu’nun Millet İttifakı üyelerinin önceki toplantıyı terk etmesine istinaden yaptığı “İnşallah tekrarı olmaz ve alışkanlık yapmaz bu terk edişler.” sözleriyle başladı.

O gün tartışma yaşanan ‘Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzün bütçesinde bulunan ilgili gider kalemleri ile Özel Kalem bütçemizde bulunan ilgili gider kalemlerine Ek Bütçe tanımlanması talebi ile ilgili konunun Meclisçe görüşülmesidir.’ maddesi bu toplantıda da ele alındı.

“BIRAKIN MECLİSTEN KAÇMAYI, KEŞAN’DAN KAÇACAKSINIZ”

Madde ile ilgili konuşan ve CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan‘ın “Tüyü bitmemiş yetim hakkını yiyorsunuz” sözlerini hatırlatan Başkan Helvacıoğlu şunları söyledi: “Kültür Müdürlüğümüz harcamaları 8 milyon değil. 6 milyonu müzeye yatırmışız. 1-2 milyon TL’lik çerçeve içerisinde konuşuyoruz. Yüzme şampiyonası yaptık herkes memnun, önümüzdeki hafta bisiklet festivalimiz var. Bütçemizi ayarladık, sponsorlar buluyor. Biz etkinliklerimizi başaracağız, Keşan Belediyesi bundan sonra da yalnız değil. Halkın yanında olacağız. Sayın Pekcan ‘Başkana ödev veriyorum dersini çalışsın’ diyor. Ödevimi anlatayım. Hepsini kamuoyu ile paylaşacağım. Bırakın meclisten kaçmayı Keşan’dan kaçacaksınız.

2022’deki kültür harcamaları geçmiş dönemde sadece 6 kalemde yapılmış. Biz 200 etkinlik yapmışız, 5-6 kalem harcama 200 etkinliğe bedel olmuş. Hıdırellez şenlikleri yaptık, çok para harcamışız. 9 Mayıs 2018’de sadece masa kurulmuş bugünkü para ile 95 bin TL. O gün 26 bin TL. 2017’de içkili lokantalara 247 bin TL fatura ödenmiş. Bugün 1 milyon 200 bin TL. Memnuniyet anketi yapılmış 115 bin TL. bereket tanrıçası heykeli yapılmış 285 bin TL, bugün 1 milyon 417 bin TL. 5 etkinlik sizin hayır dediğiniz 200 etkinliğe bedel olmuş. Bunlar daha fazla. 2016’da takvim yapılmış 216 bin TL. 2016 yılıyla bugünün bütçesi aynı mı? Yetim hakkı kim yemiş? Tek tek vatandaşımla paylaşacağım. Meclis’ten kaçmayı bırakın Keşan’dan kaçacaksınız.”

Bu sırada araya giren CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer de “Bu paraları hangi hesaba dayanarak günümüzün harcama tutarına denk gelecek paraya çeviriyorsun? Ben dolar kuru üzerinden hesaplamama rağmen sizin hesabın yarısına denk geliyor.” şeklinde konuştu.

Helvacıoğlu da Tümer’e cevaben “Rakı parasına göre çeviriyorum. Dolara göre çeviriyorum.” dedi.

Meclis üyelerinin söz almadan konuşmasına tepki gösteren Başkan Helvacıoğlu, konuşmasının kesilmesini 1 dakika susarak protesto etti.

Helvacıoğlu’nun, içme ve kullanma suyu tarifelerine güncelleme talebi görüşüldü.

“CHP’Lİ BİR BAŞKAN BURADA OLSAYDI, YÜZDE 200 ZAM OLACAKTI”

Konu hakkında açıklamayı Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu yaptı ve şunları dile getirdi: “Bunun bir sebebi olması gerek. Bir belediye başkanı suyu güncelleyin der mi? Suyu ucuzlatın der. Ben güncelleyelim diyorum. Türkiye’de bunu güncellemeyen belediye nerdeyse kalmamış. Bizim onlardan Keşan olarak bir farkımız var; suyun yüzde 60’ı enerji harcanarak geliyor. 5 buçuk milyon bu ayki elektrik faturası beklentimiz var. 8-9 milyona çıkacak diye düşünüyorum. 6.60’a satış yapıyoruz, neredeyse iki katı 14.50’ye mal ediyoruz. Bu belediyeyi neden batıralım? Biz maliyet de istemiyoruz, yine zarar edelim ama iki buçuk kat zarar etmeyelim. Ben neden bu teklifi risk alarak meclise üçüncüye getireyim? ‘Suya zam yaptırmayacağız, halkın yanındayız’ diyorsunuz. Bu siyasettir. ‘Belediyeyi yoracağız, başka hizmet yapmasın’ anlamına geliyor bu. Şu anda yüreğinizdeki his bu, bunu biliyorum. Şu anda CHP’li bir başkan burada olsaydı, yüzde 200 zam çaktırmadan olacaktı.”

Diğer meclis üyelerinin söz almasıyla süren madde, oy birliği ile komisyonu havale edildi.

Diğer gündem maddelerinin sırasıyla görüşülmesinin ardından toplantıda dilek ve temenniler bölümüne geçildi.

PAÇAMAN: “ASIL DEMOKRASİ AYIBI DA BUDUR; SİZİ KINIYORUM”

Dilek ve temenniler bölümünde ilk sözü CHP’li Belediye Meclisi Üyesi Süleyman Paçaman aldı. Helvacıoğlu‘nun bir önceki meclisteki ‘Siz CHP’ye yakışmıyorsunuz’ sözlerini hatırlatan Paçaman, şöyle konuştu: “Siz başkanlık makamında oturduğunuz için normalde böyle bir cevabı vermekten imtina ediyor olurduk; ama saygın bir makamda oturduğunuz için ben de vatandaşın seçtiği bir meclis üyesi olarak size meclis başkanı olduğunuz için cevap verme gereği duyuyorum. Talihsiz bir açıklamadır; çünkü buradaki CHP’li meclis üyelerinin, sizin siyasi hayatınızın toplamından fazla parti üyelik geçmişi var. Bir kısmı ciddi bedeller ödedi. Sizin, bizim aidiyetimizi sorgulamak gibi bir haddiniz yok. Bunu sorgulama makamı Mustafa Helvacıoğlu da değil, Keşan Belediye Başkanı da. Bunu parti yönetimleri belirler. Biz bir parti suçu işlediysek, il disiplin kurulu karar alır. Sizin söylemlerinize istinaden bu karar alınmaz, böyle bir gayeniz varsa vazgeçiniz. Siz seçim dönemlerinde ‘Ben zaten CHP’liyim’ deyip, CHP’ye gönül vermiş insanlardan oy istediniz. Bunu biliyoruz. Türkiye’nin birçok ilçesinde seçilen adaylar o ilçeye yakışan adaylar olmuştur. Halkın menfaati için kararlara imza atıyoruz ve buna da devam edeceğiz, dikta yönetim dayatmanıza rağmen. Keşan Belediye Meclisi’nde bizim partiye aidiyetimizi sorgulayamazsınız. Asıl demokrasi ayıbı da budur. Sizi kınıyorum. Umarım bundan sonraki söylemlerinize bundan sonra dikkat edersiniz.”

CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer de “Siz terbiyesizce davranmasaydınız, meclisi terk etmezdik.” derken, Paçaman ve Tümer‘in sözlerine tepki gösteren Helvacıoğlu is “Ben terbiyesiz lafını kullanmıyorum. Şahsınıza kullanmam, bu küfürdür.” diye çıkıştı.

Başkan Helvacıoğlu bu bölümde daha sonra sözü Meclis Üyesi ve Katibi Banu Saygı’ya verdi.

SAYGI: “İNSANLARI İTİBARSIZLAŞTIRMAKTAN VAZGEÇİN”

Saygı, “Her tartışmada ‘İçki sofrası’ söylemleriniz bu insanları itibarsızlaştırmaktır. Sizin iktidarınız daha önce de ‘İki ayyaş’ demişti. İçenle içmeyen ayrılsın istedi. İnsanları itibarsızlaştırmaktan vazgeçin. Özlem Hanım’a ‘Mahalle ağzıyla konuşuyor’ dediniz. Bu itibarsızlaştırmaya artık yeter.” ifadelerini kullandı ve toplantı sona erdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ