Reklam
Reklam

KADERLERİNE Mİ TERK EDİLECEKLER?

KADERLERİNE Mİ TERK EDİLECEKLER?
  • 12.12.2020
Reklam

Keşan’da TOKİ 700 Evler konutlarında ikamet eden Roman vatandaşları, adeta kaderlerine terk edilmiş görünüyor.

Devlet kömür desteğini kesince, elektrik faturalarını da ödeyemeyen vatandaşlar, havaların da soğumasıyla birlikte ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Kimileri havaların soğuması ile birlikte battaniye, yorgana sarılarak yaşam savaşı verirken, kimileri de zehirlenmeyi bile göze alarak, kaloriferli evlere bir baca açarak soba kurup ısınmaya çalışıyor.

Çoğu gündelik işlerde çalışarak geçimini sağlayan ve COVİD-19 salgını ile birlikte gündelik işleri de düşen Roman vatandaşları, dertlerine çare arıyor.

BİR AYDIR ELEKTRİKLERİ KESİK

TOKİ 700 Evler’de otomat paralarının ödenmemesi nedeniyle ortak kullanım alanlarındaki elektrik TREDAŞ görevlileri tarafında kesildi. Apartmanlardaki kalorifer kazanlarının da ortak kullanım alanındaki elektriğe bağlı olarak çalışması nedeniyle, kazanlar yakılamadı ve dolayısı ile ısınma sistemi çalışmadı. Konutlarda oturan vatandaşlar, yaklaşık bir ay önce aralarında para toplayarak ortak kullanım alanlarındaki elektrik fatura bedellerini ödedi. Ancak Roman vatandaşlar, ilgili tüm yerlere ulaşmalarına rağmen, ortak kullanım alanlarına enerji verilmedi. Havaların soğuması ile birlikte, özellikle de küçük çocuğu, yaşlısı ve hastası olan vatandaşlar ısınmak için, dairelerinden dışarı baca deliği açtı ve evlerine de soba kurdu. Geçmiş yıllarda da benzer sorunlar yaşayan ancak soba kurmalarından ötürü zehirlenmeler yaşayan vatandaşlar ise, battaniye ve yorgana sarılarak ısınmaya çalıştı. Bazı vatandaşlar ise elektrikli ısıtıcılarla ısınma yolunu denedi ancak aylık 200’ün üzerinde elektrik faturası ile karı karşıya kalınca, şimdi de ödeyemeyecekleri için evlerindeki elektriğin kesilmesinden endişe duyuyor.

“İŞ YOK, AŞ YOK, ISINMA YOK; ÖLÜME Mİ TERK EDİLİYORUZ”

Yaşadıkları sıkıntıları sitemiz muhabiri ile paylaşan Roman vatandaşları, “Bir taraftan pandemi bir tarafta işsizlik bir tarafta soğuk. Corona soğuğu sevmiyormuş, o nedenle mi bizi soğuğa terk ediyorlar ve ölmemizi istiyorlar!” dedi.

Bir ay önce ortak kullanım alanındaki elektrik fatura bedellerini ödediklerini ancak buna rağmen hâlâ enerji verilmediğini belirten vatandaşlar, “Çoluk çocuğumuz perişan. Yaşlımız, hastamız var. Bütün gün battaniye yorgan altından çıkamıyorlar.” şeklinde konuştu.

Geçmiş yıllarda kömür desteği aldıklarını ancak bu yıl Keşan Kaymakamı tarafından herkese kömür desteği sağlanmayacağının söylendiğini öne süren vatandaşlar, “Devletten engelli ve hasta bakım ücreti alan evlere kömür desteği verilmeyecekmiş. Hasta bakım ücreti zaten hastanın bakımına ancak yetiyor. İş mi kaldı? Ne iş var ne de aş. Devlet bizi ölüme mi terk edecek.” diye konuştu.

Yetkililerden gelip ne halde olduklarını ve yaşadıkları durumu gelip görmelerini de isteyen vatandaşlar, “Seçimlerde kapımızı aşındıranları şimdi de bekliyoruz. Gelin de halimizi görün. Her yere yetişen, başı sıkışan ülkelere destek olan, başka ülkenin vatandaşlarına sahip çıkan devletimiz, bir tek Roman vatandaşlarını mı gözden çıkarıyor, bir tek bize mi sahip çıkmıyor.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ