Reklam
Reklam

KEMİK: “MUHTAR MAHALLESININ, KÖYÜNÜN EN ONURLU EN ŞEREFLI KIŞISI OLMAK DURUMUNDADIR”

KEMİK: “MUHTAR MAHALLESININ, KÖYÜNÜN EN ONURLU EN ŞEREFLI KIŞISI OLMAK DURUMUNDADIR”
  • 19.10.2021
Reklam

‘19 Ekim Muhtarlar Günü’, tüm yurt genelinde olduğu gibi bugün Keşan’da da düzenlene törenle kutlandı.

Törene katılan muhtarlar ilk olarak Keşan Mahalle ve Köy Muhtarları Derneği’nin bulunduğu Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi A Blok önünde toplandı.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, siyasi parti temsilcileri, bazı daire amirleri ve muhtarlar tarafından oluşan kordej, Keşan Belediyesi Bandosu eşliğinde Alparslan Türkeş Meydanı ve İsmet İnönü Caddesi önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Buradaki tören, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz’ın da katılımıyla saat 10.30’da başladı.

Keşan Mahalle ve Köy Muhtarları Derneği Başkanı Abdullah Kemik tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulduğu törende, saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Dernek Başkanı Abdullah Kemik yaptı.

Kemik konuşmasında şunları ifade etti:

“Bugün 19 Ekim Muhtarlar Günü. Böyle bir günü muhtarlarımıza armağan ettiği için Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Muhtarlık müessesesinin daha etkin, daha hizmete odaklı bir konuma gelmesi için çalışmalar yapmamız gerekir. Bu yönüyle de bu günleri çok iyi değerlendirmemiz lazım. Muhtarlar halkla iletişim açısından en önemli unsurdur. Bizler direkt olarak halkla iç içeyiz. Bunu çok iyi değerlendirmek lazım. Muhtarlarımız köyünde, mahallesinde devletin temsilcisidir. Muhtar suçların önlenmesinde önemli odaklardan ve bu konuda rol alacak kurumlardan birisidir. Muhtar o yönüyle polisimize, jandarmamıza ve belediyelerimize de yardımcı olmaktadır. Muhtar mahallesinin, köyünün en onurlu, en şerefli kişisi olmak durumundadır. Onun için de mahallesinde, köyünde olan her şeyden öncelikle muhtarlarımız sorumludur.

“MUHTAR, AĞLAMAZ, SIZLAMAZ, REKLAM YAPMAZ”

Muhtar, her şeyden önce sorunların çözümünde yüreğini ortaya koyar. Zamanından, sağlığından, ailesinden fedakarlık ederek tüm samimiyeti ve tarafsızlığıyla mahalle ve köy halkına hizmet eder. Devlet ile vatandaş arasında önemli bir köprü olan muhtarlarımız, demokratik katılımın önemli basamaklarından birisidir. Özellikle coronavirüs ile mücadele çalışmalarında muhtarlarımız, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması ve izolasyon denetimlerinin gerçekleştirilmesinde sahada aktif olarak görev yapmaktadır. Pandemi döneminde birçok muhtar coronavirüse yakalanıp hayatını kaybetti veya ailesinden birilerini kaybetti. Ancak bunları basında göremezsiniz. Çünkü muhtar, bu durumdan dolayı ağlamaz, sızlamaz, reklam yapmaz. Görevinin gereğini yerine getirdiğini düşünür.

“GÖREVIMIZI EN IYI ŞEKILDE YAPMAK DURUMUNDAYIZ”

Muhtarlar sorumluluk alanlarında insanlara şefkatle yaklaşarak, onların derdine çare bulmak içinde ilgili kurumlarla görüşüp çare arayanlardır. Muhtarlar mahallesinde köyünde devletin gözü, kulağı, eli, ayağıdır. Bizler mevcut yapı içerisinde görevimizi en iyi şekilde yapmak durumundayız. Örnek muhtar olmak durumundayız. Örnek muhtar, halkının sorunlarını ilgili makamlara götüren ve çözen muhtardır. Bu duygu ve düşüncelerle Muhtarlar Günümüzü en içten dileklerimle kutluyorum.”

Konuşmanın ardından Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç tarafından şiir okundu. Program, Keşan Belediyesi Halk Oyunları ekibi tarafından oyunların sahnelenmesiyle sona erdi.

Muhtarlar daha sonra Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nu makamlarında ziyaret etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ