Reklam
Reklam

KEŞAN KHGB’NİN ENCÜMEN ÜYELERİ KELEŞ, CAN, MERİÇ VE YILDIZ OLDU

KEŞAN KHGB’NİN ENCÜMEN ÜYELERİ KELEŞ, CAN, MERİÇ VE YILDIZ OLDU
  • 17.06.2021
Reklam

Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) 2021 yılı olağan genel kurul toplantısı, bugün saat 10.00’da Keşan Belediyesi Tiyatro ve Konferans Salonu’nda yapıldı.

Yoklamanın yapılmasıyla başlayan toplantıya; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, İl Genel Meclisinin AK Partili üyeleri Halil Bayazıt, İsmail Keleş, CHP’li üyeleri Erdinç Can, Sezgin Gündoğdu, Erdoğan Gümülcineli ile 45 köyün muhtarı katıldı.

Toplantıda ayrıca, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve CHP İlçe Başkanı Recep Pekcan da misafir olarak yer aldı.

Toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle devam etti.

 

Toplantıda Divan Başkanlığını Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz yaparken, katip üyeliklere Yayla Köyü Muhtarı Emine Arıcan ve Çelebi Köyü Muhtarı Ayşe Sever getirildi.

Keşan KHGB’nin 2021 yılı tahmini bütçesi ve kesinleşen 2020 yılı bütçesinin slayt eşliğinde Keşan İlçe Özel İdare Müdürü Bülent Sorut tarafından bilgilendirilmesinin ardından her iki madde de ayrı ayrı ibra edildi.

Dilek ve temenniler bölümünde ise Keşan Köy ve Mahalle Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik söz aldı.

Köylerde yaşanan çöp konusundaki sıkıntıya değinen Kemik, kendi köyünü örnek gösterdi ve Gökçetepe köyünün sadece merkezinde konteyner bulunduğunu belirtti.

 

Abdullah Kemik, geçen yıl verilen 20 konteynerin ilden gelen görevli tarafından alınarak Enez’e verdiğini söyledi. Bu durumdan ötürü köylüden nasıl çöp parası isteyeceğini soran Abdullah Kemik, “Vatandaşım 1 kilometre yol gelip çöpünü meydandaki konteynere atıyor! Bu sorun sadece benim köyümde değil, diğer köylerde de var.” dedi.

Esetçe Grubunda yaşanan bir soruna da değinen Kemik, yeni seçilen muhtar arkadaşının, geçmiş muhtarların bıraktığı borç nedeniyle mağduriyet yaşadığını ve maaşının kesildiğini belirterek, “Bu muhtar arkadaşımızın hiçbir şeyden haberi yok ve geçmişte yaşanan bir olaydan mağduriyet yaşıyor. Bu konuda İl Genel Meclisi üyelerinden yardım ve sorunu çözmelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Geçmiş yıllarda köylerde uygulanan tip projelerden de bahseden Abdullah Kemik, şunları söyledi: “Bu tip projelere göre 50 metreden 250 metreye kadar inşaat yapabiliyorlardı. Bunlar kalktı. Köydeki vatandaşımız 20 bin TL proje bedeli verip kümes veya benzeri bir şey yapamaz. Bu tip projeler olursa köylerdeki insanımız bundan faydalanarak rahat hareket edebilir ve inşaatını kaçak yapmaz. Bu konuyla ilgilenilmesini istiyoruz.”

Kemik son olarak, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş’in geçtiğimiz günlerde basına verdiği Edirne’nin bütün şehir olacağı yönündeki beyanatına dikkat çekerek, bunun gerçeklik payı olup olmadığını sordu. Kendisinin hafta başında yaptığı Ankara ziyaretinde konuyla ilgili AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’dan da bilgi aldığını belirten Abdullah Kemik, “Ancak sayın vekilimiz bu yönde bir şeyin ne gündemde ne komisyonda olmadığını söyledi.” dedi.

“Muhtarlıkların bir dünya malı var. Ve bunlar köyünün parasıyla alınan mallar.” diyen Kemik, bu konuda detaylı bir araştırma yapılıp, muhtarların bilgilendirilmesini istedi.

Kemik’in ardından CHP’li İl Genel Meclisi üyesi Erdoğan Gümülcineli konuştu ve yaşanan sıkıntıların kendilerine iletilmediğini ve bu konuda kendilerinin de muzdarip olduğunu söyledi. Gümülcineli, pandemi nedeniyle görevlerini layıkıyla yapma konusunda da sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

AK Partili İl Genel Meclisi üyesi İsmail Keleş de, geçen yıl çöp konteynerlerinin nüfusa göre dağıtıldığını ancak bu yıl dağıtamadıklarını söyledi ve “Geçen meclis toplantımızda bu konuyu konuştuk. İnşallah en kısa zamanda bu işi çözeceğiz. 7-8 köy muhtarının geçmişten gelen borç mevzusu doğrudur. O muhtarlarla beraber Kaymakamımıza durumu ilettik, bu hafta içinde sayın valimizden randevu talep ettik ancak sayın valimizin yoğun programı nedeniyle ileri bir tarihte bu konuyu görüşeceğiz.” dedi.

AK Partili İl Genel Meclisi üyesi Halil Bayazıt da, köylerdeki imarla ilgili tip proje uygulamasının kendilerinin göreve başlamasıyla beraber durdurulduğunu kaydederek, “Ancak bu konuyla ilgili 1 ay önce sayın valimizle görüştük ve tek tip projelerin yeniden gündeme gelmesini, köylerde bunlarla ilgili sıkıntılar had safhada olduğunu ilettik. Bu projelerin Bakanlık nezdinde aşamada olduğunu, yeniden tasarlanıp gündeme alınarak sunulacağı bilgisini aldık. Bunlarla ilgili proje maliyetlerinin çok yüksek olduğunu, 20 katlı bir binaya da tek katlı köy evine de aynı şartlar taşıdığını, köydeki halkımızın muzdarip olduğunu dile getirdik. İnşallah en kısa zamanda müjdesini veririz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, bugüne kadar görev yapan Encümen üyelerine teşekkür etti ve yeni Birlik Encümen üyesi seçimine geçildi.

AK Partili İl Genel Meclisi üyeleri Halil Bayazıt, İsmail Keleş, CHP’li İl Genel Meclisi üyesi Erdinç Can ile Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç, Erikli Köyü Muhtarı Ercan Yıldız, Kılıçköy Muhtarı Halil Meriç ve Siğilli Köyü Muhtarı Kadir Yotoz’ın aday olduğu seçimde; İl Genel Meclisi üyeleri ve 45 köyün muhtarı oy kullandı.

Oylama sonucu; Halil Bayazıt 27 oy, İsmail Keleş 29 oy, Erdinç Can 29 oy, Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç 34, Erikli Köyü Muhtarı Ercan Yıldız 31, Kılıçköy Muhtarı Halil Meriç 7, Siğilli Köyü Muhtarı Kadir Yotoz 13 oy aldı.

Böylece Keşan KHGB’nin yeni Encümen üyeleri İsmail Keleş, Erdinç Can, Emrullah Meriç ve Ercan Yıldız oldu.

Toplantı, seçimin ardından sona erdi.

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ