Reklam
Reklam

KEŞAN LİSESİNDEN MEZUN OLDULAR, 33 YIL SONRA BİLAL ERGEÇ PARKI’NDA BULUŞTULAR

KEŞAN LİSESİNDEN MEZUN OLDULAR, 33 YIL SONRA BİLAL ERGEÇ PARKI’NDA BULUŞTULAR
  • 10.11.2019
Reklam

Keşan Lisesi 1985/86 mezunları, 9 Kasım 2019 Cumartesi günü, Belkoop’ta bulunan Bilal Ergeç Parkı’nda fidan dikimi gerçekleştirdi.

Saat 11.00’de bir araya gelen mezunlar, parkta 74 adet ıhlamur ve iğde fidanlarını dikimini yaptı.

Fidanlarını diken mezunlar, fidanlara, kendi isimleri ve okul numaralarının bulunduğu etiketleri de astı. Mezun öğrenciler, hayatlarını kaybeden Keşan Lisesi 86 mezunu 5 arkadaşlarını da unutmayarak, onlar için de fidan dikip, isimleri ve okul numaraları yazılı etiketlerini astı.

Saat 13.00’te ise tören yapıldı. Keşan Belediyesi Medya ve İletişim Birimi personeli Erdoğan Demir’in sunumunda gerçekleşe törene; AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri, Keşan Belediyes Meclisi üyeliği yapan ve parka ismi verilen merhum Bilal Ergeç’in eşi Hülya Ergeç ve kızı Aybüke Özge Çakır ile yakınları, Keşan Lisesi 86 mezunları ve aileleri ile basın mensupları katıldı.

Tören, Keşan Belediye Bandosu eşliğinde Atatürk ve tüm şehitler adına gerçekleşen 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende ilk olarak 1986 mezunları adına Nigar Yanar mikrofona geldi.

Yanar, şunları ifade etti: “Sevgili misafirlerimiz; biz Keşan Lisesi 1986 mezunları olarak  bugün buraya toprağımıza kök salmak için geldik. Heyecanımızı paylaşmak için yanımızda olduğunuzdan dolayı arkadaşlarım adına hepinize çok teşekkür ederim. Sizleri yürekten alkışlıyorum.

Sevgili arkadaşlarımız; hep dediğimiz gibi aslında biz çok kıymetli bir şeyi başardık. Yıllarca birbirlerimizden habersiz yaşam mücadelesi verirken, bir mucize oldu ve biz birbirimizi bulduk. Boyumuzu aşan çocuklarımız, hatta torunlarımız olmasına rağmen 17 yaşımızın heyecanı ile hiç ara vermemiş gibi kaldığımız yerden devam ettik. Yılda bir kez klasik mezunlar buluşması yerine, her fırsatta birbirimizi aradık, sorduk. Çünkü bizim zaman kaybetmeye hiç tahammülümüz yoktu. Çünkü yeterince kaybetmiştik. Biz kendimize ‘Efsane mezunlar’ dedik. Yılda bir kez arayıp sormakla kalmadık. Keşan’ımıza, memleketimize hayırlı işler yapmak istedik. Çünkü Keşan bizim çocukluğumuz, çünkü Keşan bizim gençliğimiz, bizim kıymetlimizdi. Biz, birbirimizi bulduk, ancak çok genç yaşta aramızdan ayrılan arkadaşlarımızın ağaçlarını da ekerek yanımızda olduklarını hissedeceğiz ve onları yad edeceğiz. Hepsine Allah rahmet eylesin. Parka adı verilen Keşan’ımızın sevilen siyasetçisi Bilal Ergeç’i de rahmet ve minnetle anıyorum. Ailesine de sabır diliyorum ve aramızda oldukları için çok teşekkür ediyorum. Sevgili Belediye Başkanım, projemize duyar duymaz heyecanımıza ortak oldunuz. En az bizim kadar mutlu oldunuz. Bize destek oldunuz. Keşan’da güzel şeyler oluyor ve biz bu güzelliklere güzellik katmaya talibiz. Siz de kabul ederseniz her zaman kapınızdayız, hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Törende, 1986 mezunları adına Kemal Ayaroğlu da bir konuşma yaptı. Ayaroğlu, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu projede sizlerle olmaktan çok mutluyum, çok guruluyum. Ben, Keşan Lisesi 3 TAB A sınıfı 1986 mezunlarından 518 Kemal Ayaroğlu. Bugün burada doğaya olan sevgimizi gösterecek ve yıllar sonra bile bizleri hatırlatacak güzel bir projeye imza atmak üzere toplandık. Biz ‘Kıyametin koptuğunu görseniz de elinizdeki fidanı dikin.’ diyen Hazreti Muhammet Mustafa’nın ümmeti, ‘Bir köşk için bir ağacı feda edemem.’ diyen bir önderin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok güvendiği Türk gençleriyiz. Yarın 10 Kasım Ulu Öndere Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. yıldönümü. Kendisini sevgi, saygı rahmet ve minnetle anıyoruz. Bu projemize katkı veren Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’na da teşekkürlerimi sunuyorum. Hakkınızı helal edin, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Tören, Keşan Lisesinde görev yapan, törene Konya’dan gelerek katılan emekli Beden Eğitim öğretmeni Zeynep Gücüyener’in konuşmasıyla sürdü.

Gücüyener konuşmasında, şunları kaydetti: “Şimdi izin verirseniz benim kıymetlilerime, öğrencilerime yüreğimden kopup gelenleri söylemek istiyorum.

Sevgili 86 yılı mezunları; 37 yıl çalışan bir öğretmen olarak tabi ki bir sürü anılarım var. Ama Keşan capcanlı, benim için bambaşka. Keşan Lisesi anılarımda çok özel bir yer teşkil ediyor. 80 ve 94 yılları arası öğretmenlikte benim basamakları çıktığım yıllardı. Ben de sizlerle birlikte büyüdüm. Sizlerle birlikte öğretmenliği öğrendim. Tecrübemi arttırdım. Keşan’a çağrılmak, bu projenin içinde olmak, çorbada tuzumuzun olması, eşim Suat Gücüyener ve benim adıma gurur kaynağı, hepinize çok teşekkür ediyorum. Yıllar sonra sizleri karşımda görmenin,meslek sahibi olduğunuzu görmenin haklı gururunu yaşıyorum. Atatürk’ün bir öğretmeni olarak; diktiğim fidanlar büyümüş, onlar bugün de kendi fidanlarını dikiyor. Ülkem, Keşan’ım nefes alsın diye bu fidanları diktik. Sevgi ve saygılarımla.”

Gücüyener konuşmasının sonunda 1986 mezunlarının yoklamasını aldı. Hayatını kaybeden öğrencilere sıra geldiğinde tüm öğrencilerden “Burada” sesinin yükselmesi, duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

 

Daha sonra mikrofona Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu geldi.

Helvacıoğlu da konuşmasında şunları söyledi: “Parka adı verilen, Keşan’a emek veren kıymetli merhum Bilal Ergeç ağabeyimizi rahmetle anıyor, ailesini de selamlıyorum. Sayın vekilimiz de ben de Keşan Lisesi mezunlarıyız. Böyle bir projeye çok sevindik ve 86 mezunlarımızın bu projesine elimizden gelen desteği verdik. Geleceğe nefes alması için böyle bir programın olması çok önemli bir proje oldu. Bu parkımızın ağaç boşluğu vardı. Önemli bir bölgede olan bu parkımıza bu projenin hayata geçmesi ve Keşan’ın nefes alması için doğru bir hamle yapıldığına, Keşan Lisesinin 86 mezunları örnek oldular. Atatürk’ün gençleri bu projeye sahip çıkarak, güzel bir projeyi hayata geçirdiler.Ben her birinize Keşan Lisesi mezunu biri olarak teşekkür ediyorum. Biz de 82 mezunuyuz. Sizin 33 yıl olmuş, bizim 35-36 yıl ama hiç fark etmez. O ruhu beraber taşımamız çok önemli. Bu projeye Keşan Belediyesi olarak bir nebze destek olduysak bu mutluluğumu heyecanımı sizlerle paylaşmak istediğimi bilmenizi isterim. Bu tür projelere her zaman Keşan Belediyesi olarak var olduğumuzu söylemek istiyorum. Bu projede katkısı olan Park Bahçeler Birimi personelimize de teşekkür ediyorum. Keşan adınıza projelerinizi bekliyorum.”

Helvacıoğlu’ndan sonra konuşmak için kürsüye gelen AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, “Bugün burada bir araya gelmemize vesile olan Keşan Lisesi 1986 mezunlarımıza özellikle teşekkür ediyorum. Sizlerden yaşça büyük olan Keşan Lisesi mezunları olarak bizleri de aranıza almanızı isteriz. Sevgili Bilal ağebey. Kendisini çok iyi tanıdığım ve sevdiğim için Bilal Ergeç’i rahmetle anıyorum. Ailesine de sabırlar diliyorum. Kendisi ne güzel hoşbir sada bırakmış. Sizin vesilenizle kendisini bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.Yarın biliyorsunuz 10 Kasım. Ben bugün buradan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyorum. 11 Kasım’da da sizin ve herkesin bildiği gibi 11’i 11 geçe 11 milyon fidan dikiyoruz. Bu Tarım Bakanlığının projesi olarak uygulanacak ama Edirne buna en çok sahip çıkan illerimizden birisi. Keşan Belediyesine bu projeden dolayı teşekkür ediyoruz. Hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, parka ismi verilen merhum Bilal Ergeç’in fidanı da, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Bilal Ergeç’in eşi Hülya Ergeç ve mezun öğrenciler tarafından dikildi.

Konuklara daha sonra Hülya Ergeç ve Keşan Belediyesi olarak ikramda bulunulması ile program sona erdi.

Öte yandan mezun öğrenciler, tören başlamadan önce de Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İzmir Marşı’nı söyledi.

86 mezunu öğrenciler, Bilal Ergeç Parkı’ndaki törenin ardından, yemekte bir araya geldi. Akşam saatlerine kadar bir arada olan mezunlar, öğretmenleri Zeynep Gücünener’le birlikte hem okul yıllarını yad etti hem de anılarını paylaştı.

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ