Reklam
Reklam

KEŞAN TSO’DA, 2020 İSTİHDAM PLANLAMA TOPLANTISI YAPILDI

KEŞAN TSO’DA, 2020 İSTİHDAM PLANLAMA TOPLANTISI YAPILDI
  • 03.12.2019
Reklam

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Keşan Ticaret Borsası (TB), Edirne İŞKUR İl Müdürü Şengül Çildam’ın katılımları ve Keşan Ticaret Borsası, Mesleki Eğitim Merkezi, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Keşan Halk Eğitimi Müdürlüğü, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Dülgerler İnşaat Sanatkarları ve Elektrik Tesisatçıları Esnaf ve Sanatkarları Odası, Keşan Berberler ve Kuaförler Odası, Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası, Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası işbirliği ile bir araya gelinerek, Keşan TSO ev sahipliğinde gerçekleşen 2020 yılında istihdam için neler yapılabilir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

2 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 11.00’de Keşan TSO Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, Keşan TSO Yönetim Kurulu üyesi Selçuk Ataklı, Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İŞKUR Edirne İl Müdürü Şengül Çildam, İŞKUR Keşan Şube Müdürü Mehmet Yazıcı, Keşan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Harun Büker, Keşan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Nergis Karaağaçlı, Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı, Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Salih Özkan, Keşan Dülgerler İnşaat Sanatkarları ve Elektrik Tesisatçıları Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkan Yardımcısı Ethem Koç katıldı.

Toplantıda ilk söz alan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf misafirlere hoş geldiniz diyerek, toplantı hakkında kısa bir bilgi verdi.

Mutaf, “Ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında temel unsur olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Kalifiyeli elemanların bilgi ve becerisi, ekonomik başarının temelidir.

Bölgemizde istihdamın arttırılması, işsizliğin azaltılması ve mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla, kurumlar arası işbirliklerini geliştirerek, mesleki eğitimlere büyük önem veren odamız, kurulacak olan Gıda İhtisas OSB’nin de bölgemizde yeni bir istihdam talebi yaratacağı düşünüldüğünde bu hedef doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi

Mutaf’dan sonra konuşan Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, “Genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak, ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmek ve bölge işletmelerimizin kalifiye eleman bulmada yaşadıkları sıkıntıyı çözmeye yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya hazırız. 2020 yılı hedefleri içerisinde birlik ve beraberlik adına yapılan planlama da işsizlere ve işverenlere istihdam sağlamak için bu yolda ortak çalışmaya daima varız.” şeklinde konuştu.

Kaymaz’ın ardından İŞKUR Edirne İl Müdürü Şengül Çildam söz aldı.

Çildam, “İstihdamın arttırılması, işsizliğin önlenmesi için İŞKUR tarafından aktif işgücü kapsamında desteklerimiz devam etmekte. İşyerlerinde işbaşı eğitim programlarından işverenlerimizi faydalandırabiliyoruz. İşbaşı Eğitim Programı; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde ise MEB Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde uygulanmaktadır. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay uygulanmaktadır. 2019 yılında bin 406 katılımcı İşbaşı Eğitim Programından yararlanmıştır. Programlarımız % 80 oranında istihdam ile sağlandı. MEGİP projelerimizde teorik ve pratiğin birlikte uyguladığı projeler ile de yine işverenler, işgücü ihtiyacını karşılamakta. Eğitimlerimizden yararlanmak isteyen gençlerimiz, vatandaşlarımızın muhakkak İŞKUR’a kayıtlı olması gerekir. Desteklemek için her daim vatandaşın yanındayız.” dedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ