Reklam
Reklam

KEŞANLI ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI EKİP, DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

KEŞANLI ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI EKİP, DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
  • 11.06.2019
Reklam

Aralarında Keşanlı Ayaz Koyuncu’nun da yer aldığı Edirneli öğrenciler, Urugay’da düzenlenen ‘proje-araştırma’ yarışmasında Dünya 1.si oldu.

Önce Türkiye genelinde Edirne’yi temsil eden ve 1. olan Edirne Bahçeşehir Koleji Fen ve Tekonoloji Lisesi robotik takımı, daha sonra Türkiye’yi temsilen katıldığı yarışmada projeleriyle adını dünyaya duyurdu.

Çernobil Nükleer Santrali’nde yaşanan felaketin ardından kabuklu canlıların radyasyona karşı verdiği tepkiden yola çıkarak ‘Karidesten Uzaya’ projesini hazırlayan Edirneli lise öğrencileri, Uruguay’da düzenlenen Open First Lego League Dünya Şampiyonası’nda diğer ülkelerden gelen takımları geride bıraktı.

Şampiyonaya tek Türk takımı olarak katılan Robotrak Space, 40 ülkeden 69 takım ile yarıştı.

Bu yıl ki uzay temasına uygun bir proje hazırlayan ekip, kabuklu canlıların sahip olduğu kitin maddesinin radyasyon önleyici özelliğinden yola çıkarak ‘Karidesten Uzaya’ projesini hazırladı.

Edirneli öğrenciler “Proje-araştırma”nın yanı sıra yarışmadaki iki kategorisinde daha dereceye girdi.

Takım üyesi Öykü Karaca, Çernobil Nükleer Santrali’nde yaşanan felaketin ardından kabuklu canlıların radyasyona verdiği tepkileri araştırarak yola çıktıklarını bu doğrultuda bir proje hazırladıklarını ve projenin uzaya yollanan uyduların radyasyon önleyici maddelerle kaplanmasını amaçladığını ifade ederek şu bilgileri aktardı: “Uzayda çok yüksek miktarda kozmik radyasyon bulunuyor. Biz bu radyasyonu önlemek amacıyla bir çalışma yaptık. Çernobil’de yaşanan facia sonrasında kabuklu canlıların radyasyondan etkilenmediğini gördük. Canlıların sırtlarındaki kabukta kitin adında bir madde içeriyor ve bu onları radyasyondan koruyor. Bizde karidesten elde ettiğimiz kitin maddesini polimerleştirip kitosan elde edip bununla birlikte uyduları kaplayabileceğimiz bir kumaş oluşturduk.”

Takım üyesi Meriç Tunca ise radyasyonun uzayda büyük bir sorun olduğunu ve bu soruna çözüm amaçlı bir proje hazırladıklarını kaydederek, “Türkiye’de elde ettiğimiz başarılar sayesinde Uruguay’a gittik ve orada bayrağımızı dalgalandırarak proje-araştırma alanında şampiyon olduk.” diye konuştu.

Bir diğer takım üyesi Emir Gezgin de takım olarak titiz bir çalışma sonucunda dünya şampiyonu olduklarını ve emeklerinin karşılığını aldıklarını kaydetti.

Takım koçu ve bilişim teknolojileri öğretmeni Aylin Yücel, hazırladıkları projeyle şampiyona da fark yarattıklarının altını çizerek, “9 aylık bir çalışmayla öğrencilerimiz büyük bir başarı kazandı. Ülkemizi Uruguay’da temsil etti ve birinci oldu. Takımımızla gurur duyuyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu başarının artmasını diliyorum.” dedi.

Takım ekibinin Keşanlı üyesi olan ve aynı zamanda robotun pilotluğunu yapan Ayaz Koyuncu da yarışmada Türkiye’yi temsil etmenin gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, “Çok çalıştık ve çok iyi hazırlandık. 40 ülkenin 69 takımına karşı yarıştık. Şampiyon olarak ülkemizin adını dünyaya duyurduk. Tüm arkadaşlarımı kutluyor, bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Keşanlı iş adamı Vedat Koyuncu ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli Şef Berna Koyuncu’nun oğlu olan Ayaz Koyuncu başta olmak üzere tüm Robotrak Space ekibini tebrik ederiz.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ