Reklam
Reklam

KOCA: “YENİ DÖNEMDE HES KODU UYGULAMASI KALDIRILDI”

KOCA: “YENİ DÖNEMDE HES KODU UYGULAMASI KALDIRILDI”
  • 02.03.2022
Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, açık havada maske takma zorunluluğunun kalktığını söyledi.

“Maskeyi tamamen hayatımızdan çıkarmıyoruz.” diyen Bakan Koca, havalandırma sistemi yeterli olması ve mesafe kuralına uyulması durumunda kapalı alanlarda da maske takma zorunluluğunun bulunmadığını dile getirdi.

Bilim Kurulu’nda birçok önemli karar alındığını vurgulayan Fahrettin Koca, “Birbirimizin yüzünü ve gülüşünü özledik.” diyerek, alınan yeni kararları maddeler halinde aşağıdaki gibi sıraladı.

YENİ KARARLAR AÇIKLANDI

1- Açık havada maske kullanmak zorunda değiliz.

2- Kapalı ortamda havalandırma yeterliyse ve mesafe varsa maske takmak artık şart değil.

3- Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluşta HES kodu kontrolü yapılamayacak.

4- Hastalık belirtesi olmayan kişilerden test istenmeyecek.

5- Okullarda hasta çıkması durumunda sınıfın kapatılması uygulaması sona erecek.

“MASKELERİ HAYATIMIZDAN ÇIKARMIYORUZ”

Bakan Koca açıklamasında şunları ifade etti: “Salgın etkisini yitirdi, somut gözle görülen gerçek budur. Salgın kelimesine eskisi kadar vurgu yapmaya gerek yoktur. Salgınla toplum olarak, kısıtlamalarla mücadele etme döneminden bireysel olarak korunma dönemine geçmeliyiz. Kişisel korunmada eğer istersek süregelen alışkanlıklarımızı sürdürebiliriz.

Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz. Maskeyi gerektiğinde hemen takmak üzere yanımızda taşıyoruz. Özellikle büyüklerimizle, kronik hastalarla bir aradayken maske günlük hayatımızın vazgeçilmezi olmalıdır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ