Reklam
Reklam

KORONA FIRSATÇILARI VE BEYİN ÜZERİNE

KORONA FIRSATÇILARI VE BEYİN ÜZERİNE
  • 20.05.2020
Reklam

– Üsmen agam, nabıyon beyaa? Üzledim valla.

– İyiyim be Asan’ım. Korona alleri. İçeri misafir edemicem seni. Şööle uzaktan sosyal mesafeyi koruyarak laflayalım biraz. Aferin maskeni de takmışın.

– Üsmen agam, üzlemişim soobetlerini beyaa. Nooluyo bu Sarosta, Gala Gölünde? Alk neden oşnutsuz Üsmen agam?

– Dinle kızanım. Sarosa FSRU dedikleri sıvı gaz limanı yapmayı ve boru attı düşemeyi isterler. Bu iş için seçilen Sazlıdere em doğal SİT alanında em de bölge fay attına çok yakın. Ayrıca Sarosa yüksek tonajlı gemiierin yanaşması durumunda bütün ekosistem altüst olcak ve Saros eba edilcek beyaa. Bu konuda Trakya Platformu öncülüünde tüm STK’lar ve bülge alkı Sarosu korumak için büük çaba arcar. Azırlanan ÇED raporu da uzman bilirkişiler tarafından incelenmiş, 14 ayrı ukuksuzluk ve 90 bilime aykırı usus bulunmuş ve açılan dava sonucu Edirne İdare Maakemesince ÇED süreci durdurulmuştu. Bu Korona günlecinde Çevre ve Şeircilik Bakanlıı STK’ların toplanma ve ulaşım kısıtlaması olduu dünemde alkın itirazlarını içe sayıp İDK’yı (İnceleme Değerlendirme Kurulunu) topladı. Bu kurul ukuksuz bi şekilde 2009 tarihli bir genelgeye dayanarak ÇED raporunu oldu bittiye getirmee çalışmaktadır. İlla Sarosun canına okuycaklar. Tüm alk ve STK’lar cevreyi Çevre Bakanlığından kurumaya çalışmaktadır beyaa.

– Gala Gölü mevzuu nedir be Üsmen agam?

– Gala gölü Milli Parkında da itilaflı alanları koruma alanı dışına çıkarıp park alanı 1630 dekar küçültülür beyaa. Bu alanların bir kısmı tarıma bir kısmı da turizme açılacakmış. Zaten bölgedeki çeltik üretimi em kimyasallarla gölü kirleterek em de anız yakma yoluylan avayı ve topraa maafederek kuş cennetinin ebesini bellemektedir. İlave tarım alanları da yine çeltik ekimi yoluylan daa büyük zararlar verecektir. Dünya arikası Dipsiz gölün dibini görmedi mi bu kapçıklar. Salda gölünde, Kaz Daalarında, Artvin Cerattepe’de, Erzurum Narman Kanyonda ve yüzlerce ürnekte çevre katliamları yapılmıyo mu?

– Aydaa. Angi kafa bööle güzelliklere kıyar be Üsmen agam. İç mi burnunun ucundaki güzellikleri gürmez bu susaklar beyaa?

– Ben sana bi ikaye annatayım belki faydası olur. Üç vampir; bir İngiliz, bir Alaman ve bir Trakyalı vampir gece bir köyün üstünde uçmaktaymış. Biraz soona İngiliz vampir pike yapıp dalmış ve güzden kaybolmuş. Beş dakika soona dönmüş, aazından kanlar damlıyo. Nooldu beya diye sormuşlar, o da annatmış. Köyün girişindeki şu çiftliği görür müsünüz? Evet demişler. O çiftliğin bahçesindeki kısrağı görür müsünüz? Ona da evet. İşte gidip o kısrağın kanını emdim. Acaip lezzetli demiş. Biraz soona Alaman vampir dalıp gözden kaybolmuş. O da ağzından kanlar süzülerek gelmiş. Ona da sormuşlar. Şu köy meydanındaki ahırı görür müsünüz? Evet demişler. Oradaki yeni doğmuş buzaayı gördünüz mü? Ona da evet. İşte o buzaanın kanını emdim arikaydı demiş. Az soona da Trakyalı vampir gözden kaybolmuş. Bir süre sonra o da aazından kan fışkırarak dönmüş. Alaman ve İngiliz vampir merakla sormuşlar, nooldu diye. O da cevaplamış. Şu köyün sonundaki beyaz evi görür müsünüz? Evet demişler. Pencerede oturan bakire kızı görür müsünüz? Ona da evet. Evin önündeki elektrik direeni gördünüz mü? Evet. İşte ben onu görmedim beyaa.

– Allah iilini vermesin Üsmen agam. Bizim Trakyalı şopar burnunun ucunu gürmeyip diree mi toslamış? Tam da bizim yöneticileri annatır bu ikaye beyaa. Gerçi onnar diree toslar, bizim aazımız daalır ama neyse. Ya Üsmen agam bi de abuk subuk konuşan kraldan fazla kralcı susaklar var. Mesela Rütük. Bütün maalif medyaya osuruktan sebeble ceza yaadırır, programları yasaklar. Ölüm listesi azırladık diyen şırfıntı gacılara, er programda maalefete süven yandaş kopillerin yayınlarına iç ses çıkarmaz. Dekan olmuş bir profüsür uzaktan eiitimde kızları dikizlediini süüler. Yine profüsür yapılmış ıyarın biri 12-17 yaş kız çocuklarını ideal anne gürür. Bitmedi bi türlü bu camcık aazlılar beyaa..Diyanet ırsızlıklardan, yolsuzluklardan, çocuk tecavüzlerinden, kadına şiddetten iç baasetmez, miletin cinsiyeti ile uuraşır. Korona durumunda Kızılay ortada yok. Tüm kurumlar yandaş yöneticilerle doldurulmuş. Üç maske bile daatılamaz ale gelmiş. Sen ne diyon bu işe?

– Sen görceeni görmüşün be kızanım. Ben ne diyim? Konudan baamsız bir ikaye daa annatayım da ortam yumuşasın, soonasında adi sen de yaylan, naşş. Yeter bu kadan sosyalleşme. Şincik süüle bakalım tüm vücudumuzu yöneten angi organdır?

– Çok kulay be Üsmen agam. Tabi ki beinimiz.

– A işte, bein bir gün çok yorulmuş. Em organları yönetir em de düşünür ya. Tatile çıkmaa karar vermiş yerine de bir yönetici atamak istemiş. Kalp illa ben yönetici ulmalıyım demiş, çünkü ben kan pumpalamazsam ayat biter. Mide itiraz etmiş, ben yemekleri sindirmezsem kimse yaşayamaz demiş. Bübrek, dalak, akcier karacier ne kadar organ varsa epsi talip olmuşlar. Kenarda sessizce bekleyen döt erkes konuştuktan soona asıl ben yönetici olmalıyım demiş. Erkes gülmüş alaya almış. Döt bu ya bir sıkmış, bir sıkmış bir aftada bütün organların iflaanı kesmiş. O gün bu gündür bütün dötler sorgusuz sualsiz yönetici yapılır olmuşlar.

– Ha ha ha. Ne dersin be Üsmen agam, koptum vallaa.

– Bein misali yöneticileri tenzii ederim. Ama günümüzde öteki ürnek daa fazla gibi. Adi kal saalıcakla. Bu arada erkesin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlar, gerçek beyin Atamızı ve milli kahramanlarımızı saygıyla anarım.

SÖZÜN ÖZÜ: MAALESEF BEYİN FİRARDA..

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ