Reklam
Reklam

MELİKE BAŞKAYA: “ÖĞRETMENLİK ASLINDA TOPLUMA YÖN VERME SANATIDIR”

MELİKE BAŞKAYA: “ÖĞRETMENLİK ASLINDA TOPLUMA YÖN VERME SANATIDIR”
  • 24.11.2021
Reklam

24 Kasım Öğretmenler Günü, bugün ülke genelinde olduğu gibi Keşan’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İlk olarak, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde çelenk töreni gerçekleştirildi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile bazı daire amirleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, eğitimciler ile öğrencilerin katıldığı tören, saat 10.00’da Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra tören sona erdi.

Törenin ardından, Belediye Başkanı Helvacıoğlu tarafından, öğretmenlere karanfil verildi.

24 Kasım Öğretmenler Günü programı, Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda devam etti.

Saat 11.00’de saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programın ilk konuşmasını göreve yeni başlayan öğretmenler adına Keşan Gazi Özel Eğitim Uygulama Okulu Özel Eğitim Öğretmeni Melike Başkaya yaptı.

BAŞKAYA: “ÖĞRETMENLİK ASLINDA TOPLUMA YÖN VERME SANATIDIR”

“Öğretmenlik, meslek olmanın ötesinde bir yaşam tarzıdır.” diyerek sözlerine başlayan Başkaya, “Hayatını okula, öğrenciye adamaktır. Mutluluğu öğrencinin başarısı, mutsuzluğu ise öğrencinin üzüntüsü olmasıdır. Öğretmen, model olmaktır, attığı her adımda ‘ben öğretmenim’ diyerek topluma örnek davranışlar sergilemektir. Öğretmenlik aslında bir sanattır ve bu sanatın adı topluma yön verme sanatıdır. Bunun yanında öğretmenler sorunun değil çözümün parçası olur. Dolayısıyla tecrübeli öğretmenler bizim gibi yeni öğretmenlere davranışlarıyla, tecrübeleriyle yol gösterici olurlar. Yeni öğretmen modeli aynı zamanda bir Mustafa Kemal modelidir. O’nun dün kara tahta başında başlattığı eğitimdeki yenileşme hareketini bugün bilgisayar ekranı karşısında devam ettirebilme şuurunda olmaktır. Bu vesileyle, vatanimizin kurtarıcısı ve modern eğitim sistemimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehit öğretmenlerimiz ile ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizin manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.

YAVAŞ: “ÖĞRETMENLİK, İNSANLIK TARİHİNİN ÖLÜMSÜZ MESLEĞİDİR”

Daha sonra kürsüye davet edilen ve emekli öğretmenler adına konuşma yapan Orhaniye İlk/Ortaokulu’nun emekli müdürü Hüseyin Yavaş da duygu ve düşüncelerini şu sözleriyle ifade etti: “Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir öğretmen. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti eritmemelidir. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehit öğretmenlerimiz ile ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi büyük bir saygı ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, benim gibi emekliye ayrılan meslektaşlarıma da yaşamları boyunca sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.” diye konuştu.

SAZ: “İNSANI İNSAN YAPAN EĞİTİMDİR”

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz da günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, insanı insan yapanın eğitim olduğuna dikkat çekti.

Saz, sözlerine şöyle devam etti: “Eğitim ve öğretimin en güzel, en düzenli şeklini okullarda yürüten, bir ulusu yetiştiren, konuşmayı daha yeni yeni öğrenen çocuklara düşünmeyi, yazmayı, okumayı, iyiyi ve güzeli öğreten kıymetli öğretmenlerimizdir. Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün ‘Başöğretmenliği’ kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür. Bu özel güne anlam ve önemi açısından bakıldığında öğretmene gösterilen saygının aslında topluma verilen değerin bir göstergesi olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Güçlenen her yürekte bir alevdir öğretmen. Milletimin en kutsal varlığıdır öğretmen. Atatürk kalesinin bayrağıdır öğretmen. Çocuklara bir hayat kaynağıdır öğretmen. Sonsuzluğu kavrayan bir zamandır öğretmen. Vatan, sancak ve bayrağı; şehit dolu bu toprağı tanıtandır öğretmen. Ay yıldızlı al bayrağın yıldızıdır öğretmen Başöğretmenimiz Atatürk ‘Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!’ sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir görev yüklemiştir. Biz öğretmenler, öğrencilerini kültürlü, erdemli ve topluma faydalı kişiler olarak yetiştirmek suretiyle canlı eserler yaratmaktayız. Bu anlamda öğrenciler, bizim sanat eserlerimizdir. Yani bizler ‘en değerli cevhere’ şekil veren sanatkârlarız. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal etmiş şehit öğretmenlerimizi rahmet, şükran ve minnetle yâd ediyor, fedakâr bir şekilde görev yaparak emekli olmuş ve ülkemizin her köşesinde büyük bir özveriyle görevlerini ifa eden değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

Program, öğretmenliğe yeni başlayan eğitimcilerin yemin töreni ile devam etti.

Öğretmen Andı’nı okuyarak yemin eden öğretmenlerin isimleri şöyle: “Cansı Ayar, Caner Aksakal, F. Ceren Gümüşmaden, Rabia Suda, Elif İnalpulat, Elif Çetin ve Yusuf Ege.

Emekliye ayrılan eğitimcilere de Kaymakam Cemalettin Yılmaz tarafından plaket verildi.

Emekliye ayrılan öğretmenlerin isimleri de şöyle: Salim Özgeren, Hikmet Özben, Kadriye Saygı, Rıdvan Bilgin, Hüseyin Yavaş, Selami Zengin, Hüseyin Avni Aksim, Lütfi Kurt, Ali Zeybek, İsmet Bölükbaşı, Mustafa Alcan, Sacide Çubuk, Saadet Gücüyener, Sevim Atabay Keskin, Ahmet Küçükgüven, Seniha Özkul, Raife Gamsız, Selva Yıldız, Cüneyt Öz, Habibe Alcan, Saadettin Karaosmanoğlu, Halit Altun.

Program, Yekta Baydar Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Öğretmen’ adlı oratoryonun sunulmasıyla sona erdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ