Reklam
Reklam

MİLLETVEKİLİ EDİZ ÜN: “ÇAKMAK SULAMALARI NE ZAMAN BİTECEK?”

MİLLETVEKİLİ EDİZ ÜN: “ÇAKMAK SULAMALARI NE ZAMAN BİTECEK?”
  • 18.09.2023
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Trakya Bölgesinin GAP’ı olarak nitelendirilen ve yıllardır yapımı bir türlü bitirilmeyen Çakmak Barajı’nın sulama sistemlerini, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sordu.

Çakmak Barajı’nın sulama sistemlerinin yapımına ilişkin TBMM’ye Bakan Yumaklı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Milletvekili Ün, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya, Mülga Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2013 yılında yayımladığı Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kitapçığındaki ifadeleri hatırlattı.

Ediz Ün, söz konusu kitapçıkta “Yöre halkı tarafından uzun yıllardır ümitle hayata geçirilmesi beklenen Çakmak Barajı’nın ana su kaynağı Uzunköprü, Meriç Havsa, Pehlivanköy ilçelerinde bulunan 67 köye ait 522.000 dekar arazi suya kavuşacaktır.” denilmesine rağmen hâlâ sulamaların tamamlanmadığını ve halkın ümitle beklemeye devam ettiğini belirtti.

“Yöreye büyük ekonomik katkı sağlayacak projenin bu kadar yavaş ilerlemesi, gerekli kaynakların sağlanmaması, verilen bitiş tarihlerinin sürekli ötelenmesi sadece bu yörede yaşayan yurttaşlarımız için değil ülkemiz ekonomisi için de ciddi kayıptır.” diyen CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan şu soruları cevaplamasını istedi:

“1) Çakmak Barajı sulamasının birinci aşamasının inşasına başladığınızda sözleşmeye göre bitim tarihi 02/11/2022 olmasına rağmen iş tamamlanmamıştır. Şu anda planlanan bitim tarihi nedir?

2) Çakmak Barajı sulamasının birinci aşamasının gerçekleşme oranı nedir?

3) Güncel fiyatlarla Çakmak Barajı sulamasının birinci aşamasının tamamlanması için ne kadarlık daha bir bütçe gereklidir?

4) Çakmak Barajı sulamasının ikinci aşamasının inşasına ne zaman başlamayı ve bitirmeyi planlamaktasınız?

5) Yöre halkı ne kadar daha ümitle Çakmak Barajı’nın sulama sistemleriyle birlikte hayata geçmesini bekleyecektir?”

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ