Reklam
Reklam

MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU, BAKAN PEKDEMİRLİ VE BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NUN CEVAPLAMASI İSTEMİYLE ÖNERGE VERDİ

MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU, BAKAN PEKDEMİRLİ VE BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NUN CEVAPLAMASI İSTEMİYLE ÖNERGE VERDİ
  • 24.08.2020
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, İstanbul (Halkalı) ile Edirne (Kapıkule) arası Demiryolu Hattı yapımı nedeniyle hafriyattan çıkan toprakların bölgede bulunan meralara dökülmesini gündeme taşıdı.

Konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye birer soru önergesi veren Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, hafriyat topraklarının meralara döküldüğünü ayrıca çıkan tozla bölgedeki tarlalar zarar gördüğünü ve su kaynakları kuruduğunu belirterek hayvanların su içtiği ayazmaların bile doldurulduğunu söyledi.

Projeden çıkan hafriyatın nereye döküleceğinin daha önce belirlenip belirlenmediğini de soran Doç. Dr. Gaytancıoğlu, tarım topraklarının ve meraların yok edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Projenin finansmanın Avrupa Birliği fonlarından karşılandığını ama yapılan işin çevreye ve tarım alanlarına verdiği zararlara bakılınca Avrupa Standardına uymadığı da vurgulayan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, çiftçilerin uğradığı zararın karşılanıp karşılanmayacağını da sordu.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Meraları yok ederek hayvancılıkta zaten yüksek olan maliyetleri daha da arttırırsınız. Durmadan dünyanın dört bir yanından hayvan ithal ediyoruz. AKP Genel Başkanının ‘zorunlu kalmadıkça ithalat yapmayacağı’ demesinden bu yana 10 ay bile geçmemişken yüzbinlerce hayvan ithal ettik. Üstelik bunca ithalata rağmen etin en pahalı olduğu ülkelerden birisiyiz. Meraları, tarım alanlarını yok eden bir ülkede gıda güvenliğinden söz edilemez. Ulaşımın ve tarım birbirinin karşısında değil aksine tamamlayıcısıdır. Bu çağda tarım topraklarının yok edilmesinin hiçbir akılcı gerekçesi olamaz.” dedi.

Meraların korunmasının anayasal ve yasal bir zorunluluk olduğunu üzerlerine toprak dökülerek yok edilmesinin kabul edilemez olduğunu hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, hayvancılıkta artan maliyetler karşısında meraların korunmasının çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

BAKAN BEKİR PAKDEMİRLİ’NİN CEVAPLAMASI İSTEMİYLE VERİLEN ÖNERGE…

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den şu soruları cevaplamasını istedi:

– Söz konusu projeye başlanmadan önce Bakanlığınız tarafından hafriyat topraklarının meralara dökülmesi için izin verilmiş midir?

– Meraların korunması anayasal ve yasal bir zorunluluk değil midir?

– Hafriyat toprakları dökülen meraların yeniden mera vasfını kazanması mümkün müdür? Bununla ilgili bir çalışmanız var mıdır?

– Ulaştırma ve Altyapı Bakanının açıkladığı şekliyle hafriyat topraklarının döküldüğü meraların tarım alanı olması mümkün müdür?

– Kaybolan mera alanlarında hayvancılık yapan çiftçilerimizin zararı nasıl karşılanacaktır?

– Mera alanları olmadan sağlıklı bir hayvancılık yapılabilir mi?

– AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında mera alanlarımız ne kadardı? Şimdi ne kadardır?

– Hafriyat dökülmesi nedeniyle mera vasfını kaybedecek yerlerin imara açılmasını önleyecek bir çalışmanız var mıdır?

– Hafriyat dökülen mera alanlarının hiçbir şekilde tarımsal amaç dışında kullanılmayacağının garantisi Bakanlığınız tarafından verilmekte midir?

– Söz konusu proje nedeniyle zarar gören çiftçilerimizin zararlarını telafi etmek için bir ödeme yapmayı düşünüyor musunuz?

BAKAN ADİL KARAİSMAİLOĞLU’NUN CEVAPLAMASI İSTEMİYLE VERİLEN ÖNERGE…

Milletvekili Gaytancıoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na da şu soruları yöneltti:

– Söz konusu demiryolu projesinin maliyeti nedir ve bu maliyet hangi kaynaklardan finanse edilmektedir?

– Projenin bitiş tarihi nedir?

– Projeye başlanmadan önce ÇED raporu hazırlanmış mıdır?

– ÇED raporlarında tarım ve mera alanlarına vereceği zarar değerlendirilmiş midir?

– Tarım alanlarına verilen zararlardan dolayı bölgedeki çiftçilere bir ödeme yapmayı düşünüyor musunuz?

– Çıkan hafriyatın taşınması için hafriyat işini yüklenen firmaya ne kadarlık bir uzaklık hesaplanarak ödeme yapılmaktadır?

– İnşaatta başlanmadan önce çıkacak hafriyat miktarı ve bu hafriyatın nerelere döküleceği kesin olarak belirlenmiş midir?

– Meraların anayasamız ve yasalarımıza göre korunmasının zorunlu olduğu, buralarda hayvancılık yapıldığı ve üzerine hafriyat toprağı dökülerek tarım alanına çevrilemeyeceği ancak yok edileceğinden Sayın Bakanın bilgisi var mıdır?

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ