Reklam
Reklam

MİLLETVEKİLİ ÖZCAN PURÇU, KEŞAN’DAKİ ROMAN VATANDAŞLARLA GÖRÜŞTÜ

MİLLETVEKİLİ ÖZCAN PURÇU, KEŞAN’DAKİ ROMAN VATANDAŞLARLA GÖRÜŞTÜ
  • 05.09.2021
Reklam

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)’nin İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Roman vatandaşlarla görüşmek üzere Keşan’a geldi.

Trakya Bölgesi’ndeki Roman vatandaşlara yönelik gerçekleşen ziyaret programı kapsamında Keşan’a gelen Purçu’ya Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı eşlik etti.

İlk olarak CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nı ziyaret eden Purçu ve Gaytancıoğlu, burada CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ve partililerle görüştü.

CHP heyeti, daha sonra esnaf ve pazaryeri ziyaretinde bulundu. Purçu, Gaytancıoğlu, Pekcanlı ve

Pekcan daha sonra Yenimescit Mahallesi’ne ziyarette bulundu.

CHP heyeti mahalleye geçerek Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Kantar, şunları söyledi: “Dönemin Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, 4 yıllık üniversiteden mezun olan 5 kardeşimizin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na alınması için dönemin kaymakamına söylemişti. Ama bu konuda atılan herhangi bir adım olmadı.”

Özcan Purçu, Okan Gaytancıoğlu ve partililer muhtarlık ziyaretinin ardından mahalle meydanındaki kahvehanede vatandaşlar ile bir araya geldi.

Burada konuşan Gaytancıoğlu, Keşan ziyaretleri hakkında bilgi verdi ve 16 Eylül’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun da katılımı ile Lüleburgaz’da Roman Çalıştayı yapılacağını söyledi.

OKAN GAYTANCIOĞLU…

Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale’den Roman toplumu dernek ve sivil toplum kuruluşlarından gelecek kanaat önderleri ile buluşulacağını ifade eden Gaytancıoğlu, “Sevgili kardeşim Özcan Purçu da o toplantıyı en uygun bir şekilde yapabilmek için roman halkıyla buluşmaya ve bizleri de ziyaret etmeye geldi. Yaklaşık bir haftadır geziyoruz. Dün Edirne, Uzunköprü ve Meriç’teydik bugün de Keşan’dan İpsala’ya geçeceğiz. Sevgili Özcan TBMM’de kürsüye çıktığında Roman halkının her türlü sorununu konuşuyor. Yerel ve ulusal basına Roman halkının sorunlarını anlatıyor, Edirne ve Aydın’da İspanya ve Fransa’da, Almanya’da Roman halkının sorunlarını tartışıyor. Partimiz de ulusal Kurtuluş Savaşı’nı vermiş bir parti olduğu için, Roman halklarının ve haklarının da savunucusu olduğunun en basit göstergesi Özcan Purçu arkadaşımızdır.”

ÖZCAN PURÇU…

Gaytancıoğlu’dan sonra söz alan Özcan Purçu da Keşan’da olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu kaydetti.

Purçu, Keşan’ın, Edirne’de Romanların en yoğun yaşadığı yerlerin başında geldiğini belirterek şunları söyledi: “Keşan’daki Roman vatandaşlarımızın sorunlarının dillendirilmesi, sıkıntılarının paylaşılması ve çözüm odaklı çalışma yapılması açısından bugün buradayız. Sorunlarını dinleyeceğiz. İktidara çok yakın bir partiyiz. Cumhuriyet Halk Partisi bunu biliyor ki Türkiye’de bir Roman gerçeği var. Bu gerçeğin içerisinde ciddi yaşamsal sıkıntılar var. Çok ciddi dertler var. Romanların yüzde 96’sı maalesef kayıt dışı işlerde çalışıyor. Gençlerin yalnızca binde 4’ü üniversiteyi bitirebiliyor. Yüzde 50’ye yakını ilköğretimi yarıda bırakıyor. Erken evliliklerimiz, uyuşturucu ve madde bağımlılığı gibi ciddi sıkıntılarımız var. Barınma sorunlarımız var. Sağlık sorunlarımız var, sosyal ve ekonomik sorunlarımız var. Bu sorunların bilincinde olan CHP, iktidar olduğu ilk günden itibaren çözümleri için şimdiden yapılan Roman Strateji Eylem Planı kapsamında çalışmaya başlayacaktır. Bu ilçelerin başında da Keşan geliyor. Net bir şekilde bunu ifade edelim. Sayın Genel Başkanımız aslında 16 Eylül için Lüleburgaz’da iktidara hazırlık çalışması yapıyor. Roman vatandaşlarımızdan buna başlıyoruz. Kanaat önderleri ve temsilciler ile birlikte çalıştay yapıp, 2 saat boyunca sorunlarını dinleyeceğiz. Ondan önce geziyoruz ve bir ön rapor vereceğiz.”

FEVZİ PEKCANLI…

Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı da şöyle dedi: “Yerel seçimlerin yüzde 50’sini atlattık. Kalenin etrafında dolaşıyoruz, birileri buradan mesajı alsın. Artık daha sık Keşan’a geleceğiz. Özellikle erken seçim talep eden bir partiye yakışır bir şekilde Edirne’de de öncelikle Keşan’da çalışacağız. Ben vekilime çok teşekkür ediyorum. Kendisi, işin dibinden gelen, 22 yıllık CHP üyesi; yani vekil yapılması için Romanların içinden seçilip getirilen biri değil. Bu devletin vali ya da kaymakam yapmadığı bir insanı, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili yaptı. İyi bir rol model.”

Seçim barajının yüzde 7’ye düşülmesi ve ardından yapılan ‘erken seçim’ yorumları hakkında AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın, “Erken seçim yok, isteyenler de buna hazır değiller.” şeklindeki söylemleriyle ilgili olarak, Gaytancıoğlu ve Purçu değerlendirmelerde bulundu.

Okan Gaytancıoğlu şöyle yanıt verdi: “Cumhuriyet Halk Partisi seçimin bittiği gün, yeni seçime hazır olur. Çünkü CHP’nin bayrağı 81 ilin her yerinde dalgalanır. Biz güçlü bir muhalefet partisiyiz; ama aynı zamanda ülkenin de kurucu partisiyiz. Ülkemiz çok kötü yönetiliyor. Cumhuriyet’in kurucu değerleri yerle bir oldu, ekonomi çok kötü; zaten halkın içine çıkan da kimin seçime hazır olup olmadığını anlar. Belli başlı yerlere gidenler bunu anlayamazlar. Biz halkın içindeyiz, insanlar aç geziyor. Mecliste kuru ekmek tartışması yapıldığı bir ortamda, artık bunun üstüne bir şey söylemenin bir anlamı yok. Türkiye’de seçim barajı ve seçim kanunu ile oynayarak süresini uzatmak isteyenlerin sonunun hüsran olduğunun belgeleri tarihte vardır. Daha önce çok güçlü olan iktidarların şimdi tabelalarının bile kalmadığını biliyoruz. Seçim barajını bir kaç puan düşürmekle kendi iktidarlarını devam ettirmelerinin pek mümkün olmayacağını ben görüyorum. İlk seçimde Millet İttifakı olarak dostlarımız ile Cumhuriyetimizi kurucu ayarlarına döndüreceğiz, Cumhurbaşkanı da CHP’den birisi olacak. Türkiye yeniden üreten ekonomiye sahip olacak. Biz o yüzden seçim yokken Roman çalıştayı yapıyoruz. Kimsenin ezilmesini istemiyoruz, herkesin konuştuğu ve herkesin mutlu uyuduğu bir ülke istiyoruz. Suni gündemlerle hiçbir yere varamazlar, gerçek gündem yoksulluk işsizlik ve hayat pahalılığıdır. Kaldıralım barajı her türlü görüş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilebilmeli.”

Purçu da soruya şöyle cevap verdi: “Biz seçime hazırız. Hodri meydan diyoruz. Erken seçim istiyoruz. Ülkenin geldiği hal belli. Vatandaş yoksulluktan kıvranıyor, elektriği ve suyu kesik. Esnaf, çiftçi, emekli, öğrenci, gençler kıvranıyor. Ülke bitmiş. Üreten değil, tüketen bir toplum olmuşuz. Dış borç artmış. Herkes bitmiş. Millet açlıkla mücadele ediyor artık, bu mahallede insanlar sabah kalktıklarında ‘Bugün ne yiyeceğim’ diye düşünüyor. Bu yüzden ülke acil seçime gitmeli. Biz bunu savunuyoruz. İktidar değişecek, bunu biliyor ve bu yüzden erken seçimden kaçıyorlar. Barajı değiştirelim demeleri, artık seçimi kaybettiklerinin belirtileri. Sayın Genel Başkanımızın da dediği gibi ‘Buyurun hodri meydan!’ Cumhuriyet Halk Partisi erken seçime hazırdır.”

Konuşmaların ardından CHP heyeti Mustafa Kemal Paşa Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi’nde ziyaretlerde bulundu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ