Reklam
Reklam

MUHAMMET ÖRNEK, KEŞAN BELEDİYE BAŞKANI HELVACIOĞLU’NU DA UYARDI…

MUHAMMET ÖRNEK, KEŞAN BELEDİYE BAŞKANI HELVACIOĞLU’NU DA UYARDI…
  • 21.06.2019
Reklam

Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, dün saat 10.30 sıralarında makamında düzenlediği basın toplantısında, Beyendik Belediye Başkanı Nuran Uslu’ya yüklenirken, çarpıcı açıklamalarda da bulundu.

Beyendik Belediyesinden devraldığı borçlara bir kez daha değinen Örnek, belgelerini de sundu ve daha önceki açıklamasından fazlası olup, eksiği olmadığını savundu.

Beyendik Belediye binasına ve beldenin çeşitli yerlerine asılan Belediyenin alacak ve borçlarının yer aldığı pankartların sabotaj düzenlenerek yırtılıp koparıldığını da bildiren Muhammet Örnek, şüpheliyi tespit ettiklerini ve yasal yollara başvuracaklarını kaydetti.

Örnek, eski başkan Uslu’yu İŞKUR’dan alınan işçilerin çalıştırma şekliyle ilgili yaptığı açıklaması nedeniyle de Beyendik halkından özür dilemeye davet etti ve en kısa sürede kendisiyle birlikte, eşini de yer alacağı belde temizliği yapacaklarını ve bunun utanılacak bir şey olmadığını vurguladı.

“BORCUN KARŞILIĞI BU OLMAMALIYDI!”

Muhammet Örnek, mali tabloyla ilgili Nuran Uslu’nun kendisini mazeret üretmekle suçladığını da anımsatarak, şu açıklamayı yaptı: “Biz de bu makamların mazeret üretme yeri olmadığını biliyoruz. Zaten çözüm üretmek için, bu kötü gidişe, bu kötü tabloya ‘Dur!’ demek için 2014’te Beyendik’i yönetmeye talip olduk. Fakat Sayın Nuran Uslu, 2004’ten beri yönettiği Beyendik’i, bu makamı çözüm yeri olarak değil, sorun ürettiği görünen bu mali tabloyla ortaya çıkmıştır zaten. Biz borcumuz olmasın demiyoruz. Elbette borcumuz olacak. Fakat bu borcun bir karşılığı olması gerekiyor. Bu borcun karşılığı 27 adet dükkân ve iş yerinin yok olması, satılması, içilemeyen su, belediyenin devri mülklerinin satılması olmamalı. Yapılan kanalizasyon işlerinin, büzlerden akması gereken kanalizasyonun yolun üzerinden akmaması gerekir. ‘Hizmet yapmayan belediyenin ya borcu yoktur ya da hizmet yapmamıştır.’ demiş. Yenimuhacir Belediyesi hizmet yapmadı mı? Benim bildiğim 16 tane aracı var, okul diyorsan Fen Lisesi var, kanalizasyon diyorsan her yeri her sokağı neredeyse kanalizasyon döşenmiş. Yolları pırıl pırıl. En son seçim öncesi 700 bin TL’ye yakın vakumlu yol süpürme aracı geldi. Şu an Keşan Belediyesi tarafından kullanıldığı söyleniyor. Yani kapanmayan belediye olarak kendine pay çıkarmış. Yenimuhacir Belediyesi de kapanmadı. Üstelik bu belediye, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilen bir belediyeydi. Bu kadar hizmet yapılan bir belediye ve neredeyse sorunsuz.”

Beyendik Belediyesinin gelirinin eski başkan Nuran Uslu sayesinde artmadığının açık ve net olduğunu da belirten Örnek, “Ülkenin ekonomik sıkıntısı ile alakalı bir durum. Enflasyona karşı belediyenin ezilmemesi yönünde maliyetin gelirlerinin arttığı bir durum. Nuran Uslu tarafından arttırılan bir gelir durumu söz konusu değil. Kasada bıraktığı para yani biriktirilmiş ya da belediyenin üretim amaçlı kasasına girmiş bir para değil. Bu para, İller Bankası’ndan sosyal denge dedikleri, yılda 2 defa Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan her belediyeye gelen belli miktarda bir para. Kullanılmamış çünkü seçime çok kısa bir zaman zarfında gelen bir para. Bir kısmı kullanılan bu paranın kalan kısmını da işçi maaşlarına kullandık. Sayın Nuran Uslu geldiğinde belediyenin hiçbir aracı olmadığını söylemiş. Benim hatırladığım; bir adet makam aracı, bir adet itfaiye aracı, bir adet traktör, bir adet kepçe, römork ve kamyonumuz vardı. Bunlar geçmiş dönemlerdeki belediye başkanlarımızın belediyeye kazandırdığı araçlar.” şeklinde konuştu.

“BIRAKIN TOKİ YAPMAYI, TUVALET YAPAMAMIŞ!”

Uslu’nun ‘TOKİ benim eserim.’ şeklindeki söylemine ise Muhammet Örnek, şunları ifade etti: “15 yıldır Beyendik Belediyesini yöneten Belediye Başkanı Sayın Nuran Uslu, bırakın TOKİ yapmayı, Beyendik Belediye binasına bay ve bayanların girebileceği bir tuvalet yapamazken, nasıl olurda TOKİ’yi yapıyor. TOKİ’nin olduğu yer 70 dönümlük bir arazi. 70 dönümlük araziden Başbakanlık Toplu Konut Dairesinden belediyeye 865 bin 750 TL giriyor. Buradaki yer sahiplerine bu paranın 560 bin TL’si dağıtılmış. Geriye kalan 305 bin 750 TL’lik bir kısım belediyeye kalmış. TOKİ’nin yanında yapılan site ile ilgili belediyeye 1 milyon 242 bin 757,76 TL’lik bir giriş oluyor. Bu paranın da 578 bin 944 TL’si arsa sahiplerine dağıtılıyor. Buradan kalan para da belediyenin kasasına giriyor. Bu paralar 2007’de girmiş. 2007’de gelen bu parayı nereye kullandın? Nereye kullanmış, biz göremiyoruz.”

“KREDİMİZ SIFIR NOKTASINDA”

Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Ankara’da İlbank’a gittiğini ve kredi talebinde bulunduğunu ancak kendisine daha önce kullanılabilecek bütün limitin kullanılarak şu anda kredi kullanma limitinin sıfır noktasında olduğunu söylendiğini belirtti.

Beldedeki ortaokul binası için Nuran Uslu’nun geçmiş dönemde rahmete kavuşmuş belediye başkanı için rencide edecek açıklamalarda bulunduğunu da anımsatan Örnek, “Hem de Beyendik halkını rencide edecek açıklamalar. Bu açıklamaları talihsizlik olarak görüyorum, kendisine hiç yakıştıramadım. İmece usulü yapılan bir okul. Vatandaşımızın kendi imkanlarıyla yapmış olduğu bir okul. Bu okulun malzemesini dahil çaldığımızı söylemiş. İnsan kendi malını çalar mı? Kendisi o düğün salonunu vatandaşa hizmet sunmak için değil, kendi çocuğuna düğün yapacağı için yaptı. Arıtma tesisini ben göremedim. Manda Derede baraj yapacaktı, hâlâ yapılacak bekliyoruz. Yıllarca ‘Su projesini onaylattım, ihaleye çıktı, parası çıktı’ dedi ama öyle bir şey olmadığını maalesef geldiğimizde gördük. Biz kimseye iş vaadinde bulunmadık. Rehabilitasyon Merkezini açacak olan arkadaşımız, bize yer açacağını ve çalışacak personele ihtiyacı olduğu söyledi ve bizden yardım istedi. Biz de Beyendik’te yaşayan vatandaşlara böyle bir yerin açılacağını söyledik. Sağcısı solcusu hiç fark etmez. Burada çalışmak isteyen varsa isimlerini yazdırması gerektiğini söyledik. Bunu kendileri siyasi amaçlı kullandılar. İşçi alınması gerektiğinde ben Beyendik Belediyesine işçi alacağım. Hiç kimsenin tereddüdü şüphesi olmasın.” dedi.

“BEYENDİK HALKINDAN ÖZÜR DİLEMELİ”

Uslu’nun İŞKUR kanalıyla alınan işçiler ile ilgili yaptığı açıklamalara değinen Muhammet Örnek, şunları söyledi: “İŞKUR personelinin görevi temizlik, çevre, yol bakımı, bahçe işleridir. Biz İŞKUR personelini çevre temizliği için görevlendirdiğimizde bunu ahlaksızlık olarak gören Sayın Nuran Uslu, vakit kaybetmeden Beyendik halkından özür dilemelidir. Derhal! Bizler kimlerin namusuna göz dikmişiz? Kimlere kötü gözle bakmışız? Burada çalışan arkadaşlarımız; bizim ablalarımız, kardeşlerimizdir. Bunların görevi burada temizlik yapmaktır. Biz, ‘Bayram öncesi temizlik ihtiyacımız var çevre temizliği yapacağız, sizin de yardımınıza ihtiyacımız var.’ dedik. Beyendik sokaklarında önümüzdeki günlerde temizlik yapacağız. Bizler ahlaksız bir iş yapmıyoruz. Beyendik halkı ahlaksız değildir. Beyendik, çok namuslu, çok dürüst insanların bulunduğu bir yerdir. Beyendik sokaklarında hiç utanmadan, sıkılmadan temizlik yapacağız. Önümüzdeki günlerde yapacağımız bu etkinliğe meclis üyeleri ve tüm halkımız davetlidir. Taş döşeniyorsa taş döşeyeceğiz, mezarlık temizliği yapılması gerekiyorsa mezarlık temizliği yapacağız. Yol temizlenmesi gerekiyorsa yol yapacağız. Bundan zerre kadar utanmıyoruz, ayıp bir şey de yapmıyoruz. Bunu da Sayın Nuran Uslu böyle bilsin. İşçiler konusunda ayrım yapmışız. Evet ayrım yaptım. Kendi kızı burada çalışıyor ama olması gereken yerde değil. Makamına hizmetine istinaden ona ayrımcılık yaptım. Ama bu saatten sonra artık ona ayrımcılık yapmayacağım. Beyendik Belediyesindeki herkes olması gereken yerde olacak. İstihdam yarattım diye övünüyor. Biri kızı, diğeri Enez Belediye Başkanının kızıyla kendi oğlunu takas dediğimiz olayı gerçekleştirmiş.”

“TELEFONU GETİRSİN”

“Bize ahlak dersi vermeye kalkan Sayın Nuran Uslu, Beyendik’in 20 yıllık kullanılan belediye ye ait telefon hattını kullanıyor. Telefonu getirsin.” diyen Örnek, Uslu’nun mazeretinin de telefonda kayıtlı birçok numara bulunması sebebiyle olduğunu söylediğini belirtti.

“ÖNÜNDEKİ KAĞIDI OKUYAMAYANA CEVABIM YOK!”

AK Parti Belde Başkanının açıklamasına karşılık da Örnek, şunları ifade etti: “Akıl hocaları tarafından önündeki kâğıdı okuyamayan bir adama verilecek bir cevabım yoktur benim. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde diplomasız doktorluk yapamazsınız, diplomasız avukatlık yapamazsınız, hakimlik yapamazsımız, hele ki öğretmenlik hiç yapamazsınız. Ama Türkiye’de ehliyeti olmadan ulaşımda kooperatif başkanlığı yapabilirsiniz. Kendisi şu anda belde başkanı, aynı zamanda Beyendik Belediyesine ait ulaşım hizmetlerinde özel kooperatifte kooperatif başkanlığı yapmaktadır. Bu diplomada diyor ki Sayın Muhammet Örnek Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her bölge de kamu kuruluşlarında özel ya da devlet okullarında öğretmenlik yapabilir. Ben de 2005 yılından itibaren kamu kuruluşlarında görev yapıyorum. Kendi çok merak ediyorsa gidip Milli Eğitimden görev yaptığım okulları öğrenebilir.”

MUSTAFA HELVACIOĞLU’NU UYARDI…

Nuran Uslu’nun Keşan Belediye Başkan Yardımcılığı görevine değinen Muhammet Örnek, “Buradan Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na sesleniyorum; Keşan Belediyesinin Beyendik Belde binası olarak kullanılmasına müsaade etmesin. Çünkü bu kendisine de büyük zarar verecektir. Oraya giriş çıkışlar tamamen siyasi amaçlı, kendilerine rant sağlamak amacıyla yapılan, birilerinin tezgahına hayat olmak için yapılan giriş çıkışlardır. Belde başkanı çok sık gelip gidiyor. Ya yazlıkta bir yer alma peşinde ya da Keşan’da güzel bir yerde dükkân alma peşinde olabilir. Sayın Başkanım Mustafa Helvacıoğlu bu duruma müsaade etmesin.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ